Przed nami dynamiczna pogoda. Na zachodzie chłodno, pochmurnie i deszczowo, na wschodzie ciepło ale burzowo.
W najbliższym czasie Polska znajdzie się pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia, którego centrum wędrować będzie przez nasz kraj od Małopolski przez Mazowsze po Pomorze Gdańskie i Warmię skąd przemieści się nad Bałtyk. Część wschodnia kraju będzie znajdować się w ciepłym wycinku niżu w masie powietrza zwrotnikowego. Jednak zostanie ona wyparta przez chłodny front atmosferyczny, za którym napłynie chłodniejsza masa powietrza polarno-morskiego. W obecności niżu i chłodnego frontu atmosferycznego będą tworzyć się burze, którym towarzyszyć będzie intensywny opad deszczu.
STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Warmii, Mazur, Podlasia, Mazowsza i Lubelszczyzny z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu, a w mniejszym stopniu z powodu opadów gradu i silnego wiatru oraz małego prawdopodobieństwa powstania trąby powietrznej.
… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …
Na tym obszarze spodziewana jest umiarkowana chwiejność termodynamiczna rzędu 1000-1600 J/kg w środowisku podwyższonych wartości parametru PW (zawartość wody w słupie powietrza) do 35-45 mm. Dodatkowo parametry dotyczące pionowych uskoków kierunkowych i prędkościowych wiatru (DLS i SRH) będą przyjmowały niskie wartości, jednak w godzinach po południowych prognozuje się wzrost wartości dla DLS 0-6 km do 15-20 m/s i LLS 0-1 km do 10-12 m/s. W związku z taką sytuacją możliwe są burze w postaci pojedynczych komórek, ale nie wyklucza się pojawienia większych struktur wielokomórkowych za sprawą podwyższonych pionowych uskoków prędkościowych wiatru oraz obecności linii zbieżności. Burzom tym towarzyszyć będą intensywne opady deszczu do 40 – 60 mm w czasie trwania zjawiska oraz możliwe jest wystąpienie małego gradu do 2 cm, a także silnego wiatru do 70-75 km/h. W związku ze zmniejszonym przepływem w troposferze burze będą przemieszczać się powoli i kilka razy nad jednym miejscem powodując wzrost sum opadowych nawet powyżej 60 mm, co powodować może liczne podtopienia i zalania. Istnieje również niewielkie prawdopodobieństwo powstania trąby powietrznej w rejonie północno-wschodniej Polski ze względu na obniżony poziom kondensacji oraz podwyższone wartości parametru LLS. Burze będą przemieszczać się głównie z południa na północ i pojawią się już od wczesnych godzin porannych, a zanikać będą w nocy.
… Obszar objęty możliwością burz …
Na tym obszarze spodziewana jest mniejsza niestabilność atmosfery niż na terenie objętym 1 stopniem zagrożenia. Burze tutaj powinny występować głównie w pierwszej połowie dnia w postaci pojedynczych komórek, którym towarzyszyć będzie intensywny opad deszczu.