10 lat od przejścia niżu Kyrill

Dokładnie 10 lat temu – 18 stycznia 2007 r., w czwartek, Europę Zachodnią i Środkową nawiedziła jedna z najsilniejszych – jak na razie – wichur w XXI wieku. Niż „Kyrill”, bo takie imię otrzymał od Instytutu Meteorologicznego Wolnego Uniwersytetu Berlina, przyniósł huraganowe porywy wiatru w wielu krajach, w tym także w Polsce. Na skutek oddziaływania głębokiego niżu w trakcie jednej doby życie straciło około 45 mieszkańców Europy, w tym 6 Polaków.

Niż „Kyrill” powstał w nocy z 15/16 stycznia 2007 r. u wybrzeży Nowej Szkocji, w strefie silnego prądu strumieniowego, powstałego wskutek znacznego kontrastu termicznego. Przez nieco ponad półtorej doby przemieszczał się nad wodami północnego Atlantyku, szybko pogłębiając się. Po osiągnięciu fazy dojrzałości ciśnienie w centrum niżu przestało spadać, ale w jego punkcie okluzji, znajdującym się w przedniej części krótkiej fali górnej, powstał aktywny, wtórny ośrodek niskiego ciśnienia. To właśnie jego przejście skutkowało silną wichurą na znacznym obszarze Europy.

Mapa synoptyczna dolna z 18.01.2007, 12:00 UTC. Źródło: Wetter3.de/Archiv

Mapa synoptyczna dolna z 18.01.2007, 12:00 UTC. Źródło: Wetter3.de/Archiv

Jako pierwsze pod jego wpływ dostały się Wyspy Brytyjskie, gdzie najsilniejszy wiatr odnotowano 18 stycznia 2007 r. w pierwszej części dnia. Porywy wiatru odnotowane przez stacje meteorologiczne miejscami przekraczały 130 km/h. Wskutek wichury śmierć poniosło tam 11 osób. W godzinach południowych niż przemieścił się nad Morze Północne, a znaczny wzrost prędkości wiatru odnotowano w krajach Beneluksu, północnej Francji i w Niemczech. Mocno zaczęło wiać również w Europie Środkowej, a także w południowej Polsce, gdzie pojawiły się pierwsze porywy wiatru o prędkości dochodzącej do 80 km/h. Po południu w strefie chłodnego frontu atmosferycznego, przemieszczającego się znad Morza Północnego m.in. nad Holandię i Niemcy, utworzyła się rozległa burza w formie liniowego układu konwekcyjnego, wędrującego z północnego zachodu na południowy wschód. To głównie w jego strefie obserwowano huraganowe porywy wiatru. Burzy towarzyszyły miejscami także opady gradu, zaś jej aktywność elektryczna była zdumiewająca jak na środek zimy. Wczesnym wieczorem burza dotarła do środkowych i wschodnich Niemiec, zaś większy obszar Polski znajdował się jeszcze w ciepłym wycinku niżu, gdzie jednak również silnie wiało, a porywy wiatru osiągały około 100 km/h (Legnica, Bielsko-Biała). Czytaj dalej

Opublikowano News | Skomentuj

Napływ bardzo zimnej masy powietrza

Przed nami kilka dni prawdziwie zimowej pogody. Nad Polskę z północy postępuje adwekcja zimnej masy powietrza pochodzenia arktycznego, co w wielu miejscach kraju przyczyni się do znacznych spadków temperatury minimalnej powietrza. Lokalnie temperatura może spaść nawet poniżej -20°C.

slph_0000-0_0u_2017010500_036-00

Prognozowany rozkład ciśnienia nad Polską na 06.01.2017, godz. 12 UTC (źródło: http://www.meteo.pl/)

Polska znajduje się jeszcze w oddziaływaniu układu niskiego ciśnienia, który w ciągu ostatniej doby przemieszczał się nad wodami Bałtyku, niosąc ze sobą opady mieszane, przechodzące w opady śniegu, oraz bardzo silne porywy wiatru, szczególnie w pasie Wybrzeża. Miejscami pojawiły się również burze. Centrum niżu znajduje się obecnie na pograniczu Ukrainy i Białorusi, na wschodzie i południu pada śnieg, na północy kraju napływ zimnej masy powietrza nad wody Morza Bałtyckiego skutkuje umiarkowanymi i chwilami silniejszymi opadami śniegu pochodzenia konwekcyjnego. Odsuwający się niż i rozbudowa wyżu od zachodu stwarza dogodne warunki do napływu bardzo zimnego powietrza z północy, co już minionej nocy i nad ranem dało się zauważyć podczas pomiarów temperatury powietrza w północno-wschodniej części kraju. W Suwałkach temperatura spadła do -13,4°C, w Gołdapi odnotowano spadek do -11,7°C, a w Białymstoku do -11,3°C.

t2m_17

Przewidywane spadki temperatury minimalnej powietrza 07.01.2017, godz. 06Z (źródło: http://meteomodel.pl/)

Już w ciągu dzisiejszego dnia temperatura będzie spadać, w południe termometry pokażą od -11/-13°C na północnym wschodzie, -6/-8°C w centrum i na południu do -2/-3°C nad morzem. Odczucie chłodu będzie zwiększał również wiatr z sektora północnego, na przeważającym obszarze kraju powieje z prędkością do 15-25 km/h. Noc będzie już bardzo zimna, temperatura minimalna wyniesie od -15/-18°C na wschodzie i północnym wschodzie kraju, -11/-15°C w centrum i na południu do -4/-6°C na zachodzie. Najcieplej będzie nad morzem, tam termometry pokażą wartość -1/-2°C. W kotlinach i dolinach górskich możliwe są spadki temperatury do -20°C. Opadów śniegu należy spodziewać się głównie w pasie Pomorza oraz lokalnie na krańcach południowych, w pozostałej części kraju opady powinny zanikać, miejscami jednak może słabo prószyć śnieg. W piątek w ciągu dnia termometry pokażą od -12/-14°C od Podlasia, przez Lubelszczyznę, wschodnie Mazowsze, Podkarpacie i Małopolskę, -9/-10°C w centrum do -2/-4°C na zachodzie kraju. Na Pomorzu w dalszym ciągu należy spodziewać się opadów śniegu o umiarkowanym i silnym natężeniu. Noc z piątku na sobotę będzie bardzo zimna, na krańcach północno-wschodnich oraz na terenach podgórskich temperatura minimalna może spaść nawet do -22/-24°C. W województwach Polski centralnej, wschodniej i południowo-wschodniej temperatura minimalna wyniesie od -12°C do -17°C, na zachodzie należy spodziewać się spadków do -6/-9°C.

W sobotę najzimniej będzie na wschodzie, południowym wschodzie i południu, temperatura w tych częściach kraju oscylować będzie w granicach -11/-14°C, a na Pogórzu może wynieść zaledwie -16/-18°C. W centrum termometry pokażą od -7°C do -9°C, na zachodzie zaś od -4°C do -6°C. Noc z soboty na niedzielę najzimniejsza będzie na krańcach południowych, głównie w rejonach podgórskich, gdzie możliwe są spadki temperatury minimalnej do -23/-25°C, na krańcach wschodnich temperatura może spaść do -18/-20°C. W centrum kraju spodziewamy się wartości do -8/-11°C, najcieplej będzie na północnym zachodzie, od -2°C do -4°C. W niedzielę wartości temperatury będą nieco większe, ale w dalszym ciągu będzie zimno. Maksymalna temperatura wyniesie od -7/-9°C na krańcach wschodnich i południowo-wschodnich, -4/-6°C w centrum do 0/2°C na zachodzie i nad morzem. W rejonach podgórskich od -10°C do -12 °C. W nocy z niedzieli na poniedziałek ponownie na obszarze Pogórza temperatura może spaść do -20°C, a lokalnie nawet poniżej tej wartości.

Do połowy przyszłego tygodnia wschodnia i południowa część kraju nadal będzie znajdować się w zimnym powietrzu, w zachodniej części zrobi się cieplej do 0/1°C. Tak więc przed nami kilka dni z tęgim mrozem, pamiętajmy o odpowiednim ubiorze, zwłaszcza na obszarach, gdzie spadki temperatury będą największe.

Opublikowano News | Skomentuj

Prognoza konwekcyjna na dzień 04.01.2017 i na noc 04/05.01.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 04.01.2017, godz. 07:00 CET do 05.01.2017 godz. 07:00 CET

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wybrzeża i Pobrzeży Południowobałtyckich ze względu na silny i porywisty wiatr.

Prognoza konwekcyjna na dzień 04.01.2017 i na noc 04/05.01.2017

Prognoza konwekcyjna na dzień 04.01.2017 i na noc 04/05.01.2017

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W środę Polska dostanie się pod wpływ głębokiego niżu z centrum nad południowym Bałtykiem. Niż ten będzie przemieszczał się od Bałtyku przez Obwód Kaliningradzki, północno-wschodnią część naszego kraju aż po Białoruś. Po wejściu nad ląd zacznie on słabnąć i się wypełniać. Z niżem związane będą fronty atmosferyczne. Główny z nich chłodny front przyniesie dynamiczną pogodę oraz spore ochłodzenie.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

Na Wybrzeżu prognozowana jest niska chwiejność termodynamiczna do 50-150 J/kg w obecności umiarkowanej kinematyki (DLS do 15-20 m/s). W takich warunkach prognozuje się pojedyncze komórki burzowe oraz mniejsze systemy wielokomórkowe w formie liniowej. Głównym zagrożeniem z ich strony będzie silny wiatr, który w porywach może osiągnąć prędkość 90-100 km/h. Burze będą przemieszczać się w kierunku południowo-wschodnim odchylając się na wschód.

… Obszar objęty możliwością burz …

Na pozostałym obszarze kraju burze również są możliwe. Co prawda energia termodynamiczna będzie mniejsza (do około 50-80 J/kg), jednak lepsze warunki kinematyczne mogą przyczynić się do ich inicjacji. Na obszar ten wkroczą również komórki burzowe powstałe na terenie 1 stopnia zagrożenia jednak ich intensywność nie będzie już tak duża. Spodziewaną są głównie pojedyncze i wielokomórkowe komórki, którym towarzyszyć będzie porywisty wiatr. Dodatkowo nie wykluczone są śnieżyce z zawiejami i zamieciami śnieżnymi.

Opublikowano News, Prognozy | Skomentuj

Prognoza konwekcyjna na dzień 03.01.2017 i na noc 03/04.01.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 03.01.2017, godz. 07:00 CET do 04.01.2017 godz. 07:00 CET

Obrazek

Prognoza konwekcyjna na dzień 03.01.2017 i na noc 03/04.01.2017

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

We wtorek dojdzie do zaostrzenia gradnientu ciśnienia pomiędzy dwoma ośrodkami barycznymi, które oddziela długa fala górna, znajdująca się nad północnym Atlantykiem. Z biegiem dnia Polska znajdzie się pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia, przemieszczającego się w stronę naszego kraju znad Skandynawii. W godzinach wieczornych i nocnych, po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego, zacznie napływać chwiejna masa powietrza, w której najprawdopodobniej dojdzie do powstania lokalnych burz.

OMÓWIENIE

Niewielka wartość energii CAPE (do 150 J/kg), LI do -1 w połączeniu z umiarkowanymi i silnymi uskokami wiatru (DLS 20-35 m/s, LLS 10-20 m/s) spowodują zaistnienie dogodnych warunków do powstania chmur konwekcyjnych, które przyniosą intensywne, lecz krótkotrwałe opady deszczu, śniegu, a także krupy śnieżnej. Ze względu na dużą dynamikę przepływu powietrza, należy oczekiwać wystąpienia pojedyńczych i wielkokomórkowych struktur konwekcyjnych, nie wykluczone jest powstanie niewielkiej lini szkwału. Największym zagrożeniem na ich drodze będą silne porywy wiatru, dochodzące do 80 km/h, lokalnie nawet więcej. Największe szanse na wyładowania atmosferyczne wystąpią w godzinach nocnych w okolicach wybrzeża Morza Bałtyckiego.

Opublikowano News, Prognozy | Skomentuj