Dynamiczna pogoda w Europie

Poprzedniej nocy w rejon Szkocji dotarł ex-huragan „Gonzalo”, który przyniósł istotny wzrost prędkości wiatru. Według danych do godziny 14:00 CEST, najmocniejsze porywy wiatru dochodziły do 100-115 km/h, zaś na obszarach górskich osiągały i przekraczały aż 130-169 km/h. Warto zauważyć, że poryw rzędu 169 km/h, przy wietrze średnim 130 km/h, został zanotowany o godzinie 12:00 CEST (Cairngorm, 1245 metrów n.p.m.).

Prognozowane silne wymuszanie ruchów wstępujących nad Europą Zachodnią (GFS)

Prognozowane silne wymuszanie ruchów wznoszących nad Europą Zachodnią (GFS)

Z danych synoptycznych wynika, że centrum głębokiego ośrodka niżowego znajduje się bezpośrednio nad Szetlandami. W kolejnych godzinach ex-Gonzalo będzie przemieszczać się dalej na południowy – wschód, ulegając stopniowemu wypełnianiu. Prognozy wskazują, że jutro w ciągu dnia, z ciśnieniem w centrum na poziomie 1000-1005 hPa przewędruje wzdłuż wschodniej części Niemiec, wieczorem / w pierwszej części nocy dochodząc nad Czechy. Warto zwrócić uwagę na dynamiczny front chłodny związany z ex-Gonzalo, na którym może dojść do rozwoju gwałtownych formacji burzowych. Szczególnie zwiększone ryzyko ich wystąpienia spodziewane jest dla zachodniej, a następnie również częściowo środkowej Europy (dzisiejszy dzień włącznie z nocą), gdzie wzdłuż wschodniego grzbietu aktywnej fali górnej pojawi się środowisko dynamicznego, quasi-geostroficznego (QG) wspomagania procesów konwekcyjnych, które może doprowadzić do wymuszenia rozwoju burzy wielokomórkowej w formie liniowej. Z wyliczeń modelu GFS wynika, że w godzinach nocnych strefa korzystniejszych warunków termodynamicznych i kinematycznych nasunie się nad dzielnice Polski południowo – zachodniej i częściowo zachodniej, być może skutkując inicjacją ośrodków burzowych lub dotarciem ich z obszaru wschodnich Niemiec. Scenariusz ten nie jest jednak zbyt pewny, gdyż nie wiadomo do końca, w jakiej formie będą do tego czasu poszczególne burze znad zachodniej części Europy, dlatego trzeba na bieżąco obserwować potencjalny rozwój i przebieg wydarzeń. Wiele jednak wskazuje na to, że w przypadku inicjacji głębszej konwekcji, mogącej objawić się silną, wymuszaną strukturą liniową oraz paroma superkomórkami burzowymi, największy potencjał burzowy pojawi się poza terenem naszego kraju, gdzie przepływ powietrza na wysokości izobarycznej 500 hPa osiągnie aż około 25-45 m/s (!!), a wymuszanie ruchów wznoszących będzie najsilniejsze. W drugiej fazie nocy i jutro w pierwszej części dnia dynamiczna pogoda spodziewana jest w Słowenii, Chorwacji oraz na Węgrzech, gdzie spływ chłodniejszej masy powietrza doprowadzi do silnej cyklogenezy i rozwoju bardzo mocno uwodnionych chmur, które przyniosą gwałtowne opady deszczu.

Czytaj dalej

Opublikowano News, Prognozy | 49 komentarzy

Adwekcja ciepłej masy powietrza, a następnie wędrówka chłodnego frontu atmosferycznego

W kolejnych kilkunastu godzinach nad przeważającą część kraju napłynie ciepła, polarno-morska masa powietrza. Proces ten nie będzie jednak zbyt długotrwały, ponieważ nocą z niedzieli na poniedziałek od północnego – zachodu i północy wkroczy strefa chłodnego frontu atmosferycznego, przemieszczającego się na południowy – wschód, w głąb obszaru RP.

Rozkład temperatury w Białymstoku (ogimet)

Rozkład temperatury w Białymstoku (ogimet)

Prognozowany od pewnego czasu spływ znacznie chłodniejszej masy powietrza nad dzielnice północno – wschodnie i wschodnie doskonale odzwierciedlają dzisiejsze pomiary temperatury powietrza. Przykładowo w Białymstoku przez cały dzień temperatura oscylowała w granicach zaledwie 3-5 °C. Chłodno było również w pozostałych miejscach ww. części kraju. Najpogodniejsza aura pojawiła się na krańcach północno – wschodnich, natomiast w większości kraju mieliśmy do czynienia ze stopniowo rozrywającym się zachmurzeniem warstwowym (wpływ rozmywającego się frontu okluzji, którego strefa przebiega w środowisku istotnie podwyższonego ciśnienia atmosferycznego związanego z dwoma centrami wyżowymi).

Prognoza temperatury powietrza przez model UMPL. Niewykluczone, że na południu miejscami będzie jeszcze nieco cieplej, uwzględniając silne nasłonecznienie oraz wiatr z kierunków południowych

Prognoza temperatury powietrza przez model UMPL. Miejscami na południu może być jeszcze nieco cieplej

W dniu jutrzejszym centrum silnego układu wyżowego „Oz” przemieści się nad południowo – wschodnią część Starego Kontynentu, zaś niż atlantycki, o którym była mowa w poprzednim wpisie, znajdzie się w rejonie Wysp Owczych. Do Polski z południowego – zachodu napłynie wyraźnie cieplejsze powietrze, które w dzielnicach południowo – zachodnich może doprowadzić do wzrostów temperatury maksymalnej do 20-21 °C (lokalnie 22 °C). Najchłodniej w dalszym ciągu będzie na północnym – wschodzie, gdzie wyliczenia modelu UMPL zakładają około 10-14 °C. W głębi kraju będziemy mieć ok. 16-18 °C, dodatkowo w wielu miejscach spodziewanych jest sporo słonecznych chwil. Wraz z adwekcją ciepłej masy odczujemy też wzrost prędkości południowo – zachodniego wiatru (większe zróżnicowanie ciśnienia atmosferycznego). Należy również pamiętać o bardzo chłodnej nadchodzącej nocy w rejonach północno – wschodnich; temperatura powietrza, zarówno przy gruncie, jak i w klatce meteorologicznej osiągnie ponownie ujemne wartości.

Czytaj dalej

Opublikowano News, Prognozy | 15 komentarzy

Prognoza konwekcyjna na dzień 17.10.2014 i na noc 17/18.10.2014

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 17.10.2014 godz. 09:00 CEST do 18.10.2014, godz. 08:00 CEST


SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 17.10.2014 i na noc 17/18.10.2014

Prognoza konwekcyjna na dzień 17.10.2014 i na noc 17/18.10.2014

 W piątek Polska początkowo znajdzie się na obszarze obniżonego ciśnienia pomiędzy niżem atlantyckim, a niżem rosyjskim, ale stopniowo zacznie się rozbudowywać układ wysokiego ciśnienia. Nad naszym krajem będzie obecny słabnący front zokludowany. W zachodniej i częściowo południowej Polsce wystąpi niewielka chwiejność termodynamiczna i nie można tam wykluczyć wyładowań atmosferycznych.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty możliwością burz…

W rejonie prognozowana jest niewielka chwiejność (CAPE do 200-300 J/kg, LI do -1). Miejscami dojdzie do rozwoju chmur cumulonimbus. Poza przelotnymi opadami deszczu mogą wystąpić również słabe burze. Są one możliwe przede wszystkim w ciągu dnia, a wieczorem powinny zanikać.

 

Opublikowano News | 57 komentarzy

Prognoza konwekcyjna na dzień 15.10.2014 i na noc 15/16.10.2014

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI 
Ważna od 15.10.2014, godz. 08:00 CEST do 16.10.2014, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Prognoza konwekcyjna na dzień 15.10.2014 i na noc 15/16.10.2014

Prognoza konwekcyjna na dzień 15.10.2014 i na noc 15/16.10.2014

Polska jest w zasięgu oddziaływania ośrodków niżowych i frontów z nimi związanych, które ciągną się pasem od rejonu Wysp Brytyjskich poprzez Danię, aż po zachodnią Rosję. Pas ten oddziela ciepłą masę powietrza znajdującą się na południe i zalegającą nad większą częścią kontynentu od zimnej masy powietrza (temperatura warstwy izobarycznej 850 hPa poniżej 0 st.C) znajdującej się nad Europą Północną. Ośrodki niżowe wędrują z zachodu na wschód, nie są głębokie i aktywne, lecz lokalnie w strefie ich oddziaływania pojawia się energia potencjalna dostępna drogą konwekcji rzędu kilkuset J/kg, prowadząca miejscami do powstania słabych burz. W środę przez Polskę z zachodu na wschód będzie wędrować niewielka fala górna, na północy kraju zaznaczy się front okluzji i płytki niż znad rejonu Danii. Przepływ powietrza w całym profilu troposfery nad Polską nie będzie znaczny, stąd nie prognozuje się większych wartości parametrów kinematycznych.

OMÓWIENIE Czytaj dalej

Opublikowano Prognozy | 41 komentarzy