W dniu wczorajszym najaktywniejsze formacje burzowe rozwinęły się w woj.: mazowieckim, miejscami łódzkim, warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim, małopolskim, lubelskim i częściowo podkarpackim. Towarzyszyły im bardzo silne, miejscami wręcz nawalne opady deszczu, bardzo silne porywy wiatru, a także opady gradu. Poszczególne struktury konwekcyjne wykazywały się również znaczną aktywnością elektryczną. W przypadku południowo – wschodniej Polski burze występują do chwili obecnej.
Najwięcej burz rozwinęło się w miejscach, gdzie przewidywały dane z modeli numerycznych z godz. 00:00 oraz 06:00 UTC. Każda kolejna aktualizacja, począwszy od wczorajszych prognoz, coraz bardziej przesuwała środowisko najbardziej korzystnych warunków dla inicjacji głębokiej konwekcji bardziej na wschód. Znakomite warunki dla powstania burz panowały m.in. na Mazowszu. Popołudniowe dane z sondażu aerologicznego w Legionowie wykazały chwiejność termodynamiczną na poziomie aż 2730 J/kg (SBCAPE), przy LI równym -7,14 °C. Podobne warunki występowały m.in. w Warszawie. W rezultacie, wzdłuż dolno-troposferycznej zbieżności wiatru, doszło do powstania całej linii aktywnych burz. Obecne były zarówno burze pulsacyjne, superkomórki wysoko-opadowe, którym sprzyjały nieco silniejsze uskoki pionowe wiatru (Shear 0-6 km wyniósł około 11 m/s, SRH 0-3 km ok. 100 m2/s2), jak i formacje liniowe. Jedna z kilku silnych burz pojawiła się m.in. nad Brzeskiem w Małopolsce – stacjonarny charakter rdzenia burzy spowodował pojawienie się potężnej sumy opadowej (74 mm w krótkim okresie czasowym), która doprowadziła do podtopień i zalań.
W dniu dzisiejszym największe szanse na rozwój burz w formie superkomórek oraz klastrów burzowych pojawią się na południu i południowym – wschodzie. Całkiem spora chwiejność termodynamiczna (SBCAPE do około 1500-2000 J/kg), w środowisku dość silnych uskoków pionowych wiatru (Shear 0-6 km do 15-20 m/s, SRH3 do 100-150 m2/s2) będzie sprzyjać w inicjacji dobrze zorganizowanych formacji konwekcyjnych, podczas których możliwe są opady większego gradu, bardzo silne porywy wiatru oraz ulewne opady deszczu. Burze będą mogły występować zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy z soboty na niedzielę, kiedy to dodatkowo od Słowacji może wkroczyć większy klaster burz.
Pojutrze spore prawdopodobieństwo powstania formacji burzowych pojawi się ponownie na południu, a także w rejonach Polski wschodniej, północno – wschodniej i częściowo centralnej. Szczegółowe informacje na temat spodziewanych burz jak zwykle będziemy podawać w prognozach konwekcyjnych. Pierwsza z nich, na dzisiejszy dzień, została właśnie wydana.