Prognoza konwekcyjna na dzień 05.03.2015 i na noc 05/06.03.2015

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 05.03.2015, godz. 07:00 CET do 06.03.2015, godz. 07:00 CET

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Prognoza konwekcyjna na 05.03.2015 i na noc 05/06.03.2015

Prognoza konwekcyjna na 05.03.2015 i na noc 05/06.03.2015

Polska jest w zasięgu chłodnej mapy powietrza polarnego morskiego, która cechuje się niewielką chwiejnością termodynamiczną. Energia potencjalna dostępna drogą konwekcji pod wpływem promieniowania słonecznego i nagrzewania się przypowierzchniowej warstwy troposfery wzrasta w ciągu dnia do ok. 200 J/kg, przez co w wielu miejscach rozwijają się chmury kłębiaste dające opady deszczu, deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej i śniegu. Lokalnie komórki osiągają większe rozmiary i wysokość, przez co są w stanie wygenerować pojedyncze wyładowania atmosferyczne. W czwartek nadal będziemy mieć do czynienia z tym typem pogody. W wielu miejscach już około południa mogą pojawić się silniejsze, przelotne opady, a gdzieniegdzie pojawią się słabe, krótkotrwałe burze, powodujące znaczne ograniczenie widzialności. Najwięcej opadów konwekcyjnych i słabych burz przewiduje się w pasie od południa Wielkopolski po Lubelszczyznę, ale przelotnie popadać i zagrzmieć może także w innych regionach kraju, oprócz Polski północno-zachodniej. Pod wieczór komórki konwekcyjne i opady będą słabnąć, a ich główna strefa przemieści się na wschód kraju.

Opublikowano News | 116 komentarzy

Prognoza konwekcyjna na dzień 04.03.2015 i na noc 04/05.03.2015

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 04.03.2015, godz. 08:00 CEST do 05.03.2015 godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W środę nasz kraj będzie w zasięgu rozległego i płytkiego niżu z centrum o ciśnieniu 1005 hPa nad Finlandią. Na jego obrzeżach będą tworzyć się wtórne ośrodki, a jeden z nich przewędruję przez północną Polskę. Przyniesie on kolejną porcję opadów oraz silniejszy wiatr. Będą to opady mieszane i miejscami może zagrzmieć. Do Polski nadal będzie napływać chłodne i wilgotne powietrze polarnomorskie.

mapka.03.03.2015

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty możliwością burz…

W zaznaczonym obszarze w ciągu dnia przewidujemy wystąpienie słabych burz. Spodziewana jest słaba energia potencjalna dostępna konwekcyjnie. CAPE wyniesie 100 – 300 J/kg , a Lifted Index osiągnie -1 ᴼC. Nadal występować będzie spory gradient w środkowej troposferze, który wyniesie około 8 K/km. Pojawią się słabe warunki kinematyczne. Uskok wiatru DLS 0 – 6 km wyniesie około 15 m/s, a skręt wiatru SRH 0 -3 km około 100 m2/s2. Komórki konwekcyjne z opadami mieszanymi będą przemieszczać się dość szybko. Podczas ich przechodzenia mogą pojawić się silniejsze porywy wiatru dochodzące do 70 km/h.

Opublikowano News, Prognozy | 132 komentarzy

Możliwe kolejne burze

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 03.03.2015, godz. 07:00 CET do 04.03.2015, godz. 07:00 CET

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

… Obszar objęty możliwością wystąpienia burz (15-30%) …

Prognoza konwekcyjna na dzień 03.03.2015 oraz na noc z 03/04.03.2015

Prognoza konwekcyjna na dzień 03.03.2015 oraz na noc z 03/04.03.2015

Nad północną częścią Europejskiego Obszaru Synoptycznego będą obecne układy niskiego ciśnienia. Po ich południowo – zachodniej i południowej stronie wciąż będzie napływać chłodna i dość chwiejna, polarno-morska masa powietrza, która szczególnie niską temperaturą objawi się w środkowej troposferze. Prognozy oparte na modelu GFS wskazują, że na obszarze Polski wartości temperatury na powierzchni izobarycznej 500 hPa (około 5,4 km nad poziomem gruntu) będą wynosić zaledwie około -33 – -39 °C. Oznacza to wystąpienie jeszcze większego gradientu pionowego temperatury w warstwie 500 m – 700 hPa, który ma osiągać i przekraczać nawet 7,5-8,7 °C/km, jednocześnie doprowadzając do pojawienia się pewnej energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną. Z najnowszych wyliczeń numerycznych wynika, że energia SBCAPE wzrośnie do ok. 100-200 J/kg, tym samym zapewniając korzystniejsze środowisko do rozwoju chmur kłębiastych i kłębiasto-deszczowych w różnych rejonach kraju. W stosunku do dnia dzisiejszego, w dolnej i środkowej troposferze pojawi się mniej wspomagania ruchów wznoszących, ponadto wystąpią większe niedosyty wilgoci na powierzchni izobarycznej 700 hPa, co może ograniczyć inicjację większej ilości ośrodków konwekcyjnych. Miejscami ponownie należy mieć na uwadze możliwość powstania lokalnych formacji burzowych, generujących przelotne opady mieszane (mokry śnieg, krupa śnieżna, drobny grad, deszcz) oraz punktowo dość silne porywy wiatru (znakomite warunki do pionowego mieszania, w środowisku prędkości przepływu poziomego powietrza na wysokościach izobarycznych 850-700 hPa osiągającej około 15-20 m/s). Z tego względu trzeba się liczyć – obok rozproszonych, pojedynczych komórek konwekcyjnych – z inicjacją pasm konwekcyjnych, podczas których porywy wiatru będą najsilniejsze. Wydaje się jednak, że potencjał burzowy może być mniejszy względem dzisiejszych wydarzeń pogodowych (w większości obszaru 15%).

Czytaj dalej

Opublikowano Prognozy | 156 komentarzy

Pierwsze marcowe burze

W ciągu ostatnich kilkunastu godzin nad Polskę z zachodu Europy napłynęła dość chwiejna masa powietrza, co przyczyniło się do rozwoju chmur kłębiastych. Miejscami chmury Cumulonimbus rozbudowały się na tyle wysoko, że były w stanie generować wyładowania atmosferyczne. Najwięcej burz przeszło na południu i w centrum kraju.

Chmura Cumulonimbus obserwowana z Ząbkowic Śląskich, fot. Jakub Urbaś

Chmura Cumulonimbus obserwowana z Ząbkowic Śląskich, fot. Jakub Urbaś

W ciągu minionego dnia przez Polskę z zachodu na wschód przemieszczał się system frontów atmosferycznych związanych z zatoką niżową, z której obecnie nad środkową częścią Morza Bałtyckiego formuje się nieduży ośrodek niskiego ciśnienia. Zjawiska burzowe i rozbudowane w pionie chmury kłębiaste pojawiły się po południu, wzdłuż linii chłodnego frontu atmosferycznego oraz za frontem, w strefie znacznych rozpogodzeń. Do środkowej troposfery, na wysokości ok. 5,5 km nad powierzchnią ziemi, napłynęło znacznie chłodniejsze powietrze, którego temperatura spadła poniżej -35°C. Różnica temperatury między powietrzem znajdującym się przy powierzchni ziemi a powietrzem w środkowej troposferze doprowadziła do powstania niezbyt dużej chwiejności termodynamicznej troposfery. We Wrocławiu o godzinie 13:00 energia potencjalna dostępna drogą konwekcji (CAPE) osiągnęła wartość ok. 150 J/kg. W przypadku, gdy temperatura przy powierzchni ziemi wynosi zaledwie kilka stopni powyżej 0°C, nawet tak nieduża energia CAPE jest w stanie doprowadzić do rozwoju burz, co często zdarza się na przełomie zimy i wiosny. Burze te są zazwyczaj krótkotrwałe i przynoszą nieliczne wyładowania atmosferyczne, jednak w warunkach znacznego zróżnicowania prędkości i kierunku przepływu powietrza na różnych poziomach troposfery, mogą znacząco przybierać na sile. W skrajnych przypadkach tworzą się duże liniowe układy konwekcyjne przynoszące bardzo silne, a nawet niszczące porywy wiatru, które występują na znacznym obszarze. Dziś takich zjawisk na szczęście nie było. Podczas przechodzenia opadów konwekcyjnych i burz silne porywy wiatru występowały jedynie miejscami. W Sulejowie prędkość wiatru zmierzona w porywie podczas przechodzenia konwekcyjnej formacji liniowej wyniosła 90 km/h. Czytaj dalej

Opublikowano News | 41 komentarzy