Prognoza konwekcyjna na dzień 14.07.2018 i na noc 14/15.07.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 14.07.2018, godz. 08:00 CEST do 15.07.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-wschodniej Polski ze względu na obfite opady deszczu

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W dalszym ciągu Polska znajduje się w strefie oddziaływania ośrodka niskiego ciśnienia z centrum nad terytorium Białorusi. Nad wschodnią częścią kraju znajduje się front okluzji, który sprzyjać będzie powstawaniu konwekcji. Pozostajemy w ciepłej masie powietrza polarnomorskiego.

OMÓWIENIE

…Polska wschodnia i centralna…

Prognoza konwekcyjna na dzień 14.07.2018 i na noc 14/15.07.2018

Juz od godzin porannych należy spodziewać się wystąpienia licznych komórek opadowych. Wciągu dnia, gdy energia chwiejności zacznie wzrastać do poziomu 700-1400 J/kg opadom zaczną towarzyszyć wyładowania atmosferyczne. Umiarkowany poziomy przepływ powietrza, w średnim stopniu będzie sprzyjać intensyfikacji konwekcji, co przełoży się także na jej długotrwałość. Podwyższona wodność troposfery (PW 30-35mm), a także niemal równoległe ułożenie frontu atmosferycznego w stosunku do wiatru, będą sprzyjać akumulacji opadów. Ich suma może sięgnąć 30-40mm. Lokalnie te wartości mogą zostać przekroczone. Oprócz pojedyńczych komórek, a także niewiekich ośrodków wielokomórkowych, za sprawą wystąpienia skrętności wiatru mogą utworzyć się superkomórki, które dodatkowo będą mogły powodować opady gradu o średnicy do 2 cm. Porywy wiatru podczas burz nie powinny przekroczyć 80 km/h. Istnieje niewielkie ryzyko powstania trąb powietrznych typu landspout, bądź ich zalążków.

…pozostały obszar objęty możliwością burz…

Głównie w godzinach popołudniowych i wieczornych prognozowane jest wystąpienie burz w formie pojedyńczych komórek i multikomórek. Największym zagrożeniem będą obfite opady deszczu do 30 mm, zwłaszcza w regionach południowo-zachodnich.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.