Prognoza konwekcyjna na dzień 13.06.2018 i na noc 13/14.06.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 13.06.2018, godz. 08:00 CEST do 14.06.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej części kraju (Karpaty) głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu oraz opadów dużego gradu.

Prognoza konwekcyjna na dzień 13.06.2018 i na noc 13/14.06.2018

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Przeważająca część Polski znajduje się pod wpływem chłodniejszego powietrza polarnego morskiego, które napłynęło w ciągu ostatnich godzin z północnego zachodu. Jedynie nad południowo-wschodnimi krańcami kraju znajduje się cieplejsza masa powietrza, która charakteryzuje się także znaczną chwiejnością termodynamiczną. Chwiejność ta jest jednak ograniczania przez zachmurzenie związane z pofalowanym frontem atmosferycznym biegnącym od południowej części Francji przez południe naszego kraju po Ukrainę. Na południe od Polski formuje się płytki niż, który w najbliższych kilkudziesięciu godzinach będzie mieć duży wpływ na przebieg pogody w południowych dzieleniach naszego kraju. W okresie ważności prognozy w rejonie Polski w dolnej troposferze będzie występował wiatr o niewielkiej prędkości, natomiast w środkowej i górnej troposferze wiatr będzie wiał mocniej (maksymalnie do 30-35 m/s na wysokości izobarycznej 300 hPa).

OMÓWIENIE:

… Polska południowo-wschodnia (Karpaty) …

Nie wiadomo, czy strefa dużych wartości energii CAPE (nawet do 1500-2000 J/kg) sięgnie południowego wschodu naszego kraju (południe woj. małopolskiego i podkarpackiego). Jeżeli sięgnie, w ciągu dnia w tej części Polski spodziewany jest rozwój ośrodków burzowych. Pionowe ścinanie wiatru DLS do 20 m/s zapewni dobre warunki do organizowania się układów burzowych w trwalsze superkomórki mogące przynosić bardzo silne opady deszczu (PW do ok. 35-38 mm) i dużego gradu (średnica do ok. 3 cm). Nie wykluczony jest przypadek układu burzowego o charakterze training storms, co może być przyczyną większych podtopień i powodzi błyskawicznej. Najwięcej burz prognozowanych jest na godziny popołudniowe i wieczorne. W nocy z środy na czwartek strefa burz w postaci układu wielokomórkowego może przemieścić się bardziej na północ, w rejon północnej granicy Pogórza Karpackiego.

… pozostały obszar kraju objęty możliwością wystąpienia burz …

W tym obszarze prognozowana jest wartość energii CAPE do ok. 250-400 J/kg. Po południu rozwiną się izolowane komórki konwekcyjne lub niewielkie skupiska komórek, które mogą wytwarzać wyładowania atmosferyczne. W niektórych częściach kraju zjawiska mogą utrzymywać się do wieczora, a nawet pierwszej cześć nocy. Choć zjawiska będą słabe (a w większości przypadków komórki konwekcyjne nie będą generować wyładowań atmosferycznych) to z uwagi na wolne przemieszczanie się komórek mogą punktowo wystąpić duże sumy opadowe.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.