Prognoza konwekcyjna dla Polski na 13.07.2018 i na noc 13/14.07.2018

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-wschodniej Polski ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu, w mniejszym stopniu ze względu na opady gradu i silny wiatr.

Prognoza konwekcyjna na dzień 13.07.2018 i na noc 13/14.07.2018

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W piątek nasz kraj w dalszym ciągu pozostawać będzie pod wpływem niżu z centrum nad Obwodem Kaliningradzkim. Niż ten będzie miał sporą miąższość sięgającą do  około 400 hPa (ok. 6-7 km). Do Polski napływać będzie niestabilna masa powietrza polarno-morskiego.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

… Polska północno-wschodnia …

Na omawianym obszarze prognozowany jest napływ wilgotnej i niestabilnej masy powietrza pochodzenia polarnego. Chwiejność na znaczącym obszarze wyniesie około CAPE 500-1000 J/kg przy LI dochodzącym do -5°C/-4°C. W takich warunkach prognozowane są pojedyncze komórki burzowe, jednak ze względu na umiarkowanie słabe ścinanie wiatru (DLS do 10-14 m/s) mogą przekształcać się w słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe. Największym zagrożeniem z ich strony będą intensywne opady deszczu (podwyższone PW do 30-38 mm) z sumami dochodzącymi do 30 mm, a lokalnie nawet więcej (do 35-40 mm), zwłaszcza gdy zsumują się one z opadami wielkoskalowymi. Wysokie sumy opadowe będzie potęgować słaba prędkość lub stacjonarny charakter komórek konwekcyjnych  Dodatkowo nie wykluczone są opady małego gradu do 2 cm oraz silnego wiatru w porywach do 75 km/h. Niewykluczone, że miejscami mogą pojawić się leje kondensacyjne (ang. funell cloud), a nawet słabe trąby powietrzne. W miejscach gdzie ścinanie wiatru będzie podwyższone możliwe jest wystąpienia kilku superkomórek burzowych, podczas przejścia których prognozowane zjawiska mogą mieć zwiększoną siłę. Burzę pojawią się już około południa i będą przemieszczać się w kierunku północnym i północno-zachodnim, popołudniu kierunek zmieni się na południowo-wschodni. Za taką dynamikę odpowiadać będzie bliskość centrum ośrodka niżowego.

… Obszar objęty możliwością burz …

Na pozostałym obszarze ze względu na obecność niskiej i umiarkowanej niestabilności atmosfery przy chłodniejszej masie powietrza prognozowane są głównie pojedyncze, odseparowane, rozproszone komórki burzowe z intensywnymi opadami deszczu do 15-20 mm, lokalnie opadami gradu do 1 cm. Burze będą przemieszczać się w kierunku południowo-wschodnim i wschodnim.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.