Niestety nie mamy dobrych wieści na nadchodzące 24 godziny. Pierwszy dzień nowego tygodnia przyniesie ponownie dość gwałtowne burze na południu i południowym wschodzie kraju, które w godzinach popołudniowych i wieczornych przemieszczać się będą w kierunku centrum i północnego wschodu. Burze będą generować spore sumy opadowe, grożące podtopieniami. Możliwe będą także miejscami opady gradu i pojedyncze przypadki silnych wiatrów. Szczegóły w poniższej prognozie burzowej.
Na pogodę w Polsce wpływ będzie mieć rozległy niż wysoki, którego centrum znajdować się będzie nad południową Skandynawią, przesuwając się nad Morze Norweskie. Wyż znad północno-zachodniej Rosji spowalniać będzie wędrówkę chłodnego frontu, dlatego nad Polską zalegać będzie w dalszym ciągu front atmosferyczny, oddzielający wilgotną i gorącą masę zwrotnikową od nieco chłodniejszej, polarnomorskiej, napływającej z zachodu. W dodatku na froncie dojdzie do rozwoju silnego zafalowania i utworzenia aktywnego niżu dolnego, co będzie kluczowe dla aktywności spodziewanych burz.
STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej połowy kraju głównie z powodu możliwych silnych opadów burzowych, opadów dość sporego gradu (2-3cm) i w mniejszym stopniu z powodu porywów wiatru do 70-80 km/h
…Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia…
W ciągu dnia za sprawą nasłonecznienia w gorącej i wilgotnej masie powietrza energia CAPE wzrośnie od ok. 1000 J/kg w centrum do-2000 J/kg na krańcach wschodnich. Silne mechanizmy wspomagające, spowodowane obecnością dolnego niżu, który będzie coraz bardziej aktywny i krótką falą górną przyczynią się do intensywnego rozwoju struktur burzowych, które w godzinach popołudniowych mogą być aktywne, szczególnie na południu omawianego obszaru. Początkowo mogą formować się tam superkomórki i wtedy ryzyko gradu będzie największe. Stopniowo burze te będą przemieszczać się na północ, organizując się w rozległy układ, możliwy MCS. Obecność uskoków wiatru (DLS ok. 10-15 m/s) i silnego niżu dolnego sprzyjać będzie tego typu układowi. Układ MCS przemieszczać się będzie w środowisku sporej wodności. Nawet efektywne PW osiąga w wyliczeniach wartość od 30 do 40 mm. Dlatego głównym zagrożeniem na trasie układu będą nawalne opady deszczu powodujące podtopienia. Możliwe, że pojawią się lokalne nawałnice z silnym wiatrem, jednak ryzyko ze względu na wilgotny profil troposfery i niezbyt silne uskoki wiatru w dolnych 3 km będzie ograniczone. Układ MCS może utrzymać się całą noc, dając się we znaki mieszkańcom głównie centralnej i i częściowo północno-wschodniej Polski.