Prognoza konwekcyjna dla Polski na 12.07.2018 i na noc 12/13.07.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 12.07.2018, godz. 08:00 CEST do 13.07.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północnej i częściowo środkowej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu powodujących podtopienia i opadów dużego gradu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia trąb powietrznych i porywistego wiatru.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części woj. podkarpackiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów większego gradu i z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu i silnych porywów wiatru.

Prognoza konwekcyjna na dzień 12.07.2018 i na noc 12/13.07.2018

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Polską znalazł się odcięty niż górny i w jego rejonie występuje również płytki, lecz aktywny niż dolny. W czwartek centrum tego niżu dolnego znajdzie się nad Pomorzem Wschodnim i Środkowym. Z niżem tym związany jest front chłodny przechodzący od północy w front zokludowany. W czwartek w godzinach popołudniowych linia tego frontu będzie stopniowo opuszczać nasz kraj, przemieszczając się bardziej na wschód i północ. Za frontem napłynie tylko nieznacznie chłodniejsze powietrze polarne morskie. Powietrze to będzie jednak dość wilgotne, a w połączeniu z dość niską temperaturą na wysokości izobarycznej 500 hPa (ok.-18°C) będzie przyczyną występowania umiarkowanie dużej chwiejności atmosfery. Ponadto w środkowej troposferze w rejonie Polski nadal prognozowane jest wymuszanie wznoszenia powietrza, ale nie będzie ono tak silne, jak w nocy z środy na czwartek.

OMÓWIENIE:

… Północ, wschód i południowy wschód kraju …

Pod wpływem energii CAPE dochodzącej do 800-1400 J/kg rozwiną się liczne komórki konwekcyjne i burze. W pierwszej części dnia w północnej i północno-wschodniej części kraju będą występowały jeszcze intensywne wielkoskalowe opady deszczu, ale w ich strefę mogą być również wbudowane komórki burzowe z ulewnymi opadami deszczu. Zaraz po przejściu tej strefy i ustąpieniu zachmurzenia powinno się rozpogodzić, ale dość szybko rozwiną się chmury Cumulonimbus z opadami deszczu i burzami, miejscami dość silnymi. Ze względu na dość spore pionowe ścinanie wiatru 0-6 km shear (do ok. 20 m/s) rozwiną się także dobrze zorganizowane układy burzowe (kilka superkomórek oraz burze wielokomórkowe, tworzące lokalnie systemy training storms). Głównym zagrożeniem w takiej sytuacji będą silne opady deszczu oraz opady większego gradu (do 2-3 cm w średnicy). Nie wyklucza się także dość silnych porywów wiatru (do ok. 80 km/h) oraz 2-3 słabych (F0-F1) trąb powietrznych. Tornada będą mogły rozwinąć się na skutek występowania dużej ilości energii CAPE w dolnej troposferze (duża zawartość wilgoci w warstwie granicznej). Szczególnie zagrożonymi przez niekorzystne zjawiska burzowe regionami będą Warmia, Żuławy, Pomorze Wschodnie i Środkowe. Na tym obszarze podczas burz opady mogą być szczególnie silne (PW do ok. 35 mm, dość silne wymuszanie wznoszenia w środkowej troposferze ułatwiające rozwój licznych komórek). Jeśli zachmurzenie w tej części kraju ustąpi około południa lub wcześniej, sytuacja może się stać potencjalnie groźna – w wyniku pojawienia się licznych burz z bardzo silnymi opadami deszczu mogą pojawić się liczne podtopienia, miejscami przybierające rozmiar powodzi błyskawicznych! Stopień 2. zagrożenia nie zostaje jednak w tej części kraju wydany, głównie ze względu na sporą niepewność dotyczącą zachmurzenia. Burze będą występować również w godzinach wieczornych i nocnych, zwłaszcza w północnej części omawianego obszaru.

… pozostała część kraju objęta stopniem 1. zagrożenia i możliwością występowania burz …

W ciągu dnia energia CAPE wzrośnie do wartości ok. 400-1000 J/kg i dojdzie do rozwoju komórek burzowych. Burze będą jednak słabo zorganizowane (wartość pionowego ścinania wiatru 0-6 km shear będzie wynosić 10 m/s lub nawet mniej). Skupiska komórek konwekcyjnych mogą w niektórych regionach łączyć się w słabe burze wielokomórkowe. Burze, z wyjątkiem środkowej i częściowo zachodniej części kraju, powinny być nietrwałe. Głównym zagrożeniem podczas występowania burz będą lokalnie dość silne opady deszczu oraz grad o średnicy do ok. 2 cm. Z powodu znacznej ilości energii CAPE (ok. 100-125 J/kg) dostępnej w dolnej troposferze, w strefie od Wielkopolski po Mazowsze nie wyklucza się także rozwoju słabej trąby powietrznej typu landspout. Ze względu na prognozowaną większą trwałość i większą liczbę zjawisk w środkowej części kraju, zostaje tam wydany stopień 1. zagrożenia. W pozostałej części kraju burze nie powinny stwarzać większego zagrożenia. Wartość PW, zwłaszcza na południu Polski, powinna być względnie niska (ok. 25 mm) i pomimo bardzo wolnego przemieszczania się ośrodków burzowych, ryzyko podtopień będzie zdecydowanie mniejsze niż na północy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.