Przed nami bardzo zimna noc

W dniu dzisiejszym Polska została podzielona pogodowo na dwie wyraźne strefy – pochmurną, deszczową i chłodną całą wschodnią, i częściowo południową połowę oraz na ogół pogodną pozostałą część. Wyjątek stanowiły początkowo krańce północne, gdzie wystąpiły przelotne opady deszczu, a na wybrzeżu pojawiła się również niewielka burza. Front, który począwszy od wczorajszego wieczora zaczął przynosić istotne pogorszenie aury na południowym – wschodzie, ostatecznie objawił się sporymi opadami, które na Podkarpaciu i miejscami w Małopolsce przyniosły łączne sumy rzędu aż około 35-60 milimetrów.

Prognozowana temperatura minimalna powietrza na godzinę 05:00 czasu lokalnego (model UM - http://www.meteo.pl/)

Prognozowana temperatura minimalna powietrza na godzinę 05:00 czasu lokalnego (model UM - http://www.meteo.pl/)

Zasadniczy wpływ na aurę w pogodnej części Polski miał klin wyżowy, który związany jest z układem wysokiego ciśnienia z centrum ulokowanym obecnie na pograniczu Czech i Austrii. W obrębie tego wyżu dominują silniejsze ruchy zstępujące, a także występuje bardzo niska zawartość wilgoci wraz z niewielkim lub wręcz w ogóle nieodczuwalnym wiatrem, wobec czego mamy do czynienia z czystym niebem, co w połączeniu z obecnością chłodnej, polarno-morskiej masy powietrza, stwarza korzystne warunki dla silnego wypromieniowania ciepła z przyziemnej warstwy troposfery w przestrzeń kosmiczną. Modele numeryczne zgodnie przewidują, iż dzisiejsza noc będzie pierwszą tak zimną od kilku miesięcy. O ile model GFS wylicza, że najniższa temperatura, która może osiągnąć około +2 – +3 stopni Celsjusza, wystąpi głównie na południu (przy czym na obszarach górskich spodziewany jest mróz), tak UM prognozuje jeszcze niższą temperaturę na dużo większym obszarze. Jak wynika z jego najnowszych obliczeń (godzina 12:00Z), w pasie od południa i południowego – zachodu, przez centrum, aż po północny – wschód (miejscami również północ) możemy zanotować zaledwie ok. 0 – +3 st.C. Wydaje się, że to prognozy tego drugiego okażą się być bardziej wiarygodne i w takiej sytuacji trzeba się spodziewać poważniejszych przymrozków (przy samym gruncie), a miejscami nawet kilku stopniowego mrozu (klatka meteorologiczna – wysokość 2 m.n.p.g.). Najniższa temperatura prognozowana jest na drugą część nocy oraz wczesny poranek.

Jutro pozostaniemy pod wpływem oddziaływania układu wyżowego, dlatego też w wielu miejscach możemy się spodziewać pogodnej i umiarkowanie ciepłej aury. Wyjątek mogą początkowo stanowić krańce południowo – wschodnie, gdzie zaznaczać się jeszcze będzie strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Temperatura maksymalna powietrza w klatce meteorologicznej będzie wyrównana i wyniesie +14 – +17 stopni Celsjusza. Chłodniej może być tylko na krańcach południowo – wschodnich.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz