W ostatnim czasie nad Polskę napłynęła wyjątkowo ciepła masa powietrza, w której zanotowano rekordowe wzrosty temperatury. Adwekcja gorącej, zwrotnikowej masy miała miejsce przed strefą aktywnego frontu atmosferycznego, na którym doszło do rozwoju silnych burz, zarówno na obszarze Europy Zachodniej, jak i Środkowej.
Dziś gorące powietrze, w którym wczoraj w ciągu dnia, a także podczas minionej nocy doszło do rozwoju aktywnych klastrów burzowych (charakteryzujących się między innymi znaczną aktywnością elektryczną), zostało ograniczone jedynie do krańców południowo – wschodnich, które znajdywały się jeszcze przed pofalowanym frontem atmosferycznym. W godzinach popołudniowych doszło tam jednak do inicjacji głębokiej konwekcji i wyraźnego ochłodzenia. Poza tym aktywniejsze burze pojawiły się również na Podlasiu. Rozwój formacji burzowych miał miejsce także lokalnie na północnym – zachodzie i w rejonach południowo – zachodnich, gdzie miejscami błyska się i grzmi do chwili obecnej. Burze te uformowały się już w środowisku wyraźnie chłodniejszej, polarno-morskiej masy powietrza.
Jutro chłodniejsza masa obejmie cały obszar RP. Jak wynika z prognoz numerycznych, najchłodniej będzie na północnym – zachodzie, gdzie temperatura maksymalna powietrza w klatce meteorologicznej osiągnie około 17-19 °C. Dodatkowo wzdłuż północnej części kraju możliwe będzie pojawienie się burz adwekcyjnych z przelotnymi, punktowo silnymi opadami deszczu oraz silniejszymi porywami wiatru. Najcieplej będzie na południowym – wschodzie i południu kraju, gdzie słupki rtęci mogą wzrosnąć do 25 °C. Przelotne opady deszczu możliwe są również na południowym – zachodzie, zachodzie oraz miejscami w rejonach centralnych. Nie zabraknie jednak sporej ilości chwil ze Słońcem.