Ekipa

Niniejsza strona zawiera szczegółowe informacje o osobach pełniących ważniejsze funkcje związane z prowadzeniem portalu, stron społecznościowych oraz forum dyskusyjnego. Ponadto Stowarzyszenie Skywarn Polska – Polscy Łowcy Burz liczy prawie 40 członków.

Tomasz Machowski

Tomasz Machowski

Tomasz Machowski

 • Lokalizacja: Brzesko
 • Pełnione funkcje: Członek Zarządu Stowarzyszenia, prognosta SKYPREDICT, redaktor
 • Zainteresowania: meteorologia, a przede wszystkim zjawiska konwekcyjne, fotografia, gry komputerowe, pedagogika, muzyka
 • Telefon: 796201286
 • Adres email: tomo6(at)vp.pl

O sobie: Ukończyłem dziennikarstwo na Uniwersytecie Papieskim w Krakowie. Wcześniej ukończyłem studia licencjackie z pedagogiki resocjalizacyjnej. Mieszkam w Brzesku, jest to niewielka miejscowość znajdująca się pomiędzy Krakowem, Tarnowem i Nowym Sączem. Interesuje się muzyką, psychologią oraz meteorologią. Zjawiskami burzowymi interesuje się od wielu lat, początkowo to zainteresowanie było realizowane przez obserwacje i krótkoterminowe prognozowanie tych zjawisk. Kilka lat temu związałem się z Polskimi Łowcami Burz i od tego czasu zacząłem pogłębiać wiedzę meteorologiczną. Moja obecność tutaj pozwoliła mi na pozyskiwanie nowych wiadomości i na dzielenie się własnymi spostrzeżeniami na temat zjawisk konwekcyjnych z innymi osobami. Najbardziej w burzach podoba mi się ich lokalność i nieprzewidywalność, praktycznie każda burza jest inna od wcześniejszych i każda potrafi nas czymś zaskoczyć. Dzięki temu zainteresowaniu poszerzyłem wiedzę na temat podstaw fotografii, geografii itp. Dzięki obecności w stowarzyszeniu odbyłem krótki cykl szkoleń w IMGW. Zachęcam wszystkie inne osoby do zainteresowania się zjawiskami pogodowymi, gdyż wpływają one na nas wszystkich. Poza zdobywaniem wiedzy można tu poznać ciekawe i wartościowe osoby.

Krzysztof Ostrowski

Krzysztof Ostrowski

dr Krzysztof Ostrowski

 • Lokalizacja: Białystok
 • Pełnione funkcje: prognosta SKYPREDICT, redaktor
 • Zainteresowania: meteorologia, sport i turystyka górska, nauki matematyczno-przyrodnicze, informatyka
 • Adres email: krzysio.ostrowski(at)gmail.com

O mnie: Ukończyłem studia informatyczne na Politechnice Białostockiej i jestem pracownikiem dydaktyczno-naukowym na tej uczelni. Posiadam doktorat. Praktycznie całe moje życie jest związane z burzami. Jako chłopiec bardzo się ich bałem – dźwięk grzmotu i błyski napawały mnie przerażeniem. Z czasem mój stosunek do tych zjawisk uległ zmianie – lęk ustępował zainteresowaniu. Rozpocząłem studiowanie literatury meteorologicznej i publikacji w internecie, które dotyczyły prognozowania zjawisk burzowych. W 2008 roku dołączyłem do Polskich Łowców Burz, których miałem okazję poznać na szkoleniach w siedzibie IMGW. Interesuje mnie prognozowanie gwałtownych burz i analiza przypadków wystąpienia takich zjawisk na terenie Europy Środkowej. Jestem współautorem publikacji dotyczących trąb powietrznych i nawałnicy w Puszczy Piskiej oraz kilku innych opracowań. Stworzyłem program do analizy radiosondaży aerologicznych pod kątem prognozowania gwałtownych zjawisk burzowych. Będąc w terenie lubię patrzeć na pięknie wypiętrzające się chmury (w dzieciństwie kojarzyły mi się z bitą śmietaną :) ) Szczególne wrażenie robią na mnie zbliżające się wieczorem silne układy burzowe – nic tylko w pełni przeżywać chwilę. Kiedyś było jednak inaczej – wybierałem drogę pod kołdrę lub do łazienki :D. Poza meteorologią moje zainteresowania obejmują wybrane zagadnienia informatyki (algorytmika, sztuczna inteligencja) oraz nauki matematyczno-przyrodnicze (geografia, astronomia i fizyka). Jestem też miłośnikiem gór.

Szymon Walczakiewicz

Szymon Walczakiewicz

dr Szymon Walczakiewicz

 • Lokalizacja: Szczecin
 • Pełnione funkcje: prognosta SKYPREDICT, redaktor
 • Zainteresowania: meteorologia, meteorologia synoptyczna, geografia, muzyka, sport
 • E-mail: szymonw(at)o2.pl

O sobie: Urodziłem się i mieszkam w Szczecinie. Z wykształcenia jestem geografem. Swoją przygodę z meteorologią rozpocząłem w wieku 10 lat. W późniejszym czasie doszły do tego zainteresowania groźnymi zjawiskami atmosferycznymi i tak pozostało do dzisiaj i nadal trwa. W 2008 roku postanowiłem przyłączyć się do grupy Polskich Łowców Burz. W tym samym roku odbyłem cykl szkoleń zorganizowanych przez IMGW. Moim głównym zainteresowaniem są analizy synoptyczne groźnych przypadków meteorologicznych, które wystąpiły na terenie Polski i Europy. Jestem współautorem oraz pomysłodawcą kilku prac naukowych m.in.: „Warunki synoptyczne występowania trąb powietrznych w Polsce w latach 2001-2010”; „Nawałnica z 4 VII 2002 r. jako przykład bow echo w Europie Środkowo-Wschodniej ze szczególnym uwzględnieniem burzy w Puszczy Piskiej”. Udzieliłem kilka wywiadów dla radia i telewizji oraz portali internetowych. W chwilach wolnych uprawiam sport – siatkówkę, a także gram w bilard. Interesuję się również muzyką klasyczną. Jednym z moich wielu marzeń jest uwiecznienie trąby powietrznej na fotografii lub filmie.

Artur Surowiecki

Artur Surowiecki

Artur Surowiecki

 • Lokalizacja: Warszawa
 • Pełnione funkcje: Prezes Stowarzyszenia Skywarn Polska, prognosta SKYPREDICT, administrator, redaktor
 • Zainteresowania: gwałtowne burze, tornada i inne ekstremalne zjawiska pogodowe, geografia, turystyka górska, fotografia zjawisk pogodowych, muzyka, ekologia, architektura
 • E-mail: artur_surowiecki(at)yahoo.com

O sobie: Od wielu lat interesują mnie wszelkie osobliwości pogodowe, a przede wszystkim gwałtowne zjawiska burzowe. W związku z powyższym w 2008 roku wraz kilkoma znajomymi założyłem Stowarzyszenie Skywarn Polska, a następnie udało mi się zorganizować współpracę z IMGW i cykl szkoleń dla Polskich Łowców Burz. Od 2016 roku jestem Prezesem Stowarzyszenia. Moim celem jest stworzenie w Polsce rozbudowanego systemu szybkich ostrzeżeń meteorologicznych opartym m.in. na pracy łowców burz i obserwatorów niebezpiecznej pogody. Jestem autorem licznych prezentacji Stowarzyszenia dotyczących gwałtownych burz oraz współautorem kilku ciekawych publikacji, które można znaleźć na naszej stronie. Kilka razy udało mi się dobrze ocenić miejsce występowania gwałtownych zjawisk burzowych na terenie Polski (np. 15.08.2008, 23.07.2009, 17.06.2016). Ukończyłem studia magisterskie na kierunku geografia (specjalność hydrologia i klimatologia) na Uniwersytecie Warszawskim. W 2017 roku obroniłem pracę magisterską „Meteorologiczne i synoptyczne uwarunkowania silnych burz w Polsce w latach 2010-2016”. W wolnych chwilach lubię podróżować i realizować swoje inne zainteresowania. W przyszłości zamierzam dalej rozwijać swoje zainteresowania dotyczące gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Moim wielkim marzeniem jest ujrzenie kilku trąb powietrznych z bliska, nie wykluczam nawet wyjazdu w Aleję tornad w USA… póki co są to jednak odległe plany.

Piotr Żurowski

Piotr Żurowski

Piotr Żurowski

 • Lokalizacja: Tarnów  i okolice
 • Pełnione funkcje: Rzecznik prasowy Skywarn Polska, prognosta SKYPREDICT, moderator globalny forum, redaktor
 • Zainteresowania: meteorologia, groźnie zjawiska konwekcyjne, kolej, muzyka
 • Telefon: 698284782
 • E-mail: rzecznik.lowcyburz(at)gmail.com

O sobie: Mam na imię Piotr, pochodzę z Rzuchowej oddalonej od Tarnowa o około  9 kilometrów. Urodziłem się w 1989 roku w Tuchowie. Z wykształcenia jestem dietetykiem. Burzami interesuje się odkąd  pamiętam, czyli od bardzo  dawna. W czerwcu 2009 roku dołączyłem do PŁB, ponieważ praktycznie od zawsze chciałem ścigać burze z innymi, którzy to lubią. Od jakiegoś czasu zamieszczam raporty o groźnych zjawiskach w rejonie Tarnowa do Europejskiej Bazy Danych o Groźnych Zjawisk Meteorologicznych (ESWD). Moim największym sukcesem było przewidzenie burzy z dnia 3 czerwca 2010 roku i ostrzeżenie ludzi przed powodzią za pomocą SMSów.

Piotr Szuster

Piotr Szuster

Piotr Szuster

 • Lokalizacja: Kraków, Chrzanów
 • Pełnione funkcje: Członek Zarządu Stowarzyszenia, prognosta SKYPREDICT, administrator techniczny i programista, moderator globalny, redaktor
 • Zainteresowania: informatyka, muzyka, fizyka, meteorologia, ratownictwo medyczne, kolej, fotografia, grafika trójwymiarowa
 • Telefon: 509715635
 • E-mail: retsuz(at)gmail.com

O sobie: Jestem absolwentem Politechniki Krakowskiej – ukończyłem studia I oraz II stopnia na wydziale Fizyki Matematyki i Informatyki, uzyskując tytuł magistra inżyniera w dziedzinie informatyki. Jestem na tejże uczelni pracownikiem naukowo-dydaktycznym, równocześnie doktoryzując się w Katedrze Informatyki wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. W ramach działalności naukowej jestem autorem publikacji naukowych w dziedzinie informatyki oraz współautorem publikacji w dziedzinie klimatologii i meteorologii (Journal of Climate). Posiadam cytowanie w raporcie IPCC (2021). Stworzyłem system ostrzeżeń meteorologicznych SkyPredict 2. Pracowałem w komisjach parlamentarnych nad ustawą o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego, nowelizującą ustawę prawo wodne, umożliwiając dostęp do danych meteorologicznych. W 2019 roku podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki przedstawiłem posłom i urzędnikom państwowym przyczyny tragedii w Tatrach, podczas której burza pochłonęła kilka ofiar śmiertelnych i ponad 150 rannych. Pochodzę z Chrzanowa – miejscowość ta jest położona pomiędzy Krakowem, a Katowicami, w pobliżu autostrady A4. Ukończyłem 1 Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w tymże mieście. Burze pasjonują mnie od dziecka jednak w tej chwili bardziej jestem zainteresowany ich naukową analizą i staram się systematycznie poszerzać swoją wiedzę, głównie poprzez pisanie własnych opracowań – uważam, że jest to najlepszy sposób przyswajania sobie wiadomości. Byłem także strażakiem w zastępie ratownictwa medycznego OSP Libiąż. W wolnym czasie gram na instrumentach klawiszowych.

fotka1

Grzegorz Zawiślak

Grzegorz Zawiślak

 • Lokalizacja: Zielonka koło Warszawy
 • Pełnione funkcje: prognosta SKYPREDICT, moderator globalny forum, redaktor
 • Zainteresowania: meteorologia, sport, fotografia, turystyka rowerowa, radiokomunikacja, pożarnictwo, ratownictwo, elektronika
 • E-mail: grzegorz.zawislak(at)wp.pl

O sobie: Jestem absolwentem technikum elektronicznego w zielonkowskim Zespole Szkół oraz członkiem miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Meteorologią, a w szczególności zjawiskami konwekcyjnymi interesuję się od około dziesiątego roku życia. Od tamtego czasu do dziś pogłębiam swoją wiedzę na temat tych przepięknych, ale jakże niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Ogólnie rzecz biorąc bardzo lubię – po głębszej analizie danych wyliczanych przez modele numeryczne oraz na podstawie bieżących obserwacji zdjęć satelitarnych czy też różnych analiz map synoptycznych – tworzyć prognozy z dużym naciskiem na pochodzenia konwekcyjnego, stąd m.in. funkcja prognosty jest moją główną pełnioną w Stowarzyszeniu. Początkowo, kiedy byłem małym dzieckiem, bardzo bałem się burz, jednak wraz z dojrzewaniem strach przerodził się wręcz w pasję. Na początku marca 2008 roku, szukając informacji w sieci nt. gwałtownych formacji burzowych, natrafiłem na forum łowców burz. Po przejrzeniu różnych działów tematycznych tam się znajdujących, bez wahania postanowiłem dołączyć do forumowej społeczności i razem ze znacznie bardziej doświadczonymi ode mnie łowcami dowiadywać się coraz to ciekawszych rzeczy o burzach oraz zjawiskach z nimi związanych. Ponadto, w listopadzie i grudniu 2008 r., odbyłem szkolenia m.in. pod kątem występowania gwałtownych burz zorganizowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Moim największym celem, a jednocześnie marzeniem, jest ujrzenie na własne oczy oraz udokumentowanie (w sensie sfotografowanie / sfilmowanie) trąby powietrznej – zjawiska niezwykle okazałego, ale jednocześnie budzącego strach i grozę.

Wojciech Pilorz

Wojciech Pilorz

Wojciech Pilorz

 • Lokalizacja: Tarnowskie Góry (Górny Śląsk)
 • Pełnione funkcje: Członek Zarządu Stowarzyszenia,  moderator globalny forum, redaktor profilów społecznościowych Stowarzyszenia Skywarn Polska
 • Zainteresowania: burze i zjawiska im towarzyszące, trekking górski, problematyka ochrony środowiska, planowanie przestrzenne, mikroklimatologia, hydrologia, lotnictwo, piłka nożna
 • E-mail: wojciech.pilorz(at)gmail.com

O sobie: Z wykształcenia jestem geografem, absolwentem Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Burzami interesuję się właściwie od zawsze. Początkowo moje zainteresowanie ograniczało się wyłącznie do obserwacji, później pojawiła się możliwość fotograficznej dokumentacji burz, która z czasem zaowocowała zainteresowaniem nad genezą tych groźnych zjawisk. Impulsem do intensywnych studiów nad naukowymi aspektami formowania się burz była seria trąb powietrznych jaka miała miejsce m.in. na Górnym Śląsku 15 sierpnia 2008 r. Studia dały mi możliwość samodzielnej pracy naukowej nad prostymi opracowaniami dotyczącymi m.in. występowania opadów bardzo dużego gradu w Polsce, jego radarowej detekcji oraz detekcji superkomórek burzowych w oparciu o sygnatury odbiciowości radarowej. Ponadto staram się uczestniczyć wraz z kolegami ze Stowarzyszenia w konferencjach i seminariach poświęconych meteorologii i klimatologii, prezentując wyniki wspólnych badań.

Igor Laskowski

Igor Laskowski

Igor Laskowski

 • Lokalizacja: Opole
 • Pełnione funkcje: Członek Zarządu Stowarzyszenia, prognosta SkyPredict, moderator globalny forum, redaktor profilów społecznościowych Stowarzyszenia Skywarn Polska
 • Zainteresowania: meteorologia, muzyka, fotografia, kolarstwo
 • E-mail: laskowski.igor(at)gmail.com

O sobie: Absolwent Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej. Od dziecka interesowałem się naukami geograficznymi. Z czasem ukierunkowałem się w stronę najbardziej gwałtownych zjawisk atmosferycznych na Ziemi, w tym cyklonów tropikalnych, superkomórek burzowych i zjawisk im towarzyszących. Do Stowarzyszenia Skywarn Polska (Polscy Łowcy Burz) dołączyłem w 2012 r. Możliwość współpracy oraz wymiany wiedzy z gronem osób o wspólnych zainteresowaniach pozwolił mi aktywnie poszerzać wiedzę w zakresie szeroko pojętej meteorologii. Interesuje mnie właściwie każdy jej aspekt, jednak ostatnio najczęściej zajmuję się analizą i dokumentacją gwałtownych zjawisk atmosferycznych na obszarze Polski w bazie ESWD (Europejskiej Bazy Danych o Gwałtownych Zjawiskach Atmosferycznych). Uczestniczę również w konferencjach poświęconych meteorologii, na których wraz z kolegami ze Stowarzyszenia prezentuję wyniki wspólnych badań. Jestem jednym z administratorów serwisu Polscy Łowców Burz na Facebooku, wydaję również ostrzeżenia pogodowe w systemie Skypredict.

© Zakaz kopiowania i przetwarzania zdjęć.