Prognoza konwekcyjna na dzień 27.05.2018 i na noc 27/28.05.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 27.05.2018, godz. 08:00 CEST do 28.05.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wdany dla południowej, centralnej i północnej Polski ze względu na intensywne opady deszczu, silne porywy wiatru i opady dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W niedzielę sytuacja baryczna nad Europą będzie podobna do tej, która panowała poprzedniej doby. Na północy i wschodzie kontynentu dominować będą wyże, natomiast na południu i zachodzie będziemy mieli do czynienia z płytkimi ośrodkami niskiego ciśnienia. Powoduje to stały napływ chwiejnej masy powietrza z południa do środkowej Europy. W dalszym ciągu Polska znajduje się pod wpływem wypełniającego się, górnego ośrodka niskiego ciśnienia, wraz z frontami okluzji, które ulegają frontolizie.

 

OMÓWIENIE

Prognoza konwekcyjna na dzień 27.05.2018 i na noc 27/28.05.2018

 

… Polska południowa, centralna i północna…

W strefie słabo zarysowanego frontu atmosferycznego, dojdzie do nagromadzenia wilgoci w dolnej i środkowej troposferze, co przełoży się na wzrost potencjalnej energii konwekcji CAPE 1000-2000 J/kg. Będzie jej towarzyszył niewielki poziomy przepływ powietrza, co przełoży się na słabe ścinanie wiatru, ktore dla warstwy 0-6 km nie przekroczy 10 m/s. Całkowita wodność troposfery wyniesie 28-32 mm.

Za sprawą dolnotroposferycznej konwergencji wiatru, a także orografii terenu (południe kraju), głównie w godzinach popołudniowych dojdzie do inicjacji zjawisk konwekcyjnych. Należy spodziewać się powstania wolno przemieszczających się pojedyńczych komórek, a także multikomórek. Dzięki podwyższonej wodności troposfery, głównym zagrożeniem na ich drodze będą obfite opady deszczu sięgające 40 mm. Ze względu na obecność suchych warstw w środkowej troposferze, istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia zjawisk typu downburst (głównie w centralnej Polsce), podczas których wiatr może osiągać, lub nawet przekraczać 90 km/h. Trzeba także wspomnieć o możliwych opadach gradu o średnicy 2-3 cm. Podobnie jak podczas poprzedniej doby, należy liczyć się z ryzykiem powstania trąby lądowej niezwiązanej z mezocyklonem. Burze będą przemieszczać się głównie na zachód i północny-zachód.

…Polska północno-zachodnia…

Na tym obszarze spodziewamy się wystąpienia trochę słabszej energii CAPE 700-1200 j/kg, jednak bliskość centrum niżu górnego zapewni lepsze warunki kinematyczne. Dlatego ścinanie wiatru z warstwy 0-6 km wyniesie 10-20 m/s, a SRH 0-3 km 70-200 m2/s2. W takich warunkach należy spodziewać się powstania bardziej zorganizowanych struktur typu superkomórki, lub układ MCS. Na ich drodze największym zagrożeniem będą silne porywy wiatru do 90 km/h, opady gradu 2-3 cm, a także intensywne opady deszczu do 30 mm.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz