Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 26.08.2018 i na noc 26/27.08.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 26.08.2018, godz. 08:00 CEST do 27.08.2018, godz. 08:00 CEST

Prognoza konwekcyjna na dzień 26.08.2018 i na noc 26/27.08.2018

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znalazła się pod oddziaływaniem układów niskiego ciśnienia z rejonu Wysp Brytyjskich, Morza Norweskiego oraz zachodniej części Półwyspu Skandynawskiego. Od południowego zachodu klinem do naszego kraju sięgnie Wyż Azorski. Z tego klina nad Europą Środkową uformują się niewielkie i słabe wyże. W niedzielę do naszego kraju z zachodu będzie nadal napływać dość chłodne powietrze polarne morskie. Adwekcja chłodnych mas powietrznych nie ograniczy się jedynie do dolnej części troposfery. W środkowej troposferze, na wysokości izobarycznej 500 hPa przejściowo pojawi się strefa zimnego powietrza o temperaturze osiągającej ok. -22°C, co będzie przyczyną rozwinięcia się pewnej, niezbyt silnej chwiejności termodynamicznej troposfery, zwłaszcza nad Morzem Bałtyckim. Niewielka chwiejność troposfery prognozowana jest także na krańcach południowo-wschodnich kraju, tuż przed strefą opadów wielkoskalowych związanych z przechodzącym przez ten obszar pofalowanym frontem atmosferycznym.

OMÓWIENIE:

… południowy wschód kraju …

Szanse na burze w tej części kraju są niewielkie. Tuż przed strefą wielkoskalowych opadów deszczu, pod wpływem energii CAPE do ok. 300-500 J/kg, może rozwinąć się kilka komórek konwekcyjnych przynoszących wyładowania atmosferyczne i intensywne opady deszczu. Niektóre komórki burzowe mogą być wbudowane także w strefę opadów wielkoskalowych. Pomimo sporych wartości pionowego ścinania wiatru, potencjał układów burzowych do generowania groźnych zjawisk będzie bardzo mały, głównie z uwagi na brak wystarczająco silnej insolacji w ciągu dnia. Późnym popołudniem strefa niewielkiej aktywności burzowej odsunie się nad Ukrainę, gdzie zjawisk będzie zdecydowanie więcej.

… Pomorze, w szczególności Wybrzeże …

Dobrze rozwinięte zachmurzenie konwekcyjne w tej części kraju powinno być już obecne nad ranem. Największej aktywności zjawisk konwekcyjnych, w tym słabych burz, spodziewamy się około południa. Powierzchnia Morza Bałtyckiego ma wysoką temperaturę, co w połączeniu ze względnie chłodnym powietrzem znajdującym się nad nim doprowadzi do powstania dużego pionowego gradientu temperatury rzędu 15°C/km w dolnych 500 m troposfery. Z uwagi na dość dużą wartość CAPE w dolnych 2 km troposfery i niewielkie wartości pionowego ścinania wiatru LLS, MLS i DLS, pojawią się warunki sprzyjające powstawaniu trąb wodnych. W ciągu niedzieli wzdłuż prawie całej polskiej strefy brzegowej Bałtyku należy oczekiwać rozwoju kilku takich zjawisk. Po południu potencjał do tworzenia się trąb wodnych będzie stopniowo malał, a strefa zachmurzenia konwekcyjnego będzie przesuwać się ku wschodowi. Zaznaczamy, że trąby wodne po wejściu nad ląd i staniu się trąbami powietrznymi będą szybko zanikać. Prawie wszystkie trąby wodne niezwiązane z mezocyklonem osiągają intensywność nie większą niż F1 w skali Fujity, a ze względu na prognozowany duży stopień rozproszenia tych zjawisk stopień 1. zagrożenia dla omawianego w niniejszym paragrafie regionu nie zostaje wydany.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.