Modele numeryczne od dłuższego już czasu pokazują pojawienie sięsilnego zafalowania w tylnej części rozległego frontu chłodnego na północny -zachód od wybrzeża Portugalii. Efektem tego ma być powstaniezbudowanego na sporym kontraście termicznym aktywnego niżu dolnego,który będzie odpowiedzialny za potężne opady deszczu w północno -zachodniej Hiszpanii oraz w Portugalii, a także spowoduje pojawieniesię bardzo silnych porywów wiatru w przyziemnej warstwie troposfery (>80 km/h). Dodatkowo w środowisku bardzo silnego wymuszania konwekcji oraz potężnych uskoków pionowych wiatru w całym profilu troposfery, nie można też wykluczyć powstania lokalnych trąb powietrznych.
Sytuacja wygląda o tyle groźnie, iż strefa z największymi opadami mamieć charakter dość miejscowy, a uwzględniając ich natężenie, które maosiągać aż około 30-40 mm za okres zaledwie trzech godzin, możedoprowadzić do bardzo poważnego zagrożenia powodziowego. Jednak nietylko Półwysep Iberyjski ma być narażony na gwałtowne ulewy – te w towarzystwie porywistego wiatru spodziewane są także w Norwegii oraz we Francji, a za kilka dni również we Włoszech.
Prognozowane sumy opadowe (te, za sprawą gwałtownych opadów o charakterze konwekcyjnym, których modele niedoszacowują, mogą być jednak jeszcze większe):