Prognoza konwekcyjna na dzień 09.07.2018 i na noc 09/10.07.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 09.07.2018, godz. 08:30 CEST do 10.07.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się na skraju klina wysokiego ciśnienia ciągnącgo się od Atlantyku. W drugiej części dnia do północnej Polski zbliży się płytki niż znad Skandynawii. W ciągu dnia dojdzie do rozwoju licznych stref konwergencji wiatru, a także płytkich mezoskalowych ośrodków barycznych. W dalszym ciągu pozostajemy w starej masie powietrza polarnomorskiego, która powoli zaczyna ulegać transformacji.

OMÓWIENIE

…Polska południowa…

Głównie za sprawą orografii terenu i niewielkiej chwiejności atmosferycznej rzędu 300-600 J/kg dojdzie do rozwoju chmur kłębiatych. Niewielki przepływ powietrza sprawi, że powstałe komórki konwekcyjne będą miały charakter niemal stacjonarny. Burz należy spodziewać się głównie na terenach górskich i podgórskich, a ich największym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu sięgające 20 mm. Nie można wykluczyć porywów wiatru do 70 km/h. Największa aktywność spodziewana jest w godzinach popołudniowych, a wieczorem i w nocy burze zaczną słabnąć i zanikać.

…Polska północna…

Prognoza konwekcyjna na dzień 09.07.2018 i na noc 09/10.07.2018

Prognozowane jest wystąpienie wyraźnej strefy konwergencji wiatru, w rejonie której dojdzie do nagromadzenia wilgoci w przyziemnej warstwie troposfery. Skutkiem będzie wzrost energii CAPE do 300-700 J/kg. Poziomy przepływ powietrza będzie słaby, więc prędkoć przemieszczania się burz będzie niewielka. Istnieje ryzyko przechodzenia większej ilości komórek konwekcyjnych nad jednym regionem, co może prowadzić do akumulacji opadów sięgającej lub przekraczającej 20 mm. Największa aktywność spodziewana jest na godziny popołudniowe i wieczorne. W nocy burze powynny słabnąć, choć konwekcja może utrzymać się do rana. Istnieje niewielkie ryzyko pojawienia się trąby powietrznej typu landspout/waterspout lub jej zalążka.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.