Prognoza konwekcyjna na dzień 02.08.2018 i na noc 02/03.08.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 02.08.2018, godz. 08:00 CEST do 03.08.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla pasa ciągnącego się od Ziemi Lubuskiej po Warmię i Mazury głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru oraz większego gradu.

Prognoza konwekcyjna na dzień 02.08.2018 i na noc 02/03.08.2018

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Polską nadal zalega bardzo wygrzana, wilgotna masa powietrza, jednak rozpoczynają się zmiany inicjujące większą przebudowę pola barycznego nad Europą. Potężny wyż, który do tej pory utrzymywał się nad północno-wschodnią częścią kontynentu, zaczyna powoli słabnąć i zanikać. W Europie Środkowej główny kierunek mas powietrza powoli będzie się zmieniał z wschodniego na południowo-zachodni. Z zachodu kontynentu do Polski będą również powoli zbliżały się fronty atmosferyczne. Jeden z nich pod wieczór wkroczy do Polski od północnego zachodu. Będzie to front chłodny, który bardzo powoli ma wędrować w głąb kraju i dopiero w piątek dotrze do centrum Polski. Za frontem napłynie nieznacznie chłodniejsza, ale bardziej stabilna masa powietrza. Przed frontem nadal będzie występować chwiejność troposfery, a energia CAPE będzie wzrastać do 2000-2500 J/kg. W czwartek, podobnie jak w poprzednich dniach, przewidujemy więc w zdecydowanej większości kraju rozwój komórek burzowych, przy czym ich najintensywniejszy rozwój wystąpi w strefie zbieżności wiatrów, która pojawi się przed wcześniej wspomnianym frontem.

OMÓWIENIE:

… od Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę, Pomorze, Warmię i Mazury …

W tej części kraju zarysuje się strefa przedfrontalnej zbieżności wiatru, co doprowadzi do większego nagromadzenia się wilgoci w warstwie granicznej oraz mocno wspomoże rozwój nieco bardziej trwałych układów burzowych. CAPE osiągnie nawet 2000-2500 J/kg, PW wyniesie 40-45 mm, a pionowe ścinanie wiatru 0-6 km shear będzie nieznacznie podwyższone, do ok. 10 m/s. Nie wyklucza się więc kilku układów o charakterze training storms oraz burz wielokomórkowych dobudowujących się od tyłu. Będzie to sprzyjać przede wszystkim silnym opadom deszczu powodującym większe podtopienia. W związku z większym pionowym gradientem temperatury w środkowej troposferze (do ok. 6,5-7,0 °C/km), nie wyklucza się także opadów większego gradu (do ok. 2,5 cm w średnicy). Ponadto mogą wystąpić punktowe uderzenia bardzo silnego wiatru powodującego zniszczenia (downburst). Zważywszy na to, stopień 1. zagrożenia dla tego obszaru zostaje wydany. Większość burz powinna zaniknąć późnym popołudniem i wieczorem, ale nie wyklucza się wystąpienia kilku słabo zorganizowanych burz wielokomórkowych również w trakcie nocy.

… obszar objęty możliwością burz …

W ciągu dnia w wielu miejscach rozwiną się niezorganizowane komórki burzowe, które będą przeważnie rozproszone lub izolowane. Komórki te będą na ogół szybko zanikać, choć gdzieniegdzie mogą łączyć się w niewielkie układy wielokomórkowe. Nie wyklucza się kilku silnych burz pulsacyjnych z dużymi opadami deszczu (CAPE do ok. 1000-2000 J/kg, PW do 35-40 mm, bardzo małe wartości wskaźników kinematycznych), porywistym wiatrem i drobnym gradem (do ok. 1 cm w średnicy). Ich ryzyko jest jednak na tyle niskie, że stopień 1. zagrożenia nie zostaje wydany. Burze utworzą się w godzinach popołudniowych, a pod wieczór zdecydowana ich większość zaniknie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.