Prognoza konwekcyjna na dzień 03.05.2018 i na noc 03/04.05.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 03.05.2018, godz. 08:00 CEST do 04.05.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla centralnej Polski z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu powodujących podtopienia, opadów dużego i bardzo dużego gradu oraz silnych porywów wiatru.

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszarów wokół 2 stopnia zagrożenia ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu, opadów dużego gradu, w mniejszym stopniu ze względu na silny wiatr.

Prognoza konwekcyjna na dzień 03.05.2018 i na noc 03/04.05.2018

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W Święto Konstytucji 3 maja Polska dostanie się pod wpływ zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem znad Morza Śródziemnego. Znajdziemy się w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego, gdzie może wykształcić się krótkotrwały ośrodek niskiego ciśnienia. Od zachodu „wcinać” się będzie klin wysokiego ciśnienia związany z wyżem znad północnych Niemiec. Na wschód od frontu napływać będzie niestabilna masa powietrza zwrotnikowego, z kolei na zachód będzie to stabilne powietrz polarno-morskie.

OMÓWIENIE:

… Polska centralna i częściowo wschodnia …

Na omawianym obszarze w godzinach przedpołudniowych mogą pojawić się jeszcze burze powstałe w godzinach nocnych. Z kolei popołudniu należy spodziewać się wzrostu intensywności zjawisk burzowych. Napływ niestabilnej, gorącej i wilgotnej masy powietrza zwrotnikowego (CAPE do 1500- 2000 J/kg oraz LI do około -5°C/-7°C) przyczyni się do rozwoju głębokiej konwekcji i powstanie burz. Miejscami niestabilność atmosfery będzie jeszcze większa (CAPE ponad 2000 J/kg), głównie w północnej części omawianego obszaru. Sprzyjająca będzie obecność dolnotroposferycznej strefy konwergencji wiatru. Burze, początkowo będą głównie przyjmować postać pojedynczych komórek, które miejscami zaczną przechodzić w superkomórki. Ze względu na niskie wartości ścinania wiatru (DLS <10 m/s) prognozuje się, że burze nie będą miały dogodnych warunków do tworzenie systemów multikomórkowych (na północy i częściowo w centrum nie można jednak ich wykluczyć ze względu na podwyższony DLS do 15 m/s). Dodatkowo mała prędkość przemieszczania się komórek konwekcyjnych oraz duża zawartość wody w pionowym profilu troposfery (25-35 mm) spowoduje powstanie tzw. „training storms” czyli zjawiska kiedy ośrodki burzowe będą podążać jeden po drugim. Spowoduje to wzrost sum opadowych do około 30-40 mm (lokalnie nawet ponad 40 mm). To z kolei może doprowadzić w wielu miejscach do podtopień. Innym zagrożeniem ze strony burz będą opady gradu do 2-4 cm, a miejscami nawet ponad 4 cm (obecność suchego powietrza w środkowej troposferze). Dodatkowo nie można wykluczyć porywów wiatru, które miejscami mogą osiągnąć 80-95 km/h. W przypadku wystąpienia burz superkomórkowych wartości te mogą być wyższe niż prognozowane, a ich obecność nie wyklucza uformowania się trąby powietrznej.

Na zachód i wschód od obszarów objętych zagrożeniem burze mogą wystąpić i będą znacznie mniej intensywne. Ich rozwój (szczególnie tych na wschód) będzie mocno uzależniony od wilgotności w środkowej troposferze, a ta jest prognozowana na bardzo niską.

Podsumowując, w czwartek czekają nas burze, którym towarzyszyć będzie głównie intensywny opad deszczu do 40 mm (ze względu na przechodzenie komórek nad danym obszarem jedna po drugiej), opad gradu do 4 cm oraz silny wiatr w porywach do 95 km/h. W przypadku gdy dojdzie do uformowania się superkomórki, wartości wszystkich prognozowanych zagrożeń mogą być wyższe. Burze pojawia się w godzinach popołudniowych, a ostatnie z nich zaczną zanikać w godzinach nocnych. Największe ich prawdopodobieństwo prognozuje się w pasie od północnej Opolszczyzny i Górnego Śląska przez Ziemię Łódzką, zachodnie Mazowsze, wschodnie Kujawy po Warmię i Mazury.

Ponieważ zachmurzenie może zepsuć warunki dla rozwoju burz nie wykluczone jest zmniejszenie stopnia 2 zagrożenia do 1.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz