Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na dzień 14.09.2017 i na noc 14/15.09.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 14.09.2017, godz. 08:00 CEST do 15.09.2017, godz. 08:00 CEST

Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na dzień 14.09.2017 i na noc 14/15.09.2017

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Z zachodu do Polski napływa chłodne powietrze polarne morskie. Powietrze te swoim zasięgiem w czwartek obejmie północ, zachód, centrum i północny wschód Polski. Na południu i południowym wschodzie kraju pojawi się znacznie cieplejsza masa powietrza. Na pograniczu tych dwóch mas powietrznych będzie przebiegał front atmosferyczny, na którym wytworzy się zaburzenie falowe. Zaburzenie to będzie w czwartek w ciągu dnia wędrować przez nasz kraj, co będzie wiązać się ze wzrostem zachmurzenia i opadami deszczu. Na południu i południowym wschodzie, a także na północnym zachodzie Polski (Pomorze, zwłaszcza rejon nadmorski) pojawią się strefy niewielkiej chwiejności atmosfery. Energia CAPE osiągnie w obydwóch przypadkach wartości do ok. 200-400 J/kg. Przez Polskę z południowego zachodu na północny wschód będzie rozciągać się strefa silnego pionowego ścinania wiatru związana z obecnością prądu strumieniowego w wyższych partiach troposfery oraz z dość silnym wiatrem występującym w obrębie warstwy granicznej. Strefa ta będzie się pokrywać z obszarem występowania energii CAPE na południu i południowym wschodzie kraju.

OMÓWIENIE:

… Południe i południowy wschód Polski …

W ciągu dnia prognozowana jest dość słoneczna pogoda, co będzie sprzyjać rozwojowi chwiejności atmosfery. Chwiejność ta będzie jednak niewystarczająca do rozwoju burz w znacznym oddaleniu od strefy zachmurzenia frontowego, bez obecności silniejszych procesów wspomagania rozwoju głębokiej i wilgotnej konwekcji. Dopiero po południu, wraz z przybyciem frontu atmosferycznego i strefy zachmurzenia z nim związanej, może dojść do rozwoju kilku komórek burzowych. Komórki te mogą utworzyć niezbyt duży liniowy układ konwekcyjny poruszający się z zachodu na wschód. Burze nie będą przynosić licznych wylądowań atmosferycznych, natomiast w związku z silnym pionowym ścinaniem wiatru w dolnej i środkowej troposferze, mogą im towarzyszyć dość silne porywy wiatru. Ponadto burzom mogą towarzyszyć chwilowo silne opady deszczu. Z uwagi na niewielką chwiejność i raczej mały potencjał do formowania się burz, stopień 1. zagrożenia nie zostaje w tej części Polski wydany. W nocy strefa możliwego występowania burz przemieści się na wschód i opuści teren Polski.

… Pomorze (zwłaszcza obszary nadmorskie) …

W ciągu całego okresu ważności prognozy na tym obszarze Polski będą rozwijać się komórki konwekcyjne. Silniejsze i bardziej wypiętrzone komórki konwekcyjne mogą przynosić wyładowania atmosferyczne, zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych. Duża energia CAPE zgromadzona w dolnych 2 km troposfery może być przyczyną rozwoju 1-2 trąb wodnych, zwłaszcza w nocy z czwartku na piątek i w piątek nad ranem. Ponadto komórkom konwekcyjnym mogą towarzyszyć dość silne porywy wiatru.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.