Prognoza konwekcyjna na dzień 9.06.2018 i noc 9/10.06.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 09.06.2018, godz. 08:50 CEST do 10.06.2018 godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wdany dla południowej i południowo zachodniej części Polski przed intensywnymi opadami deszczu

Prognoza konwekcyjna na dzień 9.06.2018 i noc 9/10.06.2018

 

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Europa centralna znajduje się w słabogradientowym obszarze niskiego ciśnienia, zaś w rejonie pogranicza niemiecko-czeskiego znajduje się płytki ośrodek niżowy. Nad zdecydowaną większość terytorium kraju napływa gorąca, ale sucha masa powietrza, dzięki czemu panować będzie stabilna pogoda. Zwiększona ilość wilgoci, na skutek czego pojawi się chwiejność termodynamiczna napływa nad południową i południowo zachodnią Polskę. W ciągu dnia dojdzie tam do rozwoju burz, które miejscami będą się charakteryzować silnymi opadami deszczu.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia…

W ciągu dnia nad wyznaczonym obszarem dojdzie do rozwoju dość licznych burz. Sprzyjać będzie temu znaczna chwiejność (SBCAPE do 1500 J/kg, punktowo nawet do 2000 Jkg, zaś LI spadnie do -5/-6) oraz duża wodność troposfery, sięgająca nawet 30-36mm. Podobnie jak w poprzednich dniach zaznaczy się dość słaby przepływ powietrza, co będzie powodować dość wolne tempo przemieszczania się burz. Efektem będą znaczne sumy opadów – na ogół spadać może do 20-35mm deszczu, ale możliwe jest (szczególnie na terenach podgórskich oraz przy przechodzeniu kilku burz nad jednym obszarem) nawet do 40-50mm deszczu. Poza tym miejscami notowany będzie mały grad (do 1-2cm średnicy) oraz silny wiatr (do 60-80km/h). Burze na ogół będą się przemieszczać z południowego wschodu na północny zachód. Pierwsze wystąpią nad terenami górskimi już około południa. Większość zanikać będzie wieczorem i w pierwszej części nocy, ale nad Dolnym Śląskiem czy Wielkopolską lokalnie aktywność burzowa może się utrzymać w nocy.

… Obszar objęty możliwością wystąpienia burz …

Na wyznaczonym obszarze możliwy jest rozwój rozproszonych burz, które będą przynosić opady do 10-20mm oraz drobny grad. Przy przejściu większej ilości burz dochodzić będzie jednak do akumulacji opadu, wobec czego sumy mogą punktowo osiągać 20-30mm. Największe ryzyko zjawisk burzowych istnieje w zachodniej części obszaru – zdecydowanie niższe jest w świętokrzyskim czy lubelskim, gdzie ewentualnych burz będzie mało.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.