Prognoza burzowa na niedzielę oraz na noc z niedzieli na poniedziałek

W ciągu nadchodzącej doby zjawisk burzowych można spodziewać się w znacznej części kraju. Największa szansa rozwoju burz będzie na wschodzie, południu i częściowo w centrum – w tych rejonach występuje zwiększone ryzyko ulewnego deszczu i gradu oraz w mniejszym stopniu również silnych porywów wiatru.

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Prognoza burz dla Polski (23.06.2013)

Prognoza burz dla Polski (23.06.2013)

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka opadów ulewnego deszczu i dużego gradu oraz w mniejszym stopniu z powodu bardzo silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W niedzielę Polska pozostanie w strefie oddziaływania siodła barycznego cechującego się niewielkim poziomym gradientem ciśnienia. Nad znaczną częścią kraju w dalszym ciągu będzie zalegać ciepła i wilgotna masa powietrza o znacznej chwiejności termodynamicznej. W związku z tym możliwe są zjawiska burzowe. Do zachodniej Polski będzie natomiast napływać chłodniejsze powietrze o niższej zawartości pary wodnej.

OMÓWIENIE

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

W rejonie zalegać ma bardzo wilgotna masa powietrza (temp. punktu rosy sięgająca 18-20°C), co w połączeniu z nasłonecznieniem oznacza znaczną energię konwekcji (w granicach 1000-2000 J/kg). Burze będą tworzyć się zwłaszcza w strefach zbieżności wiatru, a ich rozwój możliwy jest już w godzinach rannych i przedpołudniowych. Konwekcja ma zachodzić w warunkach małych/umiarkowanych, pionowych uskoków wiatru (DLS w granicach 10-15 m/s). Przeważać powinny pojedyncze komórki i niezorganizowane klastry wielokomórkowe, ale nie można wykluczyć pojawienia się 1-2 superkomórek (zwłaszcza na południowym-wschodzie kraju). W czasie burz największym zagrożeniem mogą być ulewne opady deszczu (wodność sięgająca 35-40 mm na wschodzie kraju) oraz opady dużego gradu (do 3 cm średnicy). W przypadku silnych komórek możliwe są również gwałtowne wiatry szkwałowe.

… Pozostały obszar objęty możliwością burz …

W rejonie prognozowana jest pewna chwiejność (CAPE 500-1000 J/kg). W ciągu dnia, na skutek insolacji, będą rozwijać się chmury burzowe głównie w postaci pojedynczych komórek (niewielkie uskoki wiatru). Jedynie na Pomorzu (gdzie DLS sięga 15 m/s) możliwa jest pewna organizacja burz. Zjawiska burzowe raczej nie powinny być gwałtowne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz