Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 14.08.2018 i na noc 14/15.08.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 14.08.2018, godz. 08:00 CEST do 15.08.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej i południowo-wschodniej części kraju głównie z uwagi na ryzyko wystąpienia nawalnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru i z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu.

Prognoza konwekcyjna na dzień 14.08.2018 i na noc 14/15.08.2018

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

We wtorek Polska będzie pod wpływem niżu z ośrodkiem nad południowo-zachodnią częścią Basenu Morza Bałtyckiego. Przez nasz kraj będzie przechodził dobrze wykształcony ciepły sektor układu. Po południu chłodny front atmosferyczny dotrze do dzielnic centralnych, a w nocy dotrze do wschodniej granicy kraju. W ciągu ważności prognozy nad Polską pojawi się nieco większa prędkość wiatru w górnej i środkowej troposferze, co przełoży się też na nieco większą wartość wskaźników kinematycznych. Przed chłodnym frontem atmosferycznym pojawi się strefa zbieżności wiatrów oraz umiarkowanego wymuszania wznoszenia mas powietrza w środkowej troposferze. Dzięki umiarkowanie dużej wartości energii CAPE, w okresie ważności prognozy prognozowane są burze, zwłaszcza we wschodniej części kraju.

OMÓWIENIE:

… wschód i południowy-wschód Polski …

Po południu pod wpływem energii CAPE dochodzącej do ok. 1500-2500 J/kg, liniowej strefy zbieżności wiatrów w warstwie granicznej oraz umiarkowanie dużemu wymuszaniu wznoszenia mas powietrza w środkowej troposferze, rozwiną się komórki burzowe. Początkowo inicjacja konwekcji może być utrudniona przez zachmurzenie wystepujące w pierwszej części dnia i słabsze wygrzanie przyziemnej warstwy troposfery. Pionowe ścinanie wiatru 0-6 shear na poziomie 10-13 m/s i 0-3 shear dochodzące do ok. 15 m/s będzie sprzyjać tworzeniu się klastrów komórek burzowych i słabych układów liniowych. W związku z nieco wyższymi wartościami SRH 0-3 km AGL (do 150 m2/s2) nie wyklucza się rozwoju 1-2 superkomórek wysokoopadowych. Największym zagrożeniem podczas burz w tej części kraju będą obfite opady deszczu powodujące podtopienia, głównie z uwagi na wartość PW do 35-40 mm i dość wolne przemieszczanie się układów burzowych. Szczególnie silne opady mogą występować w sytuacji, gdy w burzach wielokomórkowych komórki będą dobudowywać się od tyłu lub pojawi się system „training storms”. W silnych komórkach burzowych i w superkomórkach wysokoopadowych sporym zagrożeniem może być też porywisty wiatr (w porywach może punktowo przekraczać 90-100 km/h). Nieco mniejszym zagrożeniem będą także lokalne opady dużego gradu (do 2-3 cm w średnicy). Późnym wieczorem i w nocy strefa burz będzie stopniowo opuszczać nasz kraj. Najdłużej burze będą utrzymywać się na południowym wschodzie Polski, jednak ich intensywność po zachodzie Słońca powinna być już znacznie mniejsza niż po południu.

… pozostała cześć kraju objęta możliwością występowania burz …

W pierwszej części dnia słabe burze mogą występować w pasie od Pomorza Wschodniego po Górny Śląsk. Burzom tym mogą towarzyszyć większe opady deszczu, jednak nie powinny powodować one większych podtopień i zalań, stąd pierwszy stopień zagrożenia dla tej części kraju nie zostaje wydany. Natomiast słabe komórki burzowe (miejscami tworzące niewielkie układy wielokomórkowe) mogą rozwinąć się po południu i w nocy z wtorku na środę na północnym zachodzie kraju. W strefie brzegowej Bałtyku aktywność burzowa może utrzymywać się praktycznie do rana. Dodatkowo na Wybrzeżu nie wyklucza się rozwoju trąb wodnych, choć ryzyko tych zjawisk będzie mocno ograniczone przez niezbyt duży pionowy gradient temperatury (6-9K/km) w warstwie granicznej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz