Prognoza konwekcyjna na dzień 17.06.2018 i na noc 17/18.06.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 17.06.2018, godz. 10:00 CEST do 18.06.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Prognoza konwekcyjna na dzień 17.06.2018 i na noc 17/18.06.2018

W niedzielę nastąpi istotna przebudowa pola barycznego wpływająca na pogodę w naszym kraju. Do Polski, która wcześniej znajdowała się w obrębie rozległego wału wysokiego ciśnienia, zbliży się zatoka niskiego ciśnienia z dolnym ośrodkiem przemieszczającym się łukiem od Szkocji do południowej części Skandynawii. Po południu do zachodniej części Polski wkroczy związany z nim chłodny, lecz niezbyt aktywny front atmosferyczny, rozdzielający ciepłą i mocno przetransformowaną masę powietrza polarnego morskiego od chłodniejszej masy powietrza tego samego typu. W godzinach popołudniowych i wieczornych, na froncie tym jak i na lokalnych strefach przedfrontowej zbieżności wiatru, mogą rozwinąć się chmury Cumulonimbus przynoszące lokalne opady deszczu i burze.

OMÓWIENIE

…Obszar objęty możliwością burz…

Dzięki zatoce niskiego ciśnienia, w zachodniej części kraju dojdzie do nagromadzenia wilgoci w troposterze. Jej całkowita wodność wzrośnie do 30-35 mm. Potencjalna energia konwekcji CAPE znajdzie się w przedziale 300-1000 J/kg. Zwłaszcza w północno-zachodniej części kraju towarzyszyć jej będzie podwyższony przepływ powietrza, czego skutkiem będzie umiarkowane ścinanie wiatru z poziomu 0-6 km wynoszące 10-18 m/s.

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz dotyczy województw zachodnich (woj. zachodniopomorskie, lubuskie, zachodnia część Wielkopolski oraz zachodnia część Dolnego Śląska). Tam po południu i wieczorem możliwy będzie rozwój burz w postaci pojedyńczych komórek, multikomórek, a być może także superkomórek. Podczas ich przechodzenia należy spodziewać się intensywnych opadów deszczu dochodzących do 20-25 mm. Lokalnie możliwe będą także opady gradu o średnicy nie przekraczającej 1-1,5 cm, a także silne porywy wiatru dochodzące do 80 km/h. Istnieje także podwyższone ryzyko pojawienia się trąby powietrznej typu landspout, zwłaszcza w północno-zachodniej części kraju. Burz należy spodziewać się głównie w godzinach popołudniowych, a wieczorem i w nocy ich aktywność powinna słabnąć i zanikać.

W południowej części kraju burze spodziewane są głównie na terenach górskich i podgórskich, gdzie niewielka chwiejność rzędu 300-500 J/kg będzie wspomagana przez orografię terenu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.