Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 05.09.2018 i na noc 05/06.09.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 05.09.2018, godz. 08:00 CEST do 06.09.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej i wschodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu powodujących podtopienia oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów większego gradu.

Prognoza konwekcyjna na dzień 05.09.2018 i na noc 05/06.09.2018

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Polskę nasunęła się zatoka niżowa biegnąca z południowego wschodu na północny zachód. W środę w godzinach popołudniowych oś tej zatoki będzie przebiegała przez wschód naszego kraju, gdzie w dolnej troposferze ma występować również liniowa strefa zbieżności wiatru. Na wyższych poziomach troposfery nad Europą Wschodnią i Środkową mamy do czynienia z rozległym słabo gradientowym obszarem obniżonego ciśnienia. W górnej i w środkowej części troposfery występują tu wiatry o niewielkiej prędkości, a wartości wskaźników kinematycznych są niskie. Burze w okresie ważności prognozy będą rozwijały się przede wszystkim w pobliżu osi zatoki niżowej, w strefie zbieżności wiatru. Prognozowane jest tu nieco większe nagromadzenie się wilgoci oraz wznoszenie mas powietrza. Towarzyszyć temu będzie umiarkowanie duża wartość energii CAPE, stąd burze w pojedynczych przypadkach mogą być silniejsze i trwalsze, choć na ogół prognozowane są niezorganizowane i nietrwałe układy konwekcyjne.

OMÓWIENIE:

… południowy wschód i wschód Polski …

Wszystko wskazuje na to, że strefa zbieżności wiatru występująca w warstwie granicznej troposfery w tej części kraju przyczyni się do rozwoju wielu ośrodków burzowych. Czynnikiem utrudniającym rozwój burz może być jednak dość duże zachmurzenie, które miejscami może otrzymywać się do południa. Dużo burz może rozwinąć się na obszarach górskich i podgórskich woj. małopolskiego i podkarpackiego, gdzie wiatr wiejący w stronę gór będzie wymuszał wznoszenie się mas powietrza. Liczne ośrodki burzowe mogą także uformować się w woj. podlaskim, na wschodzie woj. mazowieckiego i w woj. lubelskim, gdzie sprzyjać temu będzie dodatnia adwekcja wirowości w środkowej troposferze. Przy energii CAPE rzędu 800-1400 J/kg mogą formować się prawie stacjonarne komórki burzowe, które lokalnie mogą być bardziej długotrwałe i będą łączyć się w niezorganizowane klastry burz. W związku z takim trybem konwekcji nie wyklucza się punktowych opadów rzędu ponad 40 mm w ciągu kilkudziesięciu minut i lokalnych podtopień. Ponadto, w pierwszej fazie rozwoju zjawisk może spaść grad o średnicy do ok. 2,5 cm oraz wystąpić dość silny wiatr, w porywach do ok. 70 km/h. Wieczorem i w nocy burze będą stopniowo słabnąć, choć nie wyklucza się, że w niektórych miejscach utrzymają się nawet do godzin porannych.

… pozostała część kraju objęta możliwością burz …

Warunki do rozwoju burz będą wyraźnie słabsze (znacznie niższe CAPE, brak wyraźnych mechanizmów wspomagania rozwoju komórek burzowych). Jednak modele numeryczne wskazują możliwość powstania pojedynczych i rozproszonych ośrodków burzowych, zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Ryzyko wystąpienia groźnych zjawisk konwekcyjnych na tym obszarze jest znikome.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.