Od kilku dni na Polskę oddziaływają rozległe układy wysokiego ciśnienia z południa Europy. Ośrodki te zapewniają nam stabilną i dość ciepłą pogodę jak na grudzień. Nic nie wskazuje na to aby pogoda miała się jakoś drastycznie zmienić w kolejnych dniach.
Początek grudnia w naszym kraju przyniósł bardzo dynamiczną pogodę. Po 9 grudnia głębokie niże w rejonie Polski ustąpiły a ich miejsce zastąpiły wyże. Dzięki takiej zmianie do Europy Środkowej napłynęły ciepłe masy powietrza. Od kilku dni pogoda w naszym kraju jest wyraźnie podzielona, mieszkańcy południa cieszą się dużą ilością chwil ze słońcem i dość wysoką temperaturą, jedyne utrudnienie w tych regionach stanowią lokalne gęste mgły, które po wschodzie słońca dość szybko zanikają. Na północy oprócz mgieł występują jeszcze chmury stratus utrzymujące się przez całą dobę. W północnych regionach naszego kraju przechodzą także lokalne opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. W ciągu najbliższych godzin nadal najwięcej rozpogodzeń będzie na południu.
Niedziela prawie w całym kraju rozpocznie się od mgieł i niskich chmur, mgły w większej części kraju powinny szybko zaniknąć a chmury niskie w wielu miejscach będą utrzymywać się przez cały dzień. Najwięcej rozpogodzeń będzie w Polsce południowo-zachodniej. W północnej i wschodniej połowie kraju dodatkowo mogą występować opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 1 °C na wschodzie do 6-7 °C w rejonie Wrocławia. W nocy do zachodniej Polski napływać zacznie bardziej suche powietrze, co doprowadzi do pojawienia się większej ilości rozpogodzeń. Temperatura minimalna będzie się utrzymywać w granicach 0 °C jedynie na południu i zachodzie lokalnie mogą wystąpić spadki temperatury do -3 °C. W poniedziałek słońce i dość wysokie temperatury pojawią się prawie w całym kraju. Najdłużej zachmurzenie będzie się utrzymywać na wschodzie. Temperatura maksymalna wyniesie od 1 °C na wschodzie do nawet 8-10 °C w rejonach Słubic i Wrocławia.
Warto jeszcze wspomnieć o inwersjach jakie zwykle występują przy napływach ciepłych mas powietrza o tej porze roku. Temperatura przy gruncie jest znacznie niższa od tej panującej wyżej. Inwersje termiczne niekorzystnie wpływają na jakość powietrza, która to szczególnie w miastach bardzo się pogarsza. Zanieczyszczenie w takich warunkach zalega nisko nad ziemią. Najlepszym przykładem miejscowości zmagającej się z zanieczyszczeniem powietrza w warunkach inwersyjnych jest Kraków.
Z obecnych prognoz numerycznych wynika że układy wysokiego ciśnienia i jesienna pogoda, utrzymają się w Polsce do zbliżających się świąt. Aktualnie, niestety niewielkie są szanse na białe święta. Sporo wskazuje na to że napływ ciepłych mas nie skończy się szybko a mróz występować będzie głównie w nocy. O zmianach w prognozach będziemy informować na naszej stronie i forum.