Prognoza konwekcyjna na dzień 25.05.2018 oraz noc 25/26.05.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 25.05.2018, godz. 08:00 CEST do 26.05.2018, godz. 08:00 CEST

…STOPIEŃ Z 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru wschodniej i północno-wschodniej części kraju głównie przed ulewnymi opadami deszczu, silnymi porywami wiatru oraz w mniejszym stopniu przed opadami gradu…

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W piątek nasz kraj będzie w zasięgu rozbudowanego wyżu, ciągnącego się od Azorów po Rosję. Na południu Europy stacjonować będzie rozległy obszar obniżonego ciśnienia z niżem nad Hiszpanią. Taki rozkład baryczny spowoduję, że do Polski napływać będzie powietrze ze wschodniej części Starego Kontynentu. Z uwagi na wędrówkę ze wschodu na zachód tzw. kropli chłodu, czyli obniżonej temperatury w wyższych warstwach atmosfery, pojawi się więcej wilgoci i wzrośnie niestabilność. Niemal wszędzie spodziewamy się przelotnych opadów oraz lokalnie słabych i umiarkowanych burz. Będzie ciepło, a w kolejnych dniach gorąco i nadal burzowo.

OMÓWIENIE: 

…Polska wschodnia i północno-wschodnia…

Prognoza konwekcyjna na dzień 25.05.2018 oraz noc 25/26.05.2018

Na tym obszarze przewidujemy wystąpienie dość gwałtownych burz. Warunki termodynamiczne będą umiarkowane i duże. Energia dostępna konwekcyjnie CAPE wyniesie 500 – 1200 J/kg, a Lifted Index spadnie do -5⁰C. Dzięki dużej wodności atmosfery wynoszącej około 30 mm, komórki burzowe mogą być wydajne opadowo.

Spodziewane są również słabe warunki kinematyczne. Pojawi się pionowy uskok wiatru DLS (0 – 6 km) w granicach 10 – 15 m/s i skręt wiatru SRH (0 – 3 km) w przedziale 50 – 100 m2/s2. Komórki burzowe będą organizować się w większe struktury. Nie wykluczone są również superkomórki burzowe, generujące groźne zjawiska atmosferyczne.

Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia burz będą ulewne opady deszczu powodujące podtopienia, silne porywy wiatru do ok. 70-80 km/h, punktowo w pojedynczych przypadkach więcej oraz opady gradu miejscami o średnicy do 2 cm. Komórki burzowe mogą występować do sobotniego poranka.

…Obszar objęty możliwością burz…

W obszarze możliwości burz prognozujemy słabsze burze. Wynikać to będzie z niższych wartości termodynamicznych i kinematycznych oraz z pory dnia. W rozwoju burz przeszkodzić może również zachmurzenie. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie wyniesie 200 – 1000 J/kg. Tutaj też głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, silne porywy wiatru i opady gradu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.