Groźne burze nad Polską – ciąg dalszy

Właśnie dobiegł końca jeden z najbardziej burzowych dni na obszarze naszego kraju podczastegorocznej wiosny. W wielu miejscach Polski rozwinęły się aktywneelektrycznie burze, które generowały także ulewne opady deszczu,powodujące podtopienia i zalania, większego gradu oraz silne porywywiatru. Dziś w ciągu dnia kolejna porcja burz, które mogą być jeszczesilniejsze, niż te minione, jednak zanim nadejdą, należy się liczyć z burzową nocą, zwłaszcza w województwie mazowieckim, gdzie mamy silny rozwój komórek burzowych.

Na mapach topografii barycznej poziomu 500 hPa widzimy, iż Polskaznajduje się w strefie podwyższonego ciśnienia, z czym wiąże sięrozbudowa ułożonego równoleżnikowo wału wyżowego. Jednak w obrębie jegooddziaływania, m.in. nad Polską przebiega linia chłodnego frontuatmosfery

MLCAPE dla warstwy 0-50 hPa

cznego,wokół którego następuje silne gromadzenie się wilgoci w dolnej częścitroposfery, co wraz z szybkim spadkiem temperatury powietrza wraz zwysokością, powodującym zaostrzenie gradientów pionowych temperatur,istotnie wpływa na dużą chwiejność termodynamiczną. Ta obecna będzienad obszarem RP również w ciągu dzisiejszego dnia, a dodatkowo obecne wjej środowisku strefy dolno-troposferycznej zbieżności wiatrów, będą korzystnie wpływać narozwój zjawisk burzowych. Poszczególne ośrodki burzowe szczególniegroźne mogą być na południu, częściowo w centrum i na wschodzie kraju,gdzie model GFS pokazuje pojawienie się energii MLCAPE 0-50 hPa AGL przeszło 1100 J/kg (z kolei CAPE dla cząstki liczonej znad samego gruntu do nawet około 1500-2000 J/kg), pokrywającej się z dość silnym uskokiem kierunkowym wiatru w dolnych trzech kilometrach troposfery, z czym wiązać się mają istotnie podwyższone wartości parametru SRH 0-3 km AGL – do

Siła uskoku kierunkowego wyrażona w m2/s2

nawet ok. 150-250 m2/s2. Jego obecność na pewno wspomoże rozwójpotencjalnie groźnych burz, a niektóre z nich mogą zawierać rotująceprądy wstępujące. Głównym zagrożeniem na trasie superkomórekwysoko-opadowych (HP) będą ulewne, miejscami wręcz nawalne opady deszczu, a także grad o średnicy do 2-3 cm oraz silny i porywisty wiatr.

Warto jednak jeszcze raz przypomnieć, iż burze będą się rozwijać w strefieoddziaływania układu wysokiego ciśnienia, więc trudno powiedzieć, wjakich ilościach wystąpią. Być może nad Polską pojawi się co najwyżejkilka silnych komórek burzowych (m.in. burze pulsacyjne), jednak należysię też liczyć z takim scenariuszem, iż będzie ich sporo i będą mogłyprzybierać formy klastrów burzowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz