Prognoza konwekcyjna na dzień 05.08.2018 i na noc 05/06.08.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 05.08.2018, godz. 08:00 CEST do 06.08.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodu i południowego wschodu Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu, dużego gradu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru.

Prognoza konwekcyjna na dzień 05.08.2018 i na noc 05/06.08.2018

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W ciągu najbliższej doby wpływ na pogodę w rejonie Polski będzie mieć niż znad północno-zachodniej Rosji. Nad naszym krajem z północnego zachodu na południowy wschód będzie się powoli przemieszczał chłodny front atmosferyczny wypychający ciepłe i chwiejne powietrze. Jednocześnie z zachodu na wschód będzie się przemieszczała zatoka krótkiej fali górnej, której oś znajdzie się późnym popołudniem nad wschodnią częścią naszego kraju. W środkowej i górnej troposferze będzie występował nieco silniejszy zachodni wiatr, dzięki czemu pojawi się nieco większe pionowe ścinanie wiatru DLS (do ok. 12-18 m/s na wschodzie kraju).

OMÓWIENIE:

… wschód i południowy wschód kraju …

W pierwszej części dnia prognozowane jest miejscami dość duże zachmurzenie, możliwe są lokalne opady deszczu i zanikające burze. Jednak spodziewany jest dość szybki zanik zachmurzenia. W godzinach popołudniowych energia CAPE wzrośnie do ok. 1500-2000 J/kg, przy czym jej największych wartości spodziewamy się w woj. lubelskim i podkarpackim. Pionowe ścinanie wiatru DLS osiągnie wartości do ok. 12-18 m/s, a ponadto pojawi się umiarkowanie silne wymuszanie quasigeostroficzne. W takich warunkach rozwiną się nowe komórki burzowe, które będą łączyć się w układy wielokomórkowe. Dzięki większemu ścinaniu wiatru w warstwie 0-6 km AGL, układy burzowe będą bardziej trwałe. Nie wyklucza się rozwoju kilku superkomórek, w których może spaść dość duży grad (do ok. 3 cm w średnicy). PW na poziomie do ok. 35 mm będzie przyczyną występowania lokalnie bardzo silnych opadów powodujących podtopienia. Nie wyklucza się rozwoju kilku układów burzowych o charakterze „training storms” lub dobudowujących się od tyłu. Tego typu systemy mogą doprowadzić do bardziej poważnych podtopień. Podczas burz może występować porywisty wiatr (w porywach do ok. 80 km/h, w kilku przypadkach więcej), jednak nie będzie on głównym zagrożeniem. Pod wieczór i w pierwszej części nocy burze zaczną słabnąć i opuszczać nasz kraj. W większej części omawianego w tym paragrafie regionu zostaje wydany stopień 1. zagrożenia ze względu na wyraźnie podwyższone zagrożenie wystąpienia silnych zjawisk konwekcyjnych powodujących miejscami szkody.

… pozostała część kraju objęta możliwością burz …

Rozwój zjawisk prognozowany jest wcześniej, niż na wschodzie, w warunkach słabszej chwiejności termodynamicznej (CAPE na poziomie 500-1000 J/kg). Burze będą wyraźnie słabsze, niż te, które mają wystąpić we wschodniej i południowo-wschodniej części kraju. Komórki burzowe mogą tu tworzyć słabe i raczej niewielkie klastry burzowe, które będą stopniowo przesuwać się dalej na wschód. Część zjawisk, która przejdzie przez ten obszar, rozwinie się jeszcze w godzinach nocnych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.