Do Polski napływa gorące powietrze zwrotnikowe cechujące się ekstremalną chwiejnością termodynamiczną. Adwekcji masy PZ towarzyszy rozwój burz o gwałtownym potencjale.
Obecnie silne burze występują na zachodzie Polski (patrz zdjęcie satelitarne), za podążającym na północny-wschód frontem ciepłym. Zjawiska konwekcyjne kierują się w stronę środka kraju. Środowisko bardzo dużej chwiejności termodynamicznej i umiarkowanych/silnych pionowych uskoków wiatru (na co wskazuje poranny sondaż z Lindenbergu) sprzyja formowaniu się gwałtownych burz z ulewami, opadami dużego gradu i miejscami bardzo silnymi porywami wiatru. Ryzyko tych ostatnich rośnie szczególnie w przypadku rozwoju liniowych układów burzowych.
Napływająca masa zwrotnikowa jest bardzo chwiejna. W warstwie granicznej, pod inwersją nakrywającą (towarzyszącą często tak gorącej masie), akumuluje się znaczna ilość pary wodnej, a powyżej występują bardzo duże (nawet suchoadiabatyczne) pionowe gradienty temperatury. W ten sposób tworzą się warunki, które w USA określa się mianem załadowanego karabinu (ang. loaded gun sounding). W dniu wczorajszym na radiosondażu w Wiedniu (patrz obrazek) zanotowano być może rekordową niestabilność w naszej części Europy (SBCAPE ponad 5000 J/kg). Dziś w godzinach nocnych liczne radiosondaże (Wrocław, Poprad, Prostejov, Praga, Lindenberg) ukazywały chwiejność nadwyczaj rzadko spotykaną o tej porze doby (MUCAPE 2000-2500 J/kg). W tego typu sytuacjach (załadowany karabin) rozwój burz wewnątrz masy PZ jest ograniczony ze względu na warstwę hamującą. Natomiast w pobliżu stref frontowych, na skutek występowania konwergencji i ruchów wznoszących, gromadzona energia zostaje uwolniona w postaci gwałtownego rozwoju burz.
Gorące powietrze będzie zalegać nad Polską do soboty włącznie. W tym czasie, oprócz bardzo wysokich temperatur, miejscami należy się liczyć z możliwością wystąpienia bardzo gwałtownych burz z opadami dużego gradu i bardzo silnymi porywami wiatru. W piątek zwrotnikowa masa zacznie być wypychana z terenu Niemiec, co może oznaczać wystąpienie tam bardzo silnego incydentu burzowego. Więcej szczegółów dotyczących sytuacji burzowej będzie przedstawionych w czasie naszych prognoz konwekcyjnych.