Gęste mgły

Autor: Sebastian Krośkiewicz

Pogoda w Polsce po kilku dniach miłego zaskoczenia wraca do listopadowej normy. W ciągu najbliższej doby nasz kraj spowiją gęste mgły, które są nieodzownym elementem późnojesiennej aury w Polsce.

Polska będzie w zasięgu słabych ośrodków niskiego ciśnienia znad Europy Środkowej. Centrum jednego z nich znajdzie się w czwartek popołudniu nad Dolnym Śląskiem.  Do naszego kraju będzie napływać dość ciepłe, ale zarazem bardzo wilgotne powietrze z południa kontynentu. Ponieważ gradient ciśnienia atmosferycznego w Polsce będzie niewielki (ok.3-4 hPa między północnym wschodem a południowym zachodem kraju), wiatr będzie bardzo słaby, praktycznie nieodczuwalny.  Najwięcej mgieł będzie w czwartek  w godzinach przedpołudniowych. Wtedy w wielu miejscach kraju (np. w Polsce centralnej) modele numeryczne prognozują temperaturę powietrza przy ziemi równą temperaturze punktu rosy (wilgotność względna będzie zatem  wynosić 100 %). Co gorsza na wysokości ok. 1 km nad ziemią spodziewana jest inwersja. Przy bardzo słabych wiatrach taka sytuacja w warstwie granicznej  atmosfery może doprowadzić do mgieł utrzymujących się nawet  przez większą część dnia.

W artykule w lewym dolnym rogu  zamieszczona jest  w postaci diagramu Skew-T prognoza profilu troposfery dla okolic Warszawy na czwartek, godzinę 7:00 (6:00 UTC) wg modelu GFS.

Prognozowany profil pionowy troposfery dla okolic Warszawy o godz. 6:00 UTC (model GFS). Wyraźna inwersja w dolnej części troposfery.

Izotermami na tym wykresie są czarne linie biegnące  do góry ukośnie na prawo z dołu diagramu. Zwraca uwagę inwersja temperatury powietrza w dolnej części troposfery (przebieg czerwonej krzywej w dolnej części diagramu)  oraz słaby wiatr o prędkości ok. 5 węzłów (~2,5 m/s) w dolnej części troposfery (dolna   część diagramu, wysokość do ok. 1500 m). Czerwona krzywa nakłada się na samym dole diagramu z niebieską krzywą oznaczającą przewidywaną temperaturę punktu rosy na różnych wysokościach w troposferze. Oznacza to, że w dolnej części troposfery temperatura powietrza będzie równa temperaturze punktu rosy – zatem wilgotność  względna powietrza   będzie  wynosić  100 %.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz