Prognoza konwekcyjna na dzień 08.04.2018 i na noc 08/09.04.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 08.04.2018, godz. 08:00 CEST do 09.04.2018 godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Obrazek

Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na dzień 08.04.2018 i na noc 08/09.04.2018

W niedzielę wschodnia część naszego kraju znajdzie się pod wpływem rozległego wyżu atmosferycznego, który powoli odsuwa się nad terytorium Rosji. W drugiej części dnia, nad zachodnią Polską przemieszczać się będzie odcięty, górny ośrodek niskiego ciśnienia, który wprowadzi więcej dynamiki i najprawdopodobniej będzie przyczyną powstania burz. Cały czas pozostaniemy w ciepłej masie powietrza pochodzenia polarnomorskiego.

OMÓWIENIE

…Obszar objęty możliwością burz…

Najistotniejszym czynnikiem kształtującym rozwój sytuacji pogodowej na zaznaczonym obszarze, będzie powoli przemieszczający się na północ, górny ośrodek niskiego ciśnienia. Będzie on bezpośrednią przyczyną wystąpienia wyraźnej strefy konwergencji wiatru w dolnej troposferze, dodatkowo w jego wschodniej części wystąpi silne wspomaganie ruchów wznoszących typu QG. Z drugiej strony obecna sytuacja baryczna przyczyni się do zwiększenia napływu powietrza z południa, czego skutkiem będzie wystąpienie efektu fenowego, który spowoduje spadkek wilgotności powietrza, co ograniczy wystąpienie konwekcji w południowej części kraju. Niemniej jednak, w ciąagu dnia dojdzie do wzrostu energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie CAPE 300-800 J/kg. Warunki kinematyczne będą zróżnicowane. DLS wyniesie od ok 5 m/s w pobliżu centrum niżu, do ok 20-25 m/s w odległości 150-200 km od centrum. Dokładne miejsce inicjacji konwekcji nie jest znane, gdyż modele numeryczne nie są zgodne, dlatego nie ma pewności co do tego, w jaki sposób kinematyka w wyższych partiach troposfery wpłynie na konwekcję. Podobma sytuacja będzie miała miejsce z przepływem powietrza w dolnej troposferze. LLS wyniesie 2-8 m/s przy granicy z Niemcami, a na wschodzie woj dolnośląskiego, czy w Wielkopolsce wzrośnie do 10-16 m/s.

Biorąc te wszystkie czynniki pod uwagę prognozuje się wystąpienie burz w formie mniej lub bardziej zorganizowanych klastrów, być może także w formie niewielkiego układu MCS, na drodze którego należy spodziewać się wystąpienia intensywnych opadów deszczu, porywów wiatru w granicach 70-80 km/h, nie można wykluczyć opadów gradu do 1 cm średnicy. Burze będą się przemieszczać z południa na północ, a ich wystąpienie prognozowane jest na godziny popołudniowe, wieczorne i wczesno nocne. Istnieje także prawdopodobieństwo, że strefa w której mają wystąpić odpowiednie warunki do powstania burz będzie zbyt ograniczona, przez co głęboka konwekcja może się nie rozwinąć.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.