W najbliższych dniach w centralnej części Starego Kontynentuwystąpią burze, którym mogą towarzyszyć gwałtowne zjawiskapogodowe. We czwartek silne burze są spodziewane przede wszystkim wNiemczech, a wieczorem być może również na zachodzie Polski. Wpiątek gwałtowne burze będą możliwe na terytorium naszegokraju.
Za taką sytuację odpowiada niż o nazwie Victor, którybędzie przesuwał się z rejonu Wysp Brytyjskich w stronę MorzaPółnocnego, a następnie Półwyspu Skandynawskiego. Do ciepłegosektora tego niżu zostanie zaciągnięta wilgotna i chwiejna masapowietrza. Bezpośrednio przed postępującym na wschód chłodnymf
rontem atmosferycznym wystąpią najlepsze warunki do rozwojukonwekcji. Obecność wyraźnego kontrastu termicznego i fali górnejoraz związanego z nimi silnego przepływu w troposferze sprzyjaformowaniu bardziej zorganizowanych i gwałtowniejszych burz.
We czwartek dojdzie do rozwoju burz w Niemczech. W warunkach dośćdużej energii konwekcji (prognozowane przez GFS CAPE w granicach 1000-1500J/kg) i silnych pionowych uskoków wiatru (różnica prędkościwiatru rzędu 20-30 m/s w warstwie 0-6 km nad ziemią) bardzo możliwejest wystąpienie kilku superkomórek. Towarzyszyć im może opadgradu dużych rozmiarów (nawet do 3-5 cm średnicy). Niewykluczone,że pojawią się 2-3 trąby powietrzne. W kolejnych godzinach frontchłodny i związana z nim zatoka niżowa będą przesuwać się wkierunku wschodnim. Ich obecność daje szanse utworzenia sięwiększego układu burzowego (MCS), podczas którego zagrożeniestanowić będą głównie silne porywy wiatru i ulewne opadydeszczu. W godzinach wieczornych/nocnych potencjalny układkonwekcyjny może wkroczyć do zachodniej Polski. Z czasem będzie onsłabnąć, ale gwałtownych zjawisk nie można wykluczyć równieżna terytorium naszego kraju.
W piątek strefa frontowa znajdzie się nad Polską. Będzie ona rozdzielać dwie znacznie zróżnicowane masy powietrza (na poziomie 850 hPa różnica temperatur między południowym-wschodem, a północnym-zachodem kraju może przekraczać 10°C). Inicjacja zjawisk burzowych j
est prawdopodobna w pasie od Mazur po Sudety. Z czasem strefa burz będzie się przesuwać na wschód. Podobnie jak poprzedniego dnia w Niemczech, obszar chwiejności termodynamicznej ma się pokrywać z silniejszymi, pionowymi uskokami wiatru. Możliwy jest rozwój superkomórek burzowych z opadami dużego gradu (o średnicy do 3 cm). Prognozowana duża wilgotność względna w dolnej troposferze oznacza możliwość rozwoju 1-2 trąb powietrznych. W przypadku przejścia kilku komórek burzowych nad danym miejscem (tzw. training), istnieje tam ryzyko wystąpienia podtopień i zalań (sprzyjać temu może zwolnienie frontu chłodnego i przepływ niemal równoległy do jego linii).
W związku z możliwością wystąpienia gwałtownych burz, zalecamy ostrożność i zachęcamy do śledzenia na bieżąco ostrzeżeń i prognoz ukazujących się na naszej stronie.