Nie raz zastanawialiśmy się co tak naprawdę zdarzyło się w Puszczy Piskiej. Czy zniszczenia były spowodowane przez trąbę powietrzną czy może przez silne porywy wiatru? A może przez jedno i drugie? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w artykule: „Nawałnica z 4 VII 2002 r. jako przykład bow echo w Europie Środkowo-Wschodniej ze szczególnym uwzględnieniem burzy w Puszczy Piskiej„, do którego link umieszczony jest na naszym forum. Wraz z kolegą staraliśmy się wyjaśnić owy przypadek jaki wystąpił w Europie Środkowo-Wschodniej w dniu 4 lipca 2002 r. czyniąc spustoszenie nie tylko w Polsce.
Przytoczę tutaj część streszczenia z artykułu:”Celem pracy była charakterystyka burzy, która przetoczyła się 4 VII 2002 r. przez środkowo-wschodnią część Europy, jako przykładu bow echo. Przyczyną podjęcia takiego zagadnienia był brak informacji na temat zjawiska bow echo w polskiej literaturze oraz słabe udokumentowanie przypadku z lipca 2002 r. Pierwszy etap opierał się na przeanalizowaniu elementów meteorologicznych, głównie temperatury powietrza, oraz prędkości i kierunku wiatru. Analizowano również rozkład układów barycznych nad tą częścią Europy i przebieg frontów atmosferycznych, zarówno na mapach górnych, jak i dolnych. Druga część polegała na analizie parametrów konwekcyjnych oraz radiosondaży (…) Otrzymane rezultaty pozwoliły stwierdzić, iż burza z 4 VII 2002 r. o dużym zasięgu terytorialnym, z huraganowymi prędkościami wiatru należy zaliczyć do zjawisk typu bow echo i to ona przyczyniła się do zniszczenia kompleksu leśnego Puszczy Piskiej„.
Należy jasno stwierdzić, że większość zniszczeń nie była przyczyną przejścia trąby powietrznej jak się powszechnie uważa! Przyczyną były silne podmuchy burzowe związane z mezoskalowym systemem konwekcyjnym (MCS) który przybrał charakterystyczną formę zwaną bow echo (na rysunku po prawej widzimy charakterystyczny łuk nad Estonią). Wskazuje na to szerokość pasa zniszczeń oraz jednokierunkowe ułożenie powalonych drzew. Oczywiście nie należy wykluczać pojawienia się trąby powietrznej podczas przechodzenia MCS.
Link do artykułu kliknij tutaj