Prognoza konwekcyjna na dzień 11.08.2018 i na noc 11/12.08.2018 [AKTUALIZACJA]

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski wschodniej z powodu możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu i w mniejszym stopniu przed silnym wiatrem

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-zachodniej i częsciowo zachodniej części Polski z powodu możliwości wystąpienia silnych porywów wiatru i opadów gradu. 

Prognoza konwekcyjna na dzień 11.08.2018 i na noc 11/12.08.2018 (aktualizacja)

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Polską zalega chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad Skandynawii, który powoli przesuwa się na wschód. Wypiera on masę powietrza zwrotnikowego, która zalega nad częścią Polski wschodniej. W zachodniej, północno-zachodniej i częściowo centralnej Polsce wpływ na pogodę będzie mieć zatoka niskiego ciśnienia, za którą do tego regionu napłynie chłodniejsza polarna morska masa powietrza o temperaturze w środkowej części troposfery wynoszącej ok. -24°C – 25°C. W przedniej części krótkiej fali górnej (której oś przebiegać będzie przez północno-zachodnią część Polski), a także w południowo-wschodniej i częściowo wschodniej części Polski, możliwy będzie rozwój burz.

OMÓWIENIE:

…Polska północno-zachodnia oraz częściowo zachodnia (godziny popołudniowe i wieczorne)… 

Na zaznaczonym obszarze w ciągu dnia możliwy będzie rozwój lokalnie silnych i dość szybko przemieszczających się komórek burzowych, podczas których głównym zagrożeniem będą silne porywy wiatru (do 80-90 km/h, niewykluczone przypadki powyżej 90 km/h). Najsilniejsze burze mogą również przynosić opady gradu (maksymalnie do 2-3 cm średnicy). Ze względu na umiarkowaną wodność w troposferze, najmniejszym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu. Wybrane parametry termodynamiczne i kinematyczne: CAPE 400-600 J/kg, DLS 20-25 m/s, LLS – 5-10 m/s, SRH 0-3 km 100-150 m2/s2. Burze na zaznaczonym obszarze przybierać będą formę pojedynczych komórek burzowych łączących się w burze wielokomórkowe. Na czele najbardziej zorganizowanych struktur uformować się może linia szkwału, która będzie stwarzać największe zagrożenie ze strony silnych porywów wiatru. Niewykluczony jest również rozwój lokalnych superkomórek burzowych, które mogą przynosić głównie silne porywy wiatru oraz opady gradu.

Pozostała część omówienia z poprzedniej prognozy konwekcyjnej w dalszym ciągu obowiązuje.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.