Prognoza konwekcyjna na dzień 04.08.2018 i na noc 04/05.08.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 04.08.2018, godz. 08:00 CEST do 05.08.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północnej i zachodniej Polski głównie ze względu na intensywne opady deszczu i silne porywy wiatru, a w mniejszym stopniu ze względu na opady dużego gradu.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-zachodniej i części południowej i wschodniej Polski ze względu na silne porywy wiatru i intensywne opady deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W sobotę Polska znajdzie się na skraju wyżu znad Atlantyku i strefy obniżonego ciśnienia, znajdującej się nad Skandynawią. W godzinach wieczornych do północno-zachodniej części kraju wkroczy chłodny front atmosferyczny, który zacznie spychać gorące i wilgotne powietrze zwrotnikowe na południe i zastąpi je ciepłym powietrzem polarnomorskim.

OMÓWIENIE

Prognoza konwekcyjna na dzień 04.08.2018 i na noc 04/05.08.2018

…Polska północna i zachodnia…

W ciągu dnia dojdzie do nagromadzenia wilgoci w troposferze. Temperatury w okolicach 30 stopnii Celsjusza będą przyczyną wysokiego poziomu kondensacji (1500-2500 m), co powinno wstrzymać rozwój konwekcji do godzin popołudniowych, lub wieczornych, kiedy energia CAPE wyniesie 500-1500 J/kg. Zwiększony kontrast termiczny będzie przyczyną umiarkowanego poziomego przepływu powietrza. Ścinanie wiatru z warstwy 0-6 km wyniesie 10-20 m/s, co będzie sprzyjać organizowaniu komórek burzowych w układy typu MCS, a także superkomórki. Na ich drodze mogą pojawić się przede wszystkim silne porywy wiatru typu downburst do 90 km/h (lokalnie nie można wykluczyć 100 km/h), którym sprzyjać będą wysoki poziom kondensacji i obecność suchych warstw w środkowej troposferze. Kolejnym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu dochodzące do 30-40 mm, a także opady gradu do 3 cm. Burze będą się przemieszczać w kierunku wschodnim / południowo-wschodnim. Największa aktywność spodziewana jest na godziny wieczorne i pierwszą część nocy.

…Polska południowo-zachodnia i wschodnia…

Dzięki słabo zarysowanej zatoce niskiego ciśnienia ciągnącej się od Dolnego Śląska po Lubelszczyznę dojdzie do rozwoju burz, które dzięki energii CAPE do 1500 J/kg i wodności troposfery na poziomie 32-40 mm będą stanowić zagrożenie intensywnymi opadami deszczu, a także silnymi potywami wiatru do 90 km/h. Pierwszych burz należy spodziewać się w godzinach popołudniowych, a największa aktywność spodziewana jest we wczesnych godzinach wieczornych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.