Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 08.09.2018 i na noc 08/09.09.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 08.09.2018, godz. 08:00 CEST do 09.09.2018, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Prognoza konwekcyjna na dzień 08.09.2018 i na noc 08/09.09.2018

Nasz kraj znajduje się w zasięgu wału wyżowego łączącego Wyż Azorski z wyżem znad zachodniej Rosji. Odbudowująca się powoli typowa cyrkulacja strefowa związana z narastającym gradientem termicznym (powolne wychładzanie się obszarów położonych na północy) skutkuje bardziej typowym dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego położeniem głównych centrów kształtowania pogody. Nad północną częścią Atlantyku zaczynają rozwijać się coraz bardziej aktywne niże, które w najbliższym czasie zaczną coraz śmielej wędrować ku wschodowi. Ta dość istotna przebudowa baryczna nad Europą będzie miała szanse utrzymać się na dłużej.

W sobotę nad Polską będzie zalegało umiarkowanie ciepłe powietrze polarne morskie zawierające w sobie sporo wilgoci. Jednocześnie nad naszym krajem z zachodu na wschód będzie się przesuwać bardzo słabo zaznaczony, zanikający chłodny front atmosferyczny. Przed nim rozwinie się dość wąska strefa niezbyt silnej chwiejności (CAPE do ok. 300-600 J/kg) oraz silnej zbieżności wiatru w warstwie granicznej troposfery. W strefie tej już około południa powstaną liczne, prawie stacjonarne komórki konwekcyjne, dające silne przelotne opady deszczu i na ogół słabe burze. Komórki te z czasem mogą utworzyć większy układ wielokomórkowy. Model GFS wskazuje na dość dużą całkowitą wodność troposfery (do ok. 28-32 mm), w związku z czym przy bardzo wolnym ruchu układów konwekcyjnych mogą miejscami wystąpić opady deszczu osiągające 30-40 mm w ciągu kilkudziesięciu minut i gdzieniegdzie powodujące lokalne podtopienia, zwłaszcza na terenach silnie zurbanizowanych. Innych zagrożeń związanych z aktywnością burzową w okresie ważności tej prognozy nie przewidujemy. Wartości wskaźników kinematycznych będą niskie, stąd nikłe prawdopodobieństwo powstania lepiej zorganizowanych i bardziej trwałych układów konwekcyjnych.

Najwięcej burz powinno rozwinąć się w linii ciągnącej się od Warmii przez Mazowsze aż po woj. małopolskie. Strefa ta będzie bardzo powoli przesuwać się na wschód. Zjawiska związane z głęboką konwekcją najbardziej aktywne powinny być w godzinach popołudniowych, a pod wieczór zaczną zanikać. Nie wyklucza się jednak słabych pojedynczych burz również w pierwszej części nocy z soboty na niedzielę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.