Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 16.07.2018 i na noc 16/17.07.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 16.07.2018, godz. 10:00 CEST do 17.07.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej, południowej, środkowej i północnej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu pochodzenia konwekcyjnego.

Prognoza konwekcyjna na dzień 16.07.2018 i na noc 16/17.07.2018

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska jest w zasięgu ciepłej, ale bardzo wilgotnej masy powietrza polarnego. Na wschód od kraju znajduje się rozległy, rozmyty niż górny. W jego obrębie w ciągu nadchodzących godzin rozwinie się silniejszy niż dolny, który w nocy z poniedziałku na wtorek przybliży się do naszego kraju. Masa powietrza zalegająca nad naszym krajem charakteryzuje się umiarkowaną chwiejnością termodynamiczną. Pionowy gradient temperatury w środkowej i dolnej troposferze jest niewielki, natomiast występuje bardzo duża wodność troposfery (ponad 35 mm). Z tego względu w rejonie niżu górnego (w tym we wschodniej połowie Polski) występuje w ciągu dnia zachmurzenie umiarkowane i duże. Szybko rozwija się zachmurzenie konwekcyjne i tworzą się liczne ośrodki burzowe, zwłaszcza w miejscach występowania mechanizmów wspomagających konwekcję.

OMÓWIENIE:

… obszar całego kraju, w szczególności wschód, północ, centrum i południe …

Prognozowana jest energia CAPE na poziomie 500-1000 J/kg oraz duża zawartość pary wodnej w pionowym profilu troposfery (PW do 35-40 mm). Jednocześnie wiatr na różnych poziomach troposfery będzie wiał z niewielką prędkością, stąd wartości wskaźników kinematycznych będą niskie (np. pionowe ścinanie wiatru DLS osiągnie zaledwie 8-12 m/s). Już przed południem pojawią się liczne komórki konwekcyjne, zwłaszcza na wschodzie i w centrum kraju. Komórki te będą przeważnie słabe i będą przynosić nieliczne wyładowania atmosferyczne. Z upływem czasu będą przekształcać się w słabo zorganizowane układy wielokomórkowe. Duże zachmurzenie w godzinach przedpołudniowych w wielu miejscach znacznie ograniczy możliwość powstania bardziej aktywnych ośrodków burzowych. Jednak nawet mało aktywne (pod względem liczby wyładowań atmosferycznych) ośrodki burzowe mogą przynosić bardzo silne, a nawet nawalne opady deszczu. Ze względu na powolny ruch burz, może dojść do lokalnych podtopień, gdzieniegdzie nawet o skali powodzi błyskawicznych. Ponadto ze względu na znaczną ilość energii CAPE w dolnych 2-3 km troposfery, nie wyklucza się rozwoju kilku lejków kondensacyjnych, a nawet słabej trąby powietrznej. Gdzieniegdzie podczas burz mogą wystąpić również silne porywy wiatru do ok. 70 km/h. Pod wieczór i w nocy część burz zaniknie, ale ze względu na wymuszanie wznoszenia powietrza, w niektórych regionach Polski burze mogą trwać również w nocy, a dodatkowo mogą powstać kolejne komórki burzowe. Pierwszy stopień zagrożenia przed silnymi burzami zostaje wydany dla obszaru położonego na wschód od linii Gdańsk – Piła – Legnica – Wałbrzych. Na zachód od tej linii zjawisk będzie zdecydowanie mniej, stąd ryzyko groźnych zdarzeń będzie również o wiele mniejsze.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz