Stabilizacja sytuacji synoptycznej nad Europą Środkową – łagodna zima

Dolina geopotencjału na Europą Środkową i blokada cyrkulacji. Źródło: www.skystef.be

Zgodnie z naszymi przewidywaniami we wtorek (05.02) w Polsce północno-zachodniej występowały burze, które nadeszły znad Niemiec. Grzmiało na północy Ziemi Lubuskiej, na południu Pomorza Zachodniego i w Wielkopolsce. Przechodziła przez te regiony linia szkwału, która generowała silne porywy wiatru. W następnych dniach pogoda będzie spokojniejsza.

W dniu dzisiejszym (07.02) mieszkańcy południowo-wschodniej Polski zmagali się jeszcze z bardzo silnymi opadami śniegu (Mapka ostrzeżeń z aktualnym stanem). Najsilniejsze opady wystąpiły dziś w Małopolsce, Świętokrzyskim i częściowo na Podkarpaciu. W ciągu 12 godzin spadło tam aż 30-40 cm. Obecnie front odsuwa się na północ i północny wschód, gdzie może spaść do 10-15 cm śniegu. W pozostałych regionach jest już spokojnie. Przez weekend (09-10.02) napływać będzie do naszego kraju dość mroźna masa powietrza arktycznego znad Skandynawii. Powietrze to jednak będzie przetransformowane i wilgotne. Dlatego w wielu regionach zachmurzenie będzie umiarkowane i występować będą na ogół słabe, przelotne opady śniegu. Temperatura w tym czasie wahać się będzie od około 5-10oC poniżej zera w nocy do 1-4 oC mrozu w ciągu dnia i będzie dość wyrównana. Warto wspomnieć jednak o tym, że w regionach, gdzie się wypogodzi lokalnie spadki temperatur minimalnych będą większe.

W nowym tygodniu napłynie nieco cieplejsze powietrze z południowego wschodu. Temperatura maksymalnie wzrastać będzie do kilku stopni powyżej zera, zwłaszcza na południu kraju. Nocami będzie spadać do około zera, więc na drogach będzie ślisko. Generalnie do końca przyszłego tygodnia w pogodzie większych zmian się nie spodziewamy. Po tym niewielkim ociepleniu temperatura powoli będzie spadać.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz