Prognoza konwekcyjna na dzień 5.04.2018 i noc 5/6.04.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 05.04.2018, godz. 10:00 CEST do 06.04.2018 godz. 08:00

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska w czwartek dostanie się pod wpływ niżu znad Morza Północnego. Związana z nim zatoka niskiego ciśnienia wraz z chłodnym frontem atmosferycznym od godzin porannych będzie przemieszczać się od centrum kraju po wschodnie granice. Pod wieczór niż przesunie się nad Finlandię, a od zachodu wkroczy kolejny front chłodny związany z niżem wtórnym znad Skandynawii. Przed „pierwszym” frontem zalegać będzie ciepła masa powietrza polarno-morskiego, którą zastąpi chłodniejsze powietrze tego samego pochodzenia.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty możliwością burz …

W czwartek nie prognozuje się wysokich wartości energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie. Jedynie na północnym-wschodzie CAPE może osiągnąć maksymalnie 400-600 J/kg. Na zachodzie i południowym-wschodzie CAPE będzie rzędu 50-150 J/kg. Niestabilność atmosfery wyrażona przez Lifted Index będzie na poziomie około -1°C/-2°C. Na Warmii, Mazurach i Podlasiu prognozuje się podwyższoną kinematykę, głównie w warstwie 0-6 km (DLS). Ścinanie wiatru dla tej warstwy ma wynieść od 12 m/s do 18 m/s, lokalnie do 20 m/s. Na pozostałym obszarze objętym mozliwościa burz warunki konwekcyjne będą znacznie niższe, jednak burz należy spodziewać się również na południowym-wschodzie jak i zachodzie kraju. Będą one powiązane głównie z przechodzeniem w godzinach popołudniowych chłodnego frontu atmosferycznego związanego z niżem znad Skandynawii

Według danych największe prawdopodobieństwo powstania komórek burzowych istnieje na północnym-wschodzie kraju, ale i na południowym-wschodzie i zachodzie Polski. Poranne zachmurzenie i opady na północnym-wschodzie mogą utrudnić rozwój w tym regionie burz. W wypadku, gdy dojdzie do ich powstania towarzyszyć im będzie głównie silny wiatr w porywach do 75 km/h oraz umiarkowany opad deszczu. Nie wyklucza się opadów małego gradu do 1-1,5 cm. Na pozostałym obszarze burzom towarzyszyć będzie umiarkowanie silny wiatr oraz opady deszczu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.