Wszystko wskazuje na to że dzisiejszy dzień, w wielu stanach USA, minie pod znakiem gwałtownych burz. Najbardziej dynamiczne i najgroźniejsze zjawiska są spodziewane głównie w stanach : Wisconsin, Illinois, Iowa, Minnesota oraz Michigan. W tych rejonach Storm Prediction Center, wydało średni stopień zagrożenia gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi (moderate risk). Już teraz w ten rejon zmierzają liczne grupy amerykańskich łowców burz.
Warunki w dniu dzisiejszym będą wyjątkowo sprzyjające dla rozwoju bardzo gwałtownych nawałnic. Dzisiejszy incydent burzowy może okazać się jednym z mocniejszych, jak dotychczas. Sytuacja ta wywołana jest głębokim niżem powstałym za sprawą krótkiej fali górnej, którego centrum znajduje się aktualnie nad Minnesotą. W następnych godzinach będzie się on pogłębiał i przemieszczał na północny wschód. Owy ośrodek niskiego ciśnienia zaciąga gorące i wilgotne powietrze znad zatoki Meksykańskiej. Powietrze to zderzy się z masą znacznie chłodniejszego powietrza znad Kanady. Kolizja tak odmiennych mas, wywoła dużą chwiejność w troposferze. Energia dostępna konwekcji wyniesie miejscami powyżej 2500 J/kg. Oprócz tego w troposferze panować będzie bardzo dynamiczna sytuacja. Pojawi się bardzo silny przepływ wiatru. Już na wysokości 850 hPa prędkość wiatru będzie osiągać 25, a nawet 30 m/s ! Wartości te są wręcz niesamowite. W wyższych warstwach troposfery będzie wiało jeszcze mocniej. Pojawi się także znaczący skręt wiatru. Wszystkie te elementy wskazują na bardzo gwałtowny rozwój niebezpiecznych burz. Większość tych burz będzie superkomórkami, które mogą generować liczne tornada.
Sprzyjać temu będzie duża wilgotność przy powierzchni ziemi. W niektórych miejscach różnica między temperaturą punktu rosy i temperaturą powietrza będzie poniżej 3 – 4 st. C.
Prognozy dotyczące dzisiejszego popołudnia i wieczoru w USA różnią się między sobą. Najgroźniej wyglądają wyliczenia modelu RUC. Na radiosondażu wygenerowanym przez ten model można dostrzec bardzo dużą energię chwiejności, dużą dynamikę, oraz sporą wilgotność w dolnej warstwie. Dodatkowo w rejonie o największym zagrożeniu, znaczące oddziaływanie będzie miał niż, który wspomagać będzie rozwój burz. Prądy wstępujące będą na tyle silne, że mogą wygenerować silne tornada. Oprócz tego zagrożenie stanowić będzie opad dużego gradu, który będzie się rozwijał dzięki istnieniu suchej warstwy w środkowej troposferze.
Sytuacja jest więc bardzo niebezpieczna. Mieszkańcy stanów w pobliżu wielkich jezior, muszą się liczyć z możliwymi dużymi szkodami. Łowcy natomiast, będą mieć szansę na stworzenie wspaniałych materiałów fotograficznych i filmowych, a także okazje na zebranie nowych danych dotyczących burz i tornad.