W piątek możliwe pierwsze burze tej wiosny.

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 27.03.2015, godz. 07:00 CEST do 28.03.2015 godz. 07:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W piątek wschodnia część Polski dostanie się w zasięg niżu znad Morza Bałtyckiego i Szwecji. Z ośrodkiem tym związany będzie chłodny front atmosferyczny, który będzie przemieszczał się powoli na wschód. Prognozuje się, że wspomniany front może ulec „transformacji” w front pofalowany sprzyjający rozwojowi komórek konwekcyjnych. Nasz kraj pozostanie w zasięgu powietrza polarno-morskiego na zachodzie, natomiast we wschodniej części polarno-morskiego ciepłego.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty możliwością burz…

PROGNOZA SIŁ I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI 27-28.03.2015

We wschodniej Polsce prognozuje się napływ ciepłej i niestabilnej masy powietrza polarno-morskiego co w konsekwencji doprowadzi do zainicjowania konwekcji. W pasie od Małopolski i Podkarpacia przez Mazowsze, Lubelszczyznę po Mazury i Podlasie prognozowana energia termodynamiczna ma wynieść w granicach 100-300 J/kg, miejscami do 350 J/kg. Na tym obszarze parametry termodynamiczne i kinematyczne będą słabe (LI: -1°C/-2°C, DLS <10 m/s, SRH 3km <100 m2/s2), natomiast wodność troposfery może być podwyższona do PW=20 mm, lokalnie do PW=25 mm.

Przy wspomaganiu frontu atmosferycznego oraz obecnej dolno-troposferycznej strefy zbieżności wiatru, w wyżej wymienionych regionach prognozuje się powstanie słabych burz. Głównym zagrożeniem z ich strony ze względu na podwyższone wartości PW będą silne, krótkotrwałe opady deszczu. Opady te w połączeniu z umiarkowanymi opadami pochodzenia wielkoskalowego (nie konwekcyjnego) gdzieniegdzie mogą przynieść podtopienia i zalania. Burze będą przemieszczać się wzdłuż strefy frontu atmosferycznego z południa na północ. Największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie na Podkarpaciu, Ziemi Świętokrzyskiej, Mazowszu i Warmii ale nie należy ich wykluczyć również w pozostałym regionach objętych możliwością burz. Pierwsze z nich mogą pojawić się już koło południa, a ostatnie zaczną zanikać w godzinach wieczornych.

Opublikowano Prognozy | 116 komentarzy

Ciąg dalszy astronomicznych emocji: Niecałe dwa dni temu zorza polarna, a jutro zaćmienie Słońca

Mimo spokojnej pogody, w ostatnich dniach Słońce dostarczyło uważnym obserwatorom nieba wielu atrakcji. Już za niecałą dobę będziemy świadkami kolejnego interesującego zjawiska związanego z tą szczególną dla Ziemi gwiazdą. Obserwacjom nieba sprzyja wyżowa, słoneczna pogoda, która utrzyma się także w dniu jutrzejszym.

Zorza polarna w Olecku, fot. Justyna Słuchocka

Zorza polarna w Olecku, fot. Justyna Słuchocka

Niecałe dwa dni temu pojawiła się burza geomagnetyczna o sile G4 i wskazniku kp o wartościach od 8 do 9, czego skutkiem była spektakularna zorza polarna obserwowana nad całym obszarem naszego kraju (od morza po góry). Szczególnie dobrze zorza była widoczna w dzielnicach pólnocnych Polski. Wpływ na obecność zorzy polarnej na naszych szerokościach geograficznych miał silny rozbłysk na Słońcu o klasie X, który nastąpił kilka dni wcześniej. Zorza polarna, która wystąpiła w nocy z 17 na 18 marca była największym tego typu zjawiskiem w Polsce od wielu lat. Zostaliśmy zasypani dziesiątkami pięknych fotografii dokumentujących te nietypowe dla Polski zjawisko. Aby obejrzeć najlepsze nadesłane zdjęcia, zapraszamy na nasz fan page na Facebook’u.
Czytaj dalej

Opublikowano News | 99 komentarzy

Prognoza konwekcyjna na dzień 05.03.2015 i na noc 05/06.03.2015

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 05.03.2015, godz. 07:00 CET do 06.03.2015, godz. 07:00 CET

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Prognoza konwekcyjna na 05.03.2015 i na noc 05/06.03.2015

Prognoza konwekcyjna na 05.03.2015 i na noc 05/06.03.2015

Polska jest w zasięgu chłodnej mapy powietrza polarnego morskiego, która cechuje się niewielką chwiejnością termodynamiczną. Energia potencjalna dostępna drogą konwekcji pod wpływem promieniowania słonecznego i nagrzewania się przypowierzchniowej warstwy troposfery wzrasta w ciągu dnia do ok. 200 J/kg, przez co w wielu miejscach rozwijają się chmury kłębiaste dające opady deszczu, deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej i śniegu. Lokalnie komórki osiągają większe rozmiary i wysokość, przez co są w stanie wygenerować pojedyncze wyładowania atmosferyczne. W czwartek nadal będziemy mieć do czynienia z tym typem pogody. W wielu miejscach już około południa mogą pojawić się silniejsze, przelotne opady, a gdzieniegdzie pojawią się słabe, krótkotrwałe burze, powodujące znaczne ograniczenie widzialności. Najwięcej opadów konwekcyjnych i słabych burz przewiduje się w pasie od południa Wielkopolski po Lubelszczyznę, ale przelotnie popadać i zagrzmieć może także w innych regionach kraju, oprócz Polski północno-zachodniej. Pod wieczór komórki konwekcyjne i opady będą słabnąć, a ich główna strefa przemieści się na wschód kraju.

Opublikowano News | 354 komentarzy

Prognoza konwekcyjna na dzień 04.03.2015 i na noc 04/05.03.2015

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 04.03.2015, godz. 08:00 CEST do 05.03.2015 godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W środę nasz kraj będzie w zasięgu rozległego i płytkiego niżu z centrum o ciśnieniu 1005 hPa nad Finlandią. Na jego obrzeżach będą tworzyć się wtórne ośrodki, a jeden z nich przewędruję przez północną Polskę. Przyniesie on kolejną porcję opadów oraz silniejszy wiatr. Będą to opady mieszane i miejscami może zagrzmieć. Do Polski nadal będzie napływać chłodne i wilgotne powietrze polarnomorskie.

mapka.03.03.2015

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty możliwością burz…

W zaznaczonym obszarze w ciągu dnia przewidujemy wystąpienie słabych burz. Spodziewana jest słaba energia potencjalna dostępna konwekcyjnie. CAPE wyniesie 100 – 300 J/kg , a Lifted Index osiągnie -1 ᴼC. Nadal występować będzie spory gradient w środkowej troposferze, który wyniesie około 8 K/km. Pojawią się słabe warunki kinematyczne. Uskok wiatru DLS 0 – 6 km wyniesie około 15 m/s, a skręt wiatru SRH 0 -3 km około 100 m2/s2. Komórki konwekcyjne z opadami mieszanymi będą przemieszczać się dość szybko. Podczas ich przechodzenia mogą pojawić się silniejsze porywy wiatru dochodzące do 70 km/h.

Opublikowano News, Prognozy | 132 komentarzy