Prognoza konwekcyjna na dzień 22.02.2017 i na noc 22/23.02.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od  22.02.2017, godz. 12:55 CET do 23.02.2017, godz. 07:00 CET

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W pasie od Atlantyku Północnego przez Europę Zachodnią po częściowo Rosję obserwuje się występowanie strefowej cyrkulacji atmosfery. W jej rdzeniu przemieszczają się aktywniejsze systemy wilgotnych frontów atmosferycznych, a dość silny prąd strumieniowy w wyższych warstwach troposfery sprzyja formowaniu się głębokich układów niskiego ciśnienia. W ciągu bieżącej doby nad Polską przetoczy się zarówno front ciepły, jak i chłodny. W przypadku tego drugiego istnieje możliwość pojawienia się pewnej niestabilności i rozwoju konwekcji.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty możliwością wystąpienia burz …

Prognoza konwekcyjna na dzień 22.02.2017 i na noc 22/23.02.2017

Prognoza konwekcyjna na dzień 22.02.2017 i na noc 22/23.02.2017

Modele numeryczne GFS oraz WRF-ARW od pewnego czasu wskazują na pewne prawdopodobieństwo rozwoju konwekcji w godzinach popołudniowych, wieczornych oraz częściowo nocnych. Nieco podwyższona chwiejność troposfery (MUCAPE na poziomie 50-150 J/kg) w zasięgu chłodnego frontu atmosferycznego z dość silnym wymuszaniem ruchów wznoszących w dolnej i środkowej troposferze może wzmocnić potencjał do powstania komórek i pasm konwekcyjnych, a także struktur liniowych, generujących silne i bardzo silne porywy wiatru z ulewnymi opadami deszczu. Pokrycie się niewielkiej niestabilności troposfery ze środowiskiem istotnie nasilonego przepływu poziomego mas powietrza (30-48 m/s na powierzchniach izobarycznych 700-500 hPa) nie wyklucza rozwoju ośrodków burzowych, przemieszczających się z zachodu / północnego – zachodu na wschód / południowy – wschód. Stopień 1. zagrożenia nie zostaje póki co uwzględniony, mając na uwadze dość niepewne środowisko konwekcyjne. W przypadku rozwoju burz w formie pasm i linii szkwałowych może jednak zaistnieć konieczność zaktualizowania prognozy.

Opublikowano News, Prognozy | Skomentuj

Prognoza konwekcyjna na dzień 21.02.2017 i na noc 21/22.02.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 21.02.2017, godz. 07:00 CET do 22.02.2017, godz. 07:00 CET

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

W okresie ważności prognozy Polska pozosta2017-02-22_mapkanie pod wpływem rozległego niżu ‚Rolf’, który znad północnego Bałtyku wędrować będzie na wschód – w stronę Rosji. Nad Polskę napłynie w ciągu dnia nieco chłodniejsza masa powietrza, która spowoduje pewne zaostrzenie pionowego gradientu temperatury (spadek do około -6°C na wys.1,5km i do około -23/-26°C na wys.5,5km, na skutek czego pojawi się nieznaczna energia chwiejności (do około 50-100J/kg, punktowo nieco więcej). W środowisku znacznego przepływu powietrza może więc dojść do rozwoju opadów konwekcyjnych, a w nieco bardziej wypiętrzonych ośrodkach mogą się pojawić wyładowania atmosferyczne. Prawdopodbieństwo jest dość niskie, jednak stosunkowo największe ryzyko wystąpi na zachodzie i południowym zachodzie kraju; nie można wykluczyć również pojedynczych wyładowań poza wyznaczonym obszarem, ale ryzyko wynosi poniżej 10%. Komórki konwekcyjne mogą przynosić ewentualne zagrożenie ze strony silnejszego wiatru, do 60-65km/h w porywach, punktowo do 80km/h. Przelotnym opadom deszczu lokalnie może towarzyszyć także opad krupy lodowej bądź bardzo drobnego gradu, zaś wieczorem na południowym wschodzie miejscami może padać deszcz ze śniegiem bądź krupa śnieżna. Opady będą przemieszczać się na południowy wschód kraju.

Opublikowano News, Prognozy | Skomentuj

Dynamiczna końcówka lutego

Po długotrwałej monotonii w pogodzie, przyjdzie czas na dynamiczny okres. Na aurę w Europie coraz bardziej będzie miał wpływ Atlantyk i strefowa cyrkulacja atmosfery. W związku z pojawieniem się nad północną częścią Starego Kontynentu rozległego układu niskiego ciśnienia z obniżonym geopotencjałem prognozowane są głębokie niże schodzące z okolic Islandii. Przyszły tydzień zapowiada się wilgotny i wietrzny z temperaturą przeważnie na plusie.

rtavn721

Sytuacja synoptyczna na 22.02.2017 r.  (źródło: www.wetterzentrale.de)

Już jutro wieczorem od północnego-zachodu wkroczy front ciepły ze strefą umiarkowanych opadów deszczu. Może spaść od 5 do 15 mm. Wzrośnie również prędkość wiatru, porywy nad lądem mogą osiągnąć 70 km/h, a nad Wybrzeżem do 90 km/h.

Kolejny układ wkroczy w środę. Prawdopodobnie będzie głębszy i aktywniejszy niż ten z poniedziałku. Przyniesie jeszcze większe opady oraz silniejszy wiatr (do 100 km/h). Następne dni również będą niestabilne, aczkolwiek z uwagi na dalszy okres prognozy nie będziemy ich opisywać.

Suma opadów do 27.02.2017 r. (źródło: www.wetterzentrale.de)

Suma opadów do 27.02.2017 r.
(źródło: www.wetterzentrale.de)

 

Większość modeli numerycznych prognozuje spore sumy opadów za dłuższy okres prognostyczny. W większej części kraju  może spaść 20 – 40 mm, a w górach i przedgórzu ponad 50 mm (miejscami nawet do 70 mm). Po dość zimnym styczniu i połowy lutego, ziemia zdążyła się zmrozić, więc wsiąkanie wody w grunt jest utrudnione. Dość gwałtowna odwilż, szczególnie w górach może spowodować wzrosty stanów wód oraz lokalne podtopienia niemal w całym kraju.

Opublikowano News | Skomentuj

10 lat od przejścia niżu Kyrill

Dokładnie 10 lat temu – 18 stycznia 2007 r., w czwartek, Europę Zachodnią i Środkową nawiedziła jedna z najsilniejszych – jak na razie – wichur w XXI wieku. Niż „Kyrill”, bo takie imię otrzymał od Instytutu Meteorologicznego Wolnego Uniwersytetu Berlina, przyniósł huraganowe porywy wiatru w wielu krajach, w tym także w Polsce. Na skutek oddziaływania głębokiego niżu w trakcie jednej doby życie straciło około 45 mieszkańców Europy, w tym 6 Polaków.

Niż „Kyrill” powstał w nocy z 15/16 stycznia 2007 r. u wybrzeży Nowej Szkocji, w strefie silnego prądu strumieniowego, powstałego wskutek znacznego kontrastu termicznego. Przez nieco ponad półtorej doby przemieszczał się nad wodami północnego Atlantyku, szybko pogłębiając się. Po osiągnięciu fazy dojrzałości ciśnienie w centrum niżu przestało spadać, ale w jego punkcie okluzji, znajdującym się w przedniej części krótkiej fali górnej, powstał aktywny, wtórny ośrodek niskiego ciśnienia. To właśnie jego przejście skutkowało silną wichurą na znacznym obszarze Europy.

Mapa synoptyczna dolna z 18.01.2007, 12:00 UTC. Źródło: Wetter3.de/Archiv

Mapa synoptyczna dolna z 18.01.2007, 12:00 UTC. Źródło: Wetter3.de/Archiv

Jako pierwsze pod jego wpływ dostały się Wyspy Brytyjskie, gdzie najsilniejszy wiatr odnotowano 18 stycznia 2007 r. w pierwszej części dnia. Porywy wiatru odnotowane przez stacje meteorologiczne miejscami przekraczały 130 km/h. Wskutek wichury śmierć poniosło tam 11 osób. W godzinach południowych niż przemieścił się nad Morze Północne, a znaczny wzrost prędkości wiatru odnotowano w krajach Beneluksu, północnej Francji i w Niemczech. Mocno zaczęło wiać również w Europie Środkowej, a także w południowej Polsce, gdzie pojawiły się pierwsze porywy wiatru o prędkości dochodzącej do 80 km/h. Po południu w strefie chłodnego frontu atmosferycznego, przemieszczającego się znad Morza Północnego m.in. nad Holandię i Niemcy, utworzyła się rozległa burza w formie liniowego układu konwekcyjnego, wędrującego z północnego zachodu na południowy wschód. To głównie w jego strefie obserwowano huraganowe porywy wiatru. Burzy towarzyszyły miejscami także opady gradu, zaś jej aktywność elektryczna była zdumiewająca jak na środek zimy. Wczesnym wieczorem burza dotarła do środkowych i wschodnich Niemiec, zaś większy obszar Polski znajdował się jeszcze w ciepłym wycinku niżu, gdzie jednak również silnie wiało, a porywy wiatru osiągały około 100 km/h (Legnica, Bielsko-Biała). Czytaj dalej

Opublikowano News | Skomentuj