Prognoza konwekcyjna na dzień 11.09.2017 i noc 11/12.09.2017 – AKTUALIZACJA

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI – AKTUALIZACJA
Ważna od 11.09.2017, godz. 15:00 CEST do 12.09.2017, godz. 08:00 CEST

1.STOPIEŃ ZAGROŻENIA został wydany dla pasa od Ziemi Łódzkiej po Mazury, głównie ze względu na ryzyko ulewnych opadów deszczu.

Prognoza konwekcyjna na 11-12.09.2017, aktualizacja

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Przez Polskę w dalszym ciągu przebiegać będzie niemal stacjonarny front atmosferyczny z tendencją do falowania. Nad Polskę zachodnią napływać będzie chłodne powietrze polarnomorskie, zaś nad wschód kraju docierać będzie zdecydowanie cieplejsze powietrze z południa kontynentu, o podwyższonej chwiejności. W chwiejnej masie w pobliżu frontu prognozowany jest rozwój burz, lokalnie o umiarkowanej sile.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 1.stopniem zagrożenia…

Na podstawie bieżących obserwacji i najnowszych prognoz została dokonana korekta obszaru możliwości wystąpienia burz. Największe szanse na burze istnieją wieczorem oraz w nocy w pasie od Opolszczyzny i Górnego Śląska, przez woj.łódzkie, Mazowsze aż po Mazury. W części tego obszaru wydany został także 1.stopień zagrożenia, który dotyczy przede wszystkim ryzyka intensywnych opadów deszczu. Burze rozwiną się w pobliżu frontu i będą się przemieszczać równolegle do niego w kierunku północno wschodnim. Burzom będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 20-30mm, miejscami także silniejszy wiatr do 70-80km/h, choć z biegiem nocy ryzyko silniejszych porywów będzie spadać. Lokalnie, szczególnie w początkowej fazie rozwoju bardziej wypiętrzonych ośrodków, możliwy grad do 1-2cm średnicy.

Sumy opadów będą dodatkowo zwiększane przez opady wielkoskalowe występujące wzdłuż frontu. Miejscami łączne opady mogą sięgać wartości 30-50mm w ciągu 24 godzin.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.