Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 22.09.2018 i na noc 22/23.09.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 22.09.2018, godz. 08:00 CEST do 23.09.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Wybrzeża głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru oraz mniejszego ryzyka wystąpienia trąb wodnych i ulewnych opadów deszczu pochodzenia konwekcyjnego.

Prognoza siły i aktywności burz na dzień 22.09.2018 i na noc 22/23.09.2018.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Po przejściu aktywnego chłodnego frontu atmosferycznego związanego z niżem znad Norwegii, do Europy Środkowej, w tym do naszego kraju napłynie o wiele chłodniejsza masa powietrza polarnego morskiego. Napływ znacznie chłodniejszego powietrza zaznaczy się także w wyższych partiach troposfery, co będzie przyczyną występowania niezbyt dużej chwiejności. W sobotę wspomniany wcześniej ośrodek niskiego ciśnienia przesunie się nieco bardziej na północ i oddali się od Polski. Dość duży gradient ciśnienia będzie przyczyniał się do występowania dość silnego wiatru w dolnej troposferze, zwłaszcza w rejonie Morza Bałtyckiego. Pomimo tego faktu, wartości wskaźników kinematycznych w miejscach występowania chwiejności atmosferycznej będą przeważnie niewielkie. Prognozowany jest natomiast duży pionowy gradient temperatury w dolnych 500 m troposfery. Nad wodami Morza Bałtyckiego będzie on osiągać i przekraczać 15°C/km.

OMÓWIENIE:

… Polska północna i północno-zachodnia, w szczególności Wybrzeże …

Nad Morzem Bałtyckim rozwinie się tzw. efekt jeziora, który będzie oddziaływał również na obszary lądowe znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie Morza. Komórki burzowe, często organizujące się w liniowe układy wielokomórkowe spodziewane są już od godzin porannych. Szczególnie dużo komórek powstanie w godzinach popołudniowych, kiedy energia CAPE nad ciepłymi wodami morskimi wzrośnie do ok. 500 J/kg i pojawi się niezbyt silna dodatnia adwekcja wirowości w środkowej troposferze. Układy burzowe będą przesuwać się z zachodu/północnego-zachodu na wschód/południowy wschód i dość często będą wkraczać na ląd, gdzie po pewnym czasie będą słabnąć i zanikać. W związku z wiatrem o prędkości do ok. 20-22 m/s występującym na poziomie izobarycznym 850 hPa, podczas burz i przechodzenia układów konwekcyjnych mogą występować silne porywy wiatru osiągające prędkość do ok. 80 km/h. Punktowo w pobliżu linii brzegowej Morza Bałtyckiego prędkość  wiatru w porywach może być jeszcze większa, stąd istnieje konieczność wydania 1. stopnia zagrożenia. Ze względu na duży pionowy gradient temperatury i sporą wartość energii CAPE w dolnej troposferze, nie wykluczamy pojawienia się kilku trąb wodnych. Niskie położenie izotermy 0°C będzie sprzyjać opadom drobnego gradu podczas przechodzenia silniejszych rdzeni opadowych. Burze w rejonie Wybrzeża będą aktywne także w nocy z soboty na niedzielę. Należy zaznaczyć, że w okresie ważności prognozy nie wyklucza się rozwoju 1-2 układów o charakterze training storms, w których nowe komórki będą powstawać na ciepłymi wodami Bałtyku, a następnie przemieszczać się w to samo miejsce nad lądem. W przypadku wystąpienia takich układów miejscami może dojść do dużej akumulacji opadów deszczu. Całkowita suma opadów występujących w ciągu kilku godzin może osiągnąć i przekroczyć 40 mm, co może być przyczyną miejscowych podtopień.

… północny wschód kraju …

W godzinach popołudniowych i wieczornych prognozowany jest rozwój silnych komórek konwekcyjnych. Niewykluczone, że niektóre z tych komórek wygenerują wyładowania atmosferyczne. Ze względu na małą wartość energii CAPE (do 250 J/kg) burze będą na ogół słabe i krótkotrwałe.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.