Prognoza konwekcyjna na dzień 03.06.2018 i na noc 03/04.06.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 03.06.2018, godz. 08:00 CEST do 04.06.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wdany dla południowej i centralnej Polski ze względu na intensywne opady deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W niedzięlę Europa zdominowana będzie przez niewielkie ośrodki baryczne. Polska w dalszym ciągu znajduje się w ciepłej masie powietrza zwrotnikowego. Swoją obecność znznaczy rozbudowana strefa konwergencji wiatru, dzięki której dojdzie do rozwoju burz.

Prognoza konwekcyjna na dzień 03.06.2018 i na noc 03/04.06.2018

 

OMÓWIENIE

… Polska południowa i centralna…

Bieżące zdjęcia satelitarne ujawniły zalegające zachmurzenie konwekcyjne i warstwowe nad znaczną częścią kraju. W ciągu dnia, chmury powinny zacząć zanikać, jednak istnieje prawdopodobieństwo osłabienia potencjału dla rozwoju konwekcji. Modele numeryczne przewidują wystąpienie umiarkowanej energii chwiejności CAPE 700-1500 J/kg. Przepływ powietrza w całym profilu troposfery będzie słaby. Ścinanie wiatru nie przekroczy 10 m/s. Całkowita wodność troposfery wyniesie 30-35 mm.

Pomimo zachmurzenia, głównie w strefach konwergencji wiatru prognozowany jest rozwój komórek burzowych, które ze względu na podwyższoną zawartość pary wodnej w całym profilu troposfery i ich niemal stacjonarny charakter, będą mogły stanowić zagrożenie intensywnymi opadami deszczu sięgającymi 30-40mm. Podczas ich przechodzenia możliwy będzie także grad o średnicy, która nie powinna przekroczyć 1-1,5 cm, a także silniejsze porywy wiatru dochodzące do 70 km/h. Burze będą możliwe już od godzin porannych. Największa aktywność spodziewana jest na godziny popołudniowe i wieczorne. W nocy zjawiska powinny osłabnąć, jednak lokalnie będą mogły zdarzyć się pojedyńcze wyładowania.

Podsumowując, stopień 1 zagrożenia został wydany ze względu na możliwość wystąpienia lokalnych podtopień, jednak na większości zaznaczonego obszaru, burze nie powinny być gwałtowne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.