Prognoza konwekcyjna na dzień 9.04.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 09.04.2018, godz. 08:00 CEST do 10.04.2018 godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Podobnie jak w dniu wczorajszym, pogodę będą kształtować dwa układy baryczne. Na większości obszaru będzie to wyż znad wschodniej Europy, zapewniający pogodne niebo, jednak przez północną część kraju przemieszcza się jeszcze niż górny, który przynosi zwiększoną wilgotność i powoduje zwiększenie pionowego gradientu temperatury, a więc umożliwia rozwój zachmurzenia konwekcyjnego z opadami i burzami.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty możliwością burz…

Nad województwem pomorskim burze występują już od godzin rannych i będą możliwe jeszcze w kolejnych godzinach. Najprawdopodobniej zanikną jednak w godzinach około południowych, choć pewne ryzyko wystąpienia słabych burz dotyczy też Warmii i Mazur. Późnym popołudniem niż znajdzie się już poza granicami Polski, a więc burze będą się przemieszczać poza granice kraju, jednak początkowo rozwinąć się mogą nad woj.podlaskim.

Burze nie powinny przyjmować zorganizowanej formy, okresowo mogą się łączyć tylko w niewielkie klastry. Sumy opadów w czasie burz mogą osiągać do 5-15mm, lokalnie do 20mm, zaś wiatr nie powinien przekraczać 60-75km/h. W lepiej rozwiniętych ośrodkach burzowych może spaść drobny grad, ale raczej do 1-1,5cm. Miejscami burze mogą mieć stosunkowo wysoką aktywność elektryczną.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.