Prognoza konwekcyjna na dzień 18.01.2018 i na noc 18/19.01.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 18.01.2018, godz. 07:00 CET do 19.01.2018, godz. 07:00 CET

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-zachodniej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru pochodzenia konwekcyjnego

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Europą Zachodnią i Środkową uaktywniła się strefowa cyrkulacja mas powietrznych. Nad rejonem Islandii znajduje się rozległy niż kształtujący pogodę także w północnej połowie Europy. Na południe od tego ośrodka niżowego rozwinął się i dość szybko się przemieszcza na wschód niż wtórny. W czwartek i w nocy z czwartku na piątek nad Europą Środkową będzie przebiegać smuga silnego górno-troposferycznego prądu strumieniowego. Ponadto w związku z wędrówką niżu wtórnego, w dolnej troposferze wzrośnie gradient baryczny, co przyczyni się do występowania silnego wiatru także przy powierzchni ziemi. Ośrodek niżu wtórnego w nocy z czwartku na piątek znajdzie się nad środkową częścią Polski, po czym odejdzie na północny wschód. Za niżem i jego systemem frontów atmosferycznych napłynie chłodne i bardziej chwiejne powietrze polarne morskie.

OMÓWIENIE:

… południowy zachód Polski …

Popołudniem i pod wieczór front chłodny przechodzący w front zokludowany przejdzie przez zachód i południe kraju. W jego rejonie pojawi się niewielka energia CAPE, jednak w przypadku dynamicznego niżu wtórnego w zupełności wystarczająca do rozwinięcia się wyżej wypiętrzonych układów komórek konwekcyjnych. Silne quasigeostroficzne wymuszanie wznoszenia w rejonie strefy frontowej może doprowadzić do powstania kilku ośrodków burzowych. Burze te będą organizować się w układy liniowe. Możliwy jest zarówno jeden lub dwa większe liniowe układy konwekcyjne, jak i kilka mniejszych. Podczas ich przechodzenia będzie występować silny i porywisty wiatr (prędkość wiatru do 32-36 m/s na poziomie izobarycznym 850 hPa!). W kilku przypadkach mogą pojawić się niszczące porywy wiatru o sile F1, stąd wydanie stopnia 1. zagrożenia jest całkowicie uzasadnione.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.