Kilka słów o pogodzie weekendowej

Po dość chłodnym i deszczowym tygodniu pora na lekką zmianę warunków pogodowych nad naszym krajem. Chociaż widoczne zmiany pojawią się dopiero w niedzielę, to będziemy się mogli nimi cieszyć na przeważającym obszarze kraju, aż do połowy nadchodzącego tygodnia.

Sytuacja-baryczna-22-10-2016-12 UTC Źródło: wetter3.de

Sytuacja baryczna wg modelu GFS z 22.10.2016 r., 12 UTC (Źródlo: wetter3.de)

W polu barycznym nad Europą widoczna jest dominacja ośrodka niżowego, który odpowiadał za pogodę w poprzednich dniach. Widać go doskonale na mapach topografii barycznej z powierzchni ziemi oraz na powierzchni izobarycznej 500 hPa. Niż ten blokowany przez silny ośrodek wyżowy znad Rosji nie mógł przedostać się na wschód kontynentu i odblokować cyrkulacji zachodniej. Kolejne prognozy wskazują na to, iż wspomniany wir cykloniczny zacznie się wypełniać, a na Atlantyku powstanie kolejny ośrodek niskiego ciśnienia. Silny wyż rosyjski, który z początkiem nadchodzącego tygodnia rozbuduje klin baryczny w kierunku Ukrainy i Rumunii oraz wspomniany cyklon atlantycki doprowadzą do napływu nad nasz kraj powietrza polarno-morskiego, które popłynie do nas z kierunku południowo-zachodniego.

opady-22-10-2016-12

Suma opadów wg modelu GFS z 22.10.2016 r. (Źródło: wetter3.de)

W sobotę Polska pozostanie w strefie zokludowanego frontu atmosferycznego, który w związku z lekką zmianą położenia ośrodka niżowego znad Niemiec, będzie odsuwał się w rejon wschodniej Ukrainy, Białorusi i Litwy. W związku z tym nad regionami wschodnimi i północno-wschodnimi w ciągu dnia prognozowane jest występowanie umiarkowanych, lokalnie silniejszych opadów deszczu. Ilość opadu jaka pojawi się w tym rejonie powinna wynieść do 15 mm. Nad pozostałym obszarem kraju, zaczynając od południowego zachodu, zaczną pojawiać się rozpogodzenia.

Chmury niskie będą odsuwać się na północny-wschód wraz ze wspomnianym wcześniej frontem zokludowanym. W napływającym powietrzu polarno-morskim będą jednak rozwijać się chmury Czytaj dalej

Opublikowano News | 223 komentarzy

Prognoza pogody na najbliższe dni

Wyż znad Skandynawii w ostatnim czasie był dominującym układem barycznym, kształtującym pogodę w Polsce. Na skutek adwekcji chłodnego powietrza z wysokich szerokości geograficznych nad obszar Europy Wschodniej wyż ten w najbliższych godzinach jeszcze umocni się, przemieszczając się nad zachodnie krańce Rosji.

Sytuacja baryczna 15.10.2016, o godzinie 06:00 UTC. Analiza GFS (źródło: Wetterzentrale.de)

Sytuacja baryczna 15.10.2016, o godzinie 06:00 UTC. Analiza GFS (źródło: Wetterzentrale.de)

We władaniu wyżej wspomnianego antycyklonu, w powietrzu polarno-kontynentalnym, pozostaje już jednak tylko północno-wschodnia Polska. Nad pozostałą część kraju nasunęła się zatoka niżowa z ciepłym frontem atmosferycznym; tam napływa cieplejsze i bardziej wilgotne powietrze polarno-morskie.

W nocy z soboty na niedzielę front ciepły rozciągać się będzie od Pomorza, przez centrum kraju, po Lubelszczyznę. Tam, a także miejscami na zachodzie i południu, zachmurzenie duże i całkowite, wystąpią opady deszczu. Większe przejaśnienia i lokalne rozpogodzenia jedynie na krańcach Polski Południowej i na północy. Temperatura minimalna od -1°C, 1°C na Podlasiu i na Mazurach, 2°C, 7°C w przeważającej części Polski, do 8°C, 10°C na południowym zachodzie. Wiatr na południowym zachodzie i południu słaby, zmienny, w pozostałej części kraju na ogół umiarkowany, porywisty, wschodni i południowo-wschodni. Czytaj dalej

Opublikowano News, Prognozy | 229 komentarzy

Trwa załamanie pogody. Niebawem aura trochę się uspokoi

Trwa pierwsze tej jesieni załamanie pogody. Na Bałtyku sztorm, a w górach pierwsze w tym sezonie intensywne opady śniegu – to już znak, że jesteśmy w półroczu chłodnym. Sytuacja synoptyczna, z którą zmagamy się w ostatnich dniach, nie jest jednak często spotykana.

Uwagę zwraca przede wszystkim potężny wyż znad Skandynawii, w którego centrum ciśnienie dochodziło do 1049 hPa. To głównie gradient baryczny w obrębie wyżu odpowiada za bardzo silny wiatr na północy, podczas gdy przeważnie za sztorm na Bałtyku odpowiedzialne są głębokie układy niskiego ciśnienia. Polska znajduje się pomiędzy wspomnianym wyżem a niżem znad Karpat, który zepsuł dziś pogodę w przeważającej części kraju. W efekcie do Polski płynie chłodne powietrze z północnego wschodu.

Pogoda w Ustce 5 października 2016. Źródło: Ogimet.com

Pogoda w Ustce 5 października 2016. Źródło: Ogimet.com

Zdecydowanie najsilniejszy wiatr notowano w środę w rejonie Ustki, gdzie średnia prędkość wiatru dochodziła w środę do 21 m/s (76 km/h), a porywy wiatru osiągały nawet 27 m/s (97 km/h). Porywy wiatru o prędkości 25,5 m/s (92 km/h) notowano w Dźwirzynie. Na pozostałym obszarze wybrzeża obserwowano zwykle porywy wiatru o prędkości od 75 km/h do 90 km/h.

Z kolei na południu naszego kraju notowano i notuje się nadal opady deszczu, w rejonach podgórskich i górskich również śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Opady wpłynęły na wzrost stanu wody w rzekach. Ten odnotowano miejscami również na północy i północnym zachodzie kraju, głównie za sprawą „cofki” wywołanej sztormowym, północno-wschodnim wiatrem. Czytaj dalej

Opublikowano News | 943 komentarzy

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 02.10.2016 i na noc 02/03.10.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 02.10.2016, godz. 08:00 CEST do 03.10.2016, godz. 08:00 CEST

Prognoza konwekcyjna na dzień 02.10.2016 i na noc 02/03.10.2016

Prognoza konwekcyjna na dzień 02.10.2016 i na noc 02/03.10.2016

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Przez nasz kraj w niedzielę będą przechodzić powoli z południowego zachodu i zachodu na północny wschód dwa fronty atmosferyczne związane z obszarem niskiego ciśnienia ciągnącego się od Morza Północnego po południowy Bałtyk. Pierwsza strefa frontowa obejmie południe, wschód i centrum Polski. Będzie to chłodny front atmosferyczny, na którym w nocy z niedzieli na poniedziałek wytworzy się zafalowanie. Drugi front atmosferyczny pojawi się nad zachodnią częścią kraju. Będzie to front okluzji zimnej. Wzdłuż obydwóch frontów atmosferycznych pojawią się strefy większej chwiejności termodynamicznej atmosfery – wartości CAPE będą osiągać 300-500 J/kg. W związku z powyższym prognozuje się wystąpienie silnych opadów przelotnych oraz burz.

OMÓWIENIE:

… Południowa, środkowa oraz wschodnia Polska…

Wartość CAPE w tej części Polski nie powinna przekroczyć 400 J/kg. Znaczna wielkość zachmurzenia będzie skutecznie ograniczać powstawanie komórek konwekcyjnych. Sytuacja może się zmienić dopiero pod wieczór i w nocy, gdy na froncie atmosferycznym wytworzy się zafalowanie. Pojawi się silne wspomaganie konwekcji w dolnej i środkowej troposferze, w związku z tym może pojawić się kilka ośrodków burzowych. Największa szansa na burze jest w pasie od woj. śląskiego i małopolskiego po woj. lubelskie i południe woj. podlaskiego. Burze będą słabe, ale lokalnie mogą przynieść większe opady deszczu. Z uwagi na większe wartości pionowego ścinania wiatru w warstwie 0-6 km AGL oraz prawie równoległego przepływu powietrza do linii frontu, nie wyklucza się uformowania słabego układu training storms.

… Pomorze, Ziemia Lubuska …

Po południu energia potencjalna dostępna drogą konwekcji osiągnie tutaj 300-500 J/kg. W pobliżu frontu okluzji mogą tworzyć się większe wielokomórkowe liniowe układy konwekcyjne zawierające aktywne ośrodki burzowe. Nie wyklucza się słabej linii szkwałów z silniejszym wiatrem. Uwzględniając pionowe ścinanie wiatru DLS dochodzące do ok. 25 m/s, niewykluczona jest niskowierzchołkowa superkomórka. W tego rodzaju burzy, z powodu nisko znajdującej się izotermy 0 st.C, może spaść większy grad, do ok. 2 cm w średnicy. Późnym wieczorem / w nocy burze zanikną (oprócz ośrodków przechodzących nad Wybrzeżem – burze te będą mieć szanse utrzymać się dłużej z powodu oddziaływania ciepłej wody w Morzu Bałtyckim).

Opublikowano News | 607 komentarzy