Zgodnie z naszymi prognozami, w nocy z czwartku na piątek, a w szczególności w piątek w wielu miejscach przeszły silne opady deszczu ze śniegiem, śniegu i krupy śnieżnej, które były połączone z wyładowaniami atm. oraz z porywistym wiatrem. Miejscami w ciągu kilkunastu minut spadło kilka centymetrów śniegu.
W nocy z czwartku na piątek grzmoty można było usłyszeć w okolicach Legnicy, Katowic i Bielska Białej. Pojedyncze wyładowania atm. towarzyszyły też przelotnym opadom, które występowały w centrum i na północy Polski. W czasie burz i opadów konwekcyjnych zrywał się porywisty wiatr, powodujący miejscami lokalne szkody. Podobnie było w piątek, choć z powodu ochłodzenia, które dotarło do nas za chłodnym frontem atm., podczas burz przeważał opad śniegu i krupy śnieżnej. Grzmiało w bardzo wielu rejonach naszego kraju. Około południa najwięcej komórek konwekcyjnych z wyładowaniami atm. notowano w Wielkopolsce oraz na Górnym i Dolnym Śląsku. Później strefa burz śnieżnych przeniosła się do woj. łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Burza wystąpiła m.in. w Tarnowie, Brzesku i na południe od Krakowa.
Wczesną nocą kolejne komórki opadowe rozwinęły się na północnym zachodzie kraju. Kilka z nich było na tyle silnych, że wytworzyło liczne wyładowania atm. Tak było m.in. w okolicach Choszczna i Stargardu Szczecińskiego. Błyskało się i grzmiało również w woj. kujawsko-pomorskim oraz w wielkopolskim. Około północy silny opad konwekcyjny śniegu dotarł do Warszawy, wyładowań atm. jednak nie zaobserwowano.
W najbliższych dniach czeka nas lekka zima i sporo opadów śniegu. Nie wiadomo jeszcze, do kiedy potrwa ochłodzenie, ale prawdopodobnie nie będzie ono dłuższe, niż tydzień. Najbardziej zima da się we znaki we wschodniej połowie kraju. Na zachodzie nie powinno być już tak zimno i śnieżnie, jak w dzielnicach wschodnich Polski. O tym, jak będzie przebiegać pierwszy silniejszy atak zimy w tym roku, będziemy informować Państwa w naszych kolejnych prognozach i newsach. Jednocześnie chcielibyśmy Państwu serdecznie podziękować za dostarczenie w ciągu ostatniej doby dużej ilości informacji na temat dynamicznej pogody w różnych miejscach kraju. Państwa komentarze z relacjami „na żywo” są dla nas bardzo cennym źródłem informacji pomagającym oceniać siłę występujących zjawisk atm. na terenie Polski, dlatego zachęcamy do ich umieszczania na naszej stronie www.