Prognoza konwekcyjna na dzień 24.07.2018 i noc 24/25.07.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 24.07.2018, godz. 08:00 CEST do 25.07.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA został wydany dla części Polski wschodniej głównie z powodu możliwości wystąpienia intensywnych opadów

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Wschodnia część Polski znajdzie się w zasięgu niżu znad Morza Czarnego. Napływać będzie bardzo ciepła, ale wilgotna masa powietrza o zwiększonej chwiejności termodynamicznej. Z niżem będzie związana strefa konwergencji, która pozwoli na większą akumulację wilgoci i rozwój burz. Pozostała część kraju pozostanie w zasięgu słabego wyżu, a brak wyraźniej chwiejności na większości obszaru nie będzie sprzyjać rozwojowi głębokiej konwekcji.

OMÓWIENIE:

…Polska wschodnia…

Prognoza konwekcyjna na dzień 24.07.2018 i noc 24/25.07.2018

Masa napływająca nad tę część kraju będzie się charakteryzować się będzie znaczną zawartością pary wodnej w pionowym profilu – wodność będzie osiągać do 40-42mm. W ciągu dnia w wyniku nagrzania przypowierzchniowej warstwy dojdzie do wzrostu chwiejności CAPE do 1400-1800 J/kg, zaś LI spadnie do -5°C. Dobrym warunkom termodynamicznym nie będzie jednak towarzyszyć zwiększony przepływ powietrza, więc powstające burze będą w większości słabo zorganizowane. Głównym zagrożeniem będą więc intensywne opady deszczu, szczególnie, że burze mogą kilkukrotnie przechodzić przez ten sam obszar, przemieszczając się wzdłuż strefy zbieżności. Sumy opadów mogą osiągać do 15-30mm, a w przypadku akumulacji opadu nawet do 30-40mm. Ryzyko silniejszych porywów wiatru jest ograniczone, jednak możliwe są lokalne wystąpienia wiatru do 60-80km/h. Grad nie będzie stanowić zagrożenia, chociaż miejscami może wystąpić opad gradu o niewielkiej średnicy. Burze rozwijać się mogą właściwie przez całą dobę, ale największa ich aktywność spodziewana jest w godzinach popołudniowych.

…Część Polski zachodniej…

Część modeli prognostycznych przewiduje w wyznaczonym obszarze wzrost chwiejności do około 1000 J/kg oraz rozwój konwekcji. Możliwe więc jest, że w ciągu dnia na zaznaczonym obszarze dojdzie do rozwoju komórek opadowych, a w kilku przypadkach także burz. Będą przynosić opady do 10-20mm oraz miejscami silniejszy wiatr. Sam ich rozwój nie jest jednak pewny, a prawdopodobieństwo oszacować można na 20-30%.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.