Prognoza konwekcyjna na dzień 08.06.2018 i na noc 08/09.06.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 08.06.2018, godz. 08:00 CEST do 09.06.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej Polski głównie ze względu na intensywne opady deszczu, a w mniejszym stopniu ze względu na opady dużego gradu i silne porywy wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W piątek znaczna część Polski znajdzie się w strefie podwyższonego ciśnienia. Jedynie na południu kraju swoją obecność zaznaczy zatoka niskiego ciśnienia związana z niżem znad basenu morza Śródziemnego. Dzięki temu do południowej Polski napłynie ciepła i zasobna w wilgoć masa powietrza z południa Europy, w której pojawią się burze.

OMÓWIENIE

… Polska południowa…

Napływająca masa powietrza będzie charakteryzować się podwyższoną zawartością wilgoci, zwłaszcza w dolnej troposferze. Punkt rosy na poziomie 14-17 °C w połączeniu z umiarkowanym pionowym gradientem temperatury sięgającym 6 – 6,5 °C/km będą przyczyną powstania energii CAPE 700-2000 J/kg. Przepływ powietrza w całym profilu troposfery będzie słaby, dlatego ścinanie wiatru nie przekroczy 10m/s dla warstwy 0-6 km. Całkowita wodność troposfery wyniesie 30-35 mm.

Prognoza konwekcyjna na dzień 08.06.2018 i na noc 08/09.06.2018

Za sprawą nasłonecznienia i orografii terenu, pierwsze burze powinny pojawić się w godzinach około południowych, na terenach górskich i podgórskich. Później konwekcja zacznie się rozwijać także na północ od tych obszarów. Powstałe burze będą niemal stacjonarne, a ze względu na podwyższoną chwiejność i zawartość pary wodnej w kolumnie powietrza, będą mogły powodować lokalne podtopienia. Mniejszym zagrożeniem powinny być opady gradu o średnicy do 2-3 cm (zwłaszcza w przypadku powstania burz pulsacyjnych), a także silne porywy wiatru do 80 – 90 km/h, zwłaszcza na północnych krańcach zaznaczonego obszaru, gdyż tam swoją obecność zaznaczą suchsze warstwy powietrza w środkowej troposferze. Istnieje także niewielkie ryzyko pojawienia się trąby powietrznej / leja kondensacyjnego niezwiązanego z mezocyklonem. Wieczorem i w pierwszej części nocy burze zaczną słabnąć i zanikać.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.