Prognoza konwekcyjna na dzień 12.05.2018 oraz noc 12/13.05.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 12.05.2018, godz. 10:00 CEST do 13.05.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części zachodniej, południowo-zachodniej i cz. północnej części kraju ze względu na możliwość wystąpienia ulewnych opadów deszczu powodujących lokalne podtopienia oraz w mniejszym stopniu opadu gradu.

Prognoza konwekcyjna na dzień 12.05.2018 oraz noc 12/13.05.2018

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad północno-wschodnią częścią Europy w dalszym ciągu znajduje się układ wysokiego ciśnienia, który obejmie swoim klinem wschodnią i częściowo centralną część Polski. Przez zachodnią część kraju przebiegać będzie front atmosferyczny oddzielający zróżnicowane termicznie masy powietrza polarnego morskiego. W drugiej części dnia front ten zacznie przybierać charakter frontu chłodnego przemieszczającego się wolno ze wschodu na zachód w kierunku Niemiec. W strefie frontowej związanej z zatoką układu niskiego ciśnienia znad południowej części Skandynawii możliwy będzie rozwój zjawisk konwekcyjnych o lokalnym charakterze.

OMÓWIENIE:

… Obszary objęte 1. stopniem zagrożenia …

Na obszarze zaznaczonym pierwszym stopniem zagrożenia przewiduje się wystąpienie burz z ulewnymi opadami deszczu (możliwe akumulacje do 20-35 mm opadu), które mogą powodować lokalne podtopienia oraz opadami gradu do 2-2,5 cm średnicy. Możliwe są przypadki silnych gradobić z nagromadzeniem niewielkiej ciągłej warstwy gradu. Burzom lokalnie mogą towarzyszyć silne porywy wiatru (do ok. 70-80 km/h). Burze będą występować w postaci pojedynczych komórek burzowych łączących się w niewielkie klastry wielokomórkowe. Niskie wartości uskoków wiatru w warstwie 0-6 km troposfery, w jej dolnej części (0-1 km), a także uskoków kierunkowych wiatru wskazują, że burze będą przybierać charakter quasi-stacjonarny z tendencją do przemieszczania się na zachód. Parametr CAPE wyniesie około 800-1300 J/kg. Rozwój głębokiej konwekcji w niektórych miejscach na zaznaczonym obszarze może zostać zakłócony przez zachmurzenie warstwowe piętra niskiego i średniego (zmniejszenie ilości energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcji), co przy słabnącej wraz z upływem dnia strefie konwergencji wiatru może determinować nieco bardziej rozproszony charakter burz w stosunku do wczorajszego dnia. Pod wpływem silnego przyspieszania prądów wstępujących w dolnej części troposfery niewykluczone są również przypadki uformowania się pojedynczych zalążków trąb powietrznych. Burze będą występować głównie w godzinach popołudniowych i wieczornych, powinny zanikać w godzinach nocnych.

…Obszar objęty możliwością burz…

Na tym obszarze możliwe jest wystąpienie słabszych burz ze względu na mniejszą energię potencjalną dostępną drogą konwekcji. Burzom mogą towarzyszyć intensywne opady deszczu, lokalnie niewykluczone opady gradu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.