Prognoza konwekcyjna na dzień 23.04.2018 i na noc 23/24.04.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 23.04.2018, godz. 08:00 CEST do 24.04.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu, w mniejszym stopniu ze względu na silny wiatr oraz trąby powietrzne.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W poniedziałek Polska dostanie się pod wpływ zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem znad Morza Norweskiego. Już w godzinach nocnych od zachodu wkroczy chłodny front atmosferyczny z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami. Front będzie wypierał ciepłą masę powietrza polarno-morskiego. Zastąpi ją chłodniejsze powietrze tego samego pochodzenia.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

Prognoza konwekcyjna na dzień 23.04.2018 i na noc 23/24.04.2018

W południowej Polsce prognozowana jest umiarkowana niestabilność atmosfery (CAPE do 1000-1200 J/kg, LI do -2°C/-4°C). Ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km będzie na poziomie 10-15 m/s, a dla dolnego kilometra troposfery: 8-11 m/s (LLS). Na południowym-zachodzie kraju prognozowany jest obniżony poziom kondensacji <1000 m. Zawartość wody w pionowym profilu troposfery wyniesie maksymalnie do 20-25 mm.

Na obszarze południowej Polski oraz częściowo w centrum prognozowane są w godzinach popołudniowych i wieczornych burze. Towarzyszyć im będzie w szczególności intensywny opad deszczu do 20-30 mm w czasie trwania zjawiska. Dodatkowo możliwy jest silny wiatr oraz opady małego gradu do 2 cm. Burze początkowo będą występować jako pojedyncze komórki konwekcyjne, które mogą mieć tendencję do łączenia się w mniejszy struktury wielokomórkowe. Nie wykluczone mini superkomórki burzowe, przy przejściu których prognozowane zagrożenie będzie podwyższone. Ze względu na obniżony poziom kondensacji oraz zwiększone ścinanie wiatru w dolnym kilometrze nie wykluczone jest pojawienie się trąby powietrznej, głównie na południowym-zachodzie Polski oraz w Wielkopolsce. Burze będą przemieszczać się z zachodu na wschód z niewielkim odchyleniem na południe (ESE). Pierwsze  z nich mogą pojawić się już w godzinach wczesno popołudniowych, ostatnie zaczną zanikać w nocy we wschodniej Polsce.

… Obszar objęty możliwością burz …

Na obszarze centralnej i północnej Polski prognozuje się mniejszą chwiejność atmosfery do 700-1000 J/kg. Warunki kinematyczne będą podobne jak na obszarze z 1 stopniem zagrożenia. Już w nocy z niedzieli na poniedziałek burze mogą pojawić się na zachodzie kraju i mogą utrzymać się do godzin porannych. Przed południem komórki powinny zanikać. Kolejne burze powstaną, podobnie jak na południu kraju, w godzinach popołudniowych. Z ich strony zagrożeniem będą głównie intensywne opady deszczu i gradu oraz silny wiatr. W centralnej Polsce nie wykluczone jest pojawienie się trąby powietrznej, jednak prawdopodobieństwo jest niewielkie.

Zaznacza się, że poranne burze (o ile przetrwają noc) mogą mocno ograniczyć warunki dla powstania burz w poniedziałek. Chodzi tu głównie o zachmurzenie z rozpadających się systemów burzowych, które ograniczy dostęp do promieniowania słonecznego. W takim wypadku rozwój burz będzie osłabiony, a ich intensywność będzie mniejsza od prognozowanej. W razie konieczności zostanie wydana aktualizacja prognozy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz