Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na dzień 04.10.2017 i na noc 04/05.10.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 04.10.2017, godz. 08:00 CEST do 05.10.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Pomorza Wschodniego, Żuław oraz pasa Wybrzeża głównie z uwagi na możliwość wystąpienia silnych i bardzo silnych porywów wiatru

Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na dzień 04.10.2017 i na noc 04/05.10.2017

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska jest pod wpływem rozległego niżu znad Morza Norweskiego oraz zachodniej części Oceanu Atlantyckiego. W środę w ciągu dnia od zachodu w górnej troposferze będzie wkraczać nad Polskę strefa silnego prądu strumieniowego (75 m/s na wys. 300 hPa). Nasili się także przepływ powietrza w dolnej troposferze (do 17-25 m/s na wys. 850 hPa). W rejonie południa Morza Bałtyckiego w nocy z środy na czwartek prognozowana jest niezbyt duża energia CAPE (wartości z zakresu 100-300 J/kg). Pomimo tego, w rejonie lewego regionu wyjścia prądu strumieniowego, prognozowane są procesy silnie wspomagające rozwój zjawisk konwekcyjnych. Zważywszy na ten fakt, w okresie ważności prognozy, zwłaszcza wieczorem i w nocy z środy na czwartek, prognozowane są lokalne burze, miejscami organizujące się w niezbyt rozbudowane liniowe układy konwekcyjne; może pojawić się też pojedyncza burza superkomórkowa.

OMÓWIENIE:

… Polska Północna (zwłaszcza Pomorze Wschodnie i Wybrzeże) …

Wieczorem nad ten region kraju nasunie się zachmurzenie frontowe i opady deszczu. Na tyłach tej strefy prognozowany jest rozwój głębszej wilgotnej konwekcji z potencjałem do generowania ośrodków burzowych, lokalnie silniejszych. Prognozy numeryczne wskazują na możliwość uformowania się liniowego układu konwekcyjnego nad południowym Bałtykiem, który wkroczy nad omawiany obszar. W związku z brakiem energii CAPE w głębi Polski, linia ta po kilkudziesięciu minutach od wkroczenia nad ląd zacznie stopniowo tracić swoją intensywność. W związku z silnym przepływem powietrza w pionowym profilu troposfery i znacznym pionowym ścinaniem wiatru, podczas przechodzenia linii prognozuje się silne, punktowo bardzo silne porywy wiatru mogące powodować lokalne zniszczenia. Im dalej od Morza, tym ryzyko gwałtownych zjawisk będzie mniejsze. W związku z podwyższoną wartością wskaźnika SRH 0-1 km AGL, nie wyklucza się wystąpienia nawet trąby powietrznej, jednak dominujący uniesiony tryb konwekcji, zwłaszcza na obszarach położonych dalej od Morza Bałtyckiego, powinien bardzo mocno ograniczyć szanse na rozwój takiego zjawiska.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.